Jak zrobić amperomierz ?

Jak zrobic amperomierz?, z tym ze musi spełniac kilka warunków:

- rezystor bocznikowy musi byc na "+" zasialnia,

- cały układ amperomierza, łacznie voltomierzem cyfrowym (ten sam miernik po przelaczeniu ma mieżyć napięcie) jest zasilany z napiecia na którym wykonywany jest pomiar,

- układ ma być odporny na przepięcia

- zasilanie jest nie symetryczne

Probowalem coś takiego zrobić na wzmacniaczu operacyjnym (pracującym jako różnicowy) niestety napiecie wyjściowe nie chciało schodzić poniżej 0,7V, pozatym po podłączeniu silnika komutatorowego wzmacniacz operacyjny sie uszkodził.

PS. Ten układ ma być zastosowany w zasilaczu lab., "napiecie pochodzące z pomiaru prądu" ma być również wykożystywane do zabespieczenia nadprądowego. Dodam jeszcze ze próby były przeprowadzane na LM324.

Reply to
Max
Loading thread data ...

Zapomnieć o bezpośrednim zasilaniu. Zrobić malutką przetwornicę na najmniejszym rdzeniu toroidalnym i zapomnieć o problemach.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Albo wylutowac ze starej karty ethernet.

Choc mozna poeksperymentowac ze wzmacniaczem roznicowym na opampie..

J.

Reply to
J.F.
[...]

Albo ściągnąć sampla od TI :-)

Bez sensu.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Wed, 05 May 2004 15:58:45 +0200 jednostka biologiczna o nazwie J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Reply to
BLE_Maciek

I tu jest następny problem gdyż chce to napięcie (z prądu) użyć do zabespieczenia nadprądowego i misialbym znowu jakąś separacje robic (transoptor) w koncu bym strasznie skomplikował cały zasilacz. Spróbuje jakoś dać bocznik na "minusie" ale obawiam się ze mogą sie jakieś głupoty porobić. (zasilacz jest podwójny i chce mieć mozliwość łaczenia szeregowego i może zacząć "pływać" masa)

Reply to
Max

Ależ jedno z drugim nie ma absulutnie nic wspólnego - izolujesz tylko zasilanie miernika - zabeZpieczenie robisz klasycznie.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Na oko, to wiesz co... Mierzysz napięcia rzędu mV przy dużym napięciu wspólnym - będzie pływać. Przetwornica jest tańsza i prostsza.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Wcale nie - na oko powinno zadzialac i to dosc prosto.

J.

Reply to
J.F.

Jak nie będzie innej możliwości to będe musiał tak zrobić.

PS. Jakie rozwiazanie klasyczne zabespieczenia prądowego polecasz (żeby było ciągłe)?

Reply to
Max

Użytkownik "Max" snipped-for-privacy@dioda.sytes.net> napisał w wiadomości news:c7bacb$7bv$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Do czego ? jakie prądy, jakie napięcia, jakie szybkości ? Ogólnie to bocznik i niezależnie zasilany, izolowany wzmacniacz

Reply to
SP9LWH

^!!!

Ojej - musiałbym mieć schemat zasilacza. Nawet nie wiem, czy w plusie masz NPN (wtórnik emiterowy) czy PNP (wspólny emiter). Nie wiem, jaki masz zapas mocy na tranzystorze, czy zależy Ci na zmiejszaniu prądu przy zwarciu, czy dopuszczasz krótkotrwałe przeciążenia itd.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jako stabilizator jest wsadzony uA723 (planuje wymienic na LM385+wzm.oper), jako tranzystor "wykonawczy" jest 2N3055 (wtórnik emiterowy) transformator zasialjący to TS80/8/668 (napięcie wyj. 22V), zabespieczenie prądowe chce zrobić na zasadzie takiej że redukowane jest napięcie wyjściowe (tak aby prąd nie przekraczał ustawionego), oczywiście reakcja ma być jak najszybsza.

Pozdrowienia Maksymilian Dutka

Reply to
Max

No to zapas mocy masz spory...

^ jak i ile razy trzeba Ci zwracać uwagę?

No to najprostsze - Rsc z emitera 2n3055 do wyjścia i prosty ogranicznik prądu 'zwierający' bazę 2n3055. Ale musisz wtedy pamiętać, że nie da się użyć Rsc jako bocznika w takiej sytuacji - do uruchomienia zabezpieczenia potrzeba ok. 0.7V spadku napięcia a dla miernika zazwyczaj max. 0.2V... Trochę inaczej wygląda sprawa z układem zmniejszania prądu - wtedy przy wysokim napięciu na wyjściu jest dopuszczalny duży prąd a przy zwarciu prąd się zmniejsza... Ale IMHO nie unikniesz odrębnego rezystora do bocznika i tak - chyba, że zaczniesz się bawić w bardziej skomplikowany pomiar prądu...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Bardzo bardzo przepraszam, jestem dysgrafikiem, dyslektykiem i niestety pisze z błędami (chodź staram się ich nie robic).

Troszke mnie niezrozumiałeś albo przynajmniej mi się tak wydaje, chodziło mi o zabeZZZZZpieczenie prądowe które będzie reagowało w następujący sposób:

Ustawiam sobie na wyjściu np. 12V i prąd 100mA, podłączam rezystor

150_Ohm prąd wynosi 80mA wiec nic sie nie dzieje, teraz podłączam rezystor 50_Ohm prąd dalej wynosi 100mA ale napięcie spada do 5V i włącza sie sygnalizacja zadziałania zabezpieczenia prądowego. Chciał bym aby regulacja prądu była ciągła, a jak pisałes do uruchomienia zabezpieczenia (prostego) potrzeba 0.7V (napięcie przewodzenia tr.). Ja chciałem to rozwiązać w ten sposób że wezmę sobie napięcie proporcjonalne do prądu, na komparatorze bede je porównywał z napięciem odniesienia (regulowanego potencjometrem), wyjście komparatora bedzie obniżało napięcie referencyjne w układzie regulacji napięcia. Jeżeli bym "zwierał" baze tranzystora "wykonawczego" do "masy" spowodowało by to reakcje układu regulacji napięca (podnoszenie prądu/napięcia bazy), co by spowolniło reakcje układu "regulacji prądu"

Pozdrowienia Maksymilian Dutka

PS. Jeszcze raz przepraszam za błędy.

Reply to
Max

kiedys robilem kumplowi na dyplom zasilacz, i prad byl mierzony na plusie za pomoca wzmacniacza roznicowego - dziala dobrze, pod warunkiem precyzyjnego dobrania rezystorow - musza byc takei same parami... Jak sie dalo 5% to wogole nei dzialalo..:)

Reply to
Greg

Użytkownik Greg napisał:

Jakie było napięcie wyjściowe, i jakiego wzm. oper. użyłeś?

Reply to
Max

zobacz MAX471 lub 472

Reply to
gklub

Użytkownik gklub napisał:

To raczej odpada ze względu na cene :(

Reply to
Max

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.