Jak zrobić przetwornice na "nieznanym"

Załóżmy ze mam jakiś rdzeń który pracował w przetwornicy impulsowej, nie mam pojęcia ile było zwojów, jaki prąd, jakie napięcie. Czy można zrobić na takim rdzeniu przetwornice (o sprawności wiekszej niż zwykły transformator) bez skomplikowanych przyrządów (do dyspozycji: oscyloskop,miernik uniewrsalny, zasilacz i wszystko co można prosto zrobić).

Pozdrowienia Maksymilian Dutka

Reply to
Max
Loading thread data ...

Ciężko. Nie szukaj uniwersalnej recepty, bo musiałbym całą książkę napisać. Oczywiście możesz zrobić 'na pałę' przetwornicę i nawet może Ci się to udać. Szczególnie łatwo zrobić przetwornicę jednotaktową (przeciwsobną), bo do jej policzenia w zasadzie wystarczy znajomość powierzchni przekroju rdzenia i - o ile nie przegniesz z żądaniem mocy

- ruszy od razu. Największy problem jest z przetwornicami dwutaktowymi (fly-back/Step-up) - trzeba dobierać szczelinę i liczbę zwojów dość dokładnie...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

To dajmy na to że chce zrobić przetwornice przeciwsobną (15-24/5V), przektój rdzenia 12mm^2, chce uzyskać 15W, teraz jak policzyć grubość,ilść zwojów i czestotliwość pracy? Czy trzeba odwijać i dowijać po jednym zwoju + zmieniać czestotliwość i sprawdzać wydajność czy można jakoś szybciej, np. znając indukcyjność jednego zwoja?

Reply to
Max

OK. Tyle, że zakres napięć wejściowych jak na przeciwsobną trochę duży. Będziesz musiał użyć kontrolera PWM i dławika na wyjściu.

Toroid? Bo tak mały przekrój to chyba nawet E13 nie jest - a to najmniejszy z serii E.

Częstotliwość pracy jest założeniem a nie wynikiem...

Zdecydowanie prościej jest sprawdzić indukcyjność 10 zwojów. Jest to o tyle ważny parametr, że nie ma sensu robienie przetwornicy przeciwsobnej na rdzeniu proszkowym o małym współczynniku AL. Im wyższy AL tym mniejszy prąd pracy bez obciążenia...

Podaj mi dokładne wymiary i rodzaj (kształt) rdzenia. Jeśli jest to toroid, to koniecznie trzeba zmierzyć indukcyjność np. 10 zwojów, żeby wykluczyć rdzeń proszkowy. Jak podasz mi te dane, to dam Ci resztę :-)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Zakladam ze kluczem jest dla Ciebie znajomosc parametrow rdzenia - reszte masz w literaturce... Wiec najpierw wyznacz AL ... mam nadzieje ze wiesz co to jest:P ... ale jak nie wiesz ile zwojow hmmm... nie rozbierajac rdzonka ciezko... ale nie ma rzeczy niemozliwych@! Na podstawie powierzchni rdzenia mozesz wyznaczyc moc maksymalna na jakiej moze on pracowac (jaka jest w stanie przenosic transformujac napiecie). Jesli chcesz znacz indukcje nasycenia - ktora jest stala dla danego materialu - troche to trudniejsze... ale majac gotowa cewke to osyloskop i generator prostokata wystarczy... buke

Reply to
buke

Wysyłając taki oto zestaw znaków dnia 2004-05-13 22:39 Max nakarmił(a) stado głodnych newsserwerów:

IMVHO można by spróbować pomierzyć ten rdzeń i na tej podstawie spróbować określić jego parametry. Oczywiście nie mam na myśli mierzenia wymiarów lecz parametry charakterystyczne dla rdzeni: przenikalność magnetyczna, indukcja nasycenia itp. Do pomiarów można wykorzystać prostą przystawkę do oscyloskopu opisaną w Elektronice dla Wszystkich 9/99.

Reply to
badworm
[...]

Oszacować a nie wyznaczyć. Na dokładkę moc do uzyskania jest (w dużym przybliżeniu) wprost proporcjonalna do częstotliwości pracy.

Nie jest to potrzebne w przypadku rdzeni ferrytowych - i tak przyjmuje się bezpieczny zakres, czyli poniżej 0.3T. Natomiast bywa przydatne dla rdzeni proszkowych - są nieprzewidywalne ale też mało nadają się do przetwornicy przeciwsobnej.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Cześć, no wiec tak:

Jest to rdzeń kubkowy, przekrój liczony na "środkowym słupku" minus dziura na śrubę to 200mm^2, indukcyjność 70zw to 18.568mH (mierzone przy

9kHz), czyli 265uH/zw. "Pod ręką" mam TL494 którego można by użyć jako "sterownik". Był bym wdzięczny za opis (nie chodzi mi o same wyliczenia) jak zrobić na czymś takim przetwornice, najlepiej dwa przypadki 220V/12V,12V/24V. Będę wdzięczny za pomoc.

Maksymilian Dutka

PS. tamten przekrój był abstrakcyjny :)

Reply to
Max

Wielki! Srednica zewnętrzna tego kubła? Może odnajdę w tabelach i uda się określić więcej danych...

Dobrze widzę? Ponad 18 mH?

Czyli AL ok. 3800 nH/zw^2 (to jest zależność kwadratowa).

Ale jakiej mocy potrzebujesz? Od tego zalezy wybór częstotliwości. TL494 na 220 raczej nie.

Widzę.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

42mm, wysokość 30mm.Dodam że to jest z takiej starej wielkiej przetwornicy, pracował jako dławik.

Może odnajdę w tabelach i uda

Tak, chyba ze coś pomyliłem w obliczeniach. (kręciłem potencjometrem dopóki napięcie na cewce nie będzie 2x mniejsze od "zasilania" później zmierzyłem rezystancje pot. i wyszło 1,05kOhm)

)-----pot.---| k.muz. B (sin 9kHz) B - cewka )------------|

Jak to policzyłeś?

Mocy tyle ile się da :) (tak z 50W jak się da), do TL494 mogę zrobić osobne zasilanie.

Reply to
Max

Jednak nie mam danych rdzeni kubkowych...

Zapomniałeś o przesunięciu fazowym... Powinieneś ustawiać na 0.7 'zasilania'. Czym mierzyłeś napięcie?

Normalnie: AL = L/n^2

Da się znacznie więcej. Ale nie na TL494 na 220V.

Nie na tym polega problem - to jest układ do przetworncy przeciwsobnej

- mało przystosowany do sterowania przez transoptor. Ma co prawda mnóstwo nóżek i możliwości, ale po co sobie komplikować życie, skoro są gotowe układy serii TOP22*

Do uzycia przeciwsobnej przetwornicy musiałbyć użyć dwóch tranzystorów wysokonapięciowych a przy sterowaniu z TL494 musiałyby być to tranzystory bipolarne. Na dokładkę realizacja zabezpieczenia przed zwarciem wyjścia jest tutaj dość trudna.

Policzę na razie 12/24, zakładając przekrój rdzeni 200 mm^2 i moc 50W.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

[...]

Przetwornica przeciwsobna 12V->24V:

Po przejrzeniu rdzeni E o podobnym przekroju i pewnej aproksymacji wyników wyszło mi, że przy częstotliwości rzędu 10 kHz można osiągnąć moc ponad 100W. Czyli 50W jest z naprawdę dużym marginesem bezpieczeństwa.

I tak, dla przekroju 2 cm^2, częstotliwości 10 kHz, max indukcji 0.3T wychodzi, że z każdego zwoja wyciśniesz 2.4V.

Czyli: uzwojenie pierwotne, nawijane bifilarnie 2*5 zw. Uzwojenie wtórne, 12 zw. (dla układu mostkowego) lub 2*11 zwojów bifilarnie dla układu z dwoma diodami.

Oczywiście zakładamy, że zasilanie jest dokładnie 12V a minimalna nadwyżka napięcia na wyjściu zostanie skompensowana przez sterownik PWM. Do całkowicie poprawnego policzenia uzwojeń trebaby znać zakres napięć zasilania - np. dla akumulatora samochodowego będzie to 12 -

14.4V, a zakładając pracę nawet podczas rozruchu 9 - 14.4V.

Jeśli układ nie wymaga izolacji pomiędzy stroną pierwotną i wtórną oraz niewiele niższe napięcie na wyjściu nie stanowi przeszkody, to można pominąć uzwojenie wtórne i diody łączyć bezpośrednio do końców uzwojenia pierwotnego.

Przetwornica przeciwsobna 320V (wyprostowane i wygładzone 220V) -> 24V

Dane rdzenia bez zmian, czyli uzwojenie pierwotne: 320/2.4 = 133 zw. (oczywiście *2 bifilarnie), wtórne j.w.

Średnice przewodów:

Pierwotne 12V - 1.4 mm Wtórne 24V - 1 mm

W związku z małym wypełnieniem przestrzeni na uzwojenie spadnie trochę sprawność przetwornicy i nie ma na to siły :-(

Pierwotne 320V - 0.4 mm

Grubość uzwojeń z dużym zapasem, można spokojnie zmniejszyć. Jednak biorę pod uwagę to, że mając taką możliwość mocno dociążysz przetwornicę.

Jeśli chodzi o przetwornicę fly-back zasilaną z sieci, to bez porządnego pomierzenia rdzenia jest to jedna wielka loteria. Na dokładkę dość niebezpieczna dla półprzewodników i własnego zdrowia :-(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Oscyloskopem (Vpp)

Tak, tylko żebym w moim mieście coś takiego kupił :)

Mam takie (SU169), a dlaczego nie można unipolarnych?

Jak się włączy sygnalizacja dymowa to wyłączę :D, a tak na serio to na razie można to pominąć chodzi mi o samą metodę obliczeń i żeby to sprawdzić w praktyce.

Bardzo był bym wdzięczny jak by z opisami było.

Reply to
Max

ja mam dane starych polskich, ale M42/29 z Al3800 nie ma jest tylko z Al6500 bez szczeliny, inne ze szczelina i Al<=1600 Parametry geometryczne: c1=0.253mm 1/mm Ae=237 mm^2 Ve=14230 mm^3

Reply to
Michal Baszynski .

a czy nie lepiej byloby (bardziej edukacyjnie) gdybys wrzucil tutaj caly tok postepowania a nie tylko wyniki?

Reply to
Michal Baszynski .

Już raz przerabialiśmy tutaj niecelowość takiej metody...

Zawsze możesz kupić wysyłkowo...

Bo nie ma jak ich wysterować z tego układu bez potężnych strat.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Na szczęście przetwornice przeciwsobne można liczyć prawie na palcach :-)

[...]

Przyjąłem 200 - jest więcej - nie ma problema :-)

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik Michal Baszynski napisał:

On miał szczelinę (wsadzona podkładka). Na niektórych są trochę rozmazane napisy:

F1001 l-9 5.6 AL6500

------------

F3001 l-9 (nie odczytam) AL14000 (troche rozmazane)

Te dane masz w jakimś pliku czy na papierze ?

Reply to
Max
[...]

Musi być przy dławiku...

Jak na F1001, to ładny AL

Ale to są dwa zupełnie różne materiały...

F1001 może pracować na dość wysokiej częstotliwości a F3001 na raczej niskiej - poniżej 150 kHz

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

Jak się ma czestotliwość do mocy, i z kąd wziąść tą moc?

Z kąd to wychodzi?

Liczy się dla najniższego i liczy sie że układ PWM zmniejszy wypełnienie impulsu?

Jest jakiś uniwersalny wzór na to?

Próbowałem coś takiego zrobić i wiem coś o tym :)

Reply to
Max

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.