Zakłocenia elektromagnetyczne

Czym można wytłumaczyć następującą sytuację: Odbiornik telewizyjny postawiony w jednym miejscu pomieszczenia (na podłodze) wykazuje w dolnym prawym i lewym rogu plamy. Po odwróceniu odbiornika o 180 stopni zakłócenia ustępują. Gdy w tym miejscu pod telewizorem umieszczony był amplituner jego włączanie wywoływało zakłócenia w tych samych miejscach kineskopu (co włączenie to różne natężenie tych objawów). Amplituner oddany został do serwisu w celu sprawdzenia, ale co dziwne objawy nie ustąpiły. Postawiony telewizor objawia takie same zakłócenia jakie opisałem na wstępie. Postawienie odbiornika TV bokiem do linii w jakiej stał wywołuje zakłócenia tylko w tym dolnym rogu. Dodam, że kolumny nie wpływają (zostały odstawione na czas testów) zakłócająco na TV. Nadmieniam, że na czas eksperymentów w okolicy odbiornika nie było żadnych urządzeń. Gdzie szukać przyczyny tych objawów. Co dziwne, że TV postawiony w drugim pokoju na fotelu po włączeniu i nachylaniu tv ku dołowi zaczął wykazywać silne zakłócenia tak jakby od fotela. ; czy można tu mówić o wadzie TV czy raczej spowodowane może to być jakimś polem magnetycznym. Jak to sprawdzić ?

Reply to
MM
Loading thread data ...

Użytkownik "MM" snipped-for-privacy@spam.pl napisał w wiadomości news:eo8qh9$833$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Jaki jest strop (podłoga) ? Prawdopodobnie masz namagnesowane pręty zbrojeniowe w murze

Reply to
lwh

Transformator sieciowy w amplitunerze (dużej mocy ale średniej klasy) ma prawo siać polem rozproszonym, więc nie należy na nim stawiać telewizora. Jeśli chodzi o przestawianie telewizora: czy po każdym przestawieniu pozwalałeś telewizorowi (a dokładniej - pozystorowi układu rozmagnesowywania) wystygnąć przez conajmniej 15 minut przed ponownym wetknięciem wtyczki do gniazda sieciowego? Kineskop jest wrażliwy na ziemskie pole magnetyczne i po zmianie lokalizacji musi być rozmagnesowany. Dla przykładu, w telewizorku Sony z Trinitronem, włączonym w normalnej pozycji a potem przewróconym na bok kolory robią się fałszywe na całym ekranie, nawet mogą się zamienić R>G>B>R... Wyłączenie (z sieci, nie pilotem), ostygnięcie i powtórne włączenie przywraca czystość kolorów, postawienie "na nogi" znów psuje i wymaga rozmagnesowania. Wmak

Reply to
Wmak

Wmak napisał(a): czy po każdym przestawieniu

Tak. Natomiast zakłócenia zanikały gdy w tym samym miejscu TV został obrócony o 180 stopni. Gdy był ustawiony do tego samego miejsca pod kątem 90 stopni to zakłócenia pojawiają się w jednym dolnym rogu kineskopu. Idę do serwisu porozmawiać bo chyba sam nie dojdę przyczyny.

Reply to
MM

Użytkownik "MM" snipped-for-privacy@spam.pl napisał w wiadomości news:eoa6sc$3fu$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Może prawidłowości jakie zaobserwowałeś wynikają ze sposobu w jaki chwytasz telewizor w celu jego obrócenia. Mógł się np. urwać z cewek odchylających magnes korekcyjny. Teraz leży on na dole skrzynki. Pochylanie telewizora powoduje jego przesuwanie.

Paweł

Reply to
invalid unparseable

W serwisie stwierdzono, że amplituner nie wykazuje żadnych wad. Natomiast zastanawiającym jest, że efekt zakłóceń wynikający z amplitunera jest w dwóch miejscach pomieszczenia radykalnie różny. Czy przyczyną takiego zachowania może być uszkodzenie pozystora ? Czy jest on odpowiedzialny wyłącznie za odmagnesowanie w przypadku wyłączania i włączania TV czy ma wpływać na ten czynnik przez cały czas uruchomienia odbiornika. Przyznam, ze zaczynam brać pod uwagę jakieś abrakadabra lub żyły wodne, ale w bloku nikt nigdy nie sygnalizował takich zachowań odbiornika TV. Pozostaje jeszcze "pożyczyć" TV od kogoś i sprawdzić jego zachowanie chociażby w celu zdobycia argumentów dla serwisu ;)

Reply to
MM

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.