Jak zrobić ...

Witam Może ktoś wie jak zrobić opóżnienie taktu zegarowego tak aby się wstrzelić w

1/4 ,1/2 i 3/4 tego takty.Przesunięcie o cały takt to nie problem ale cos takiego :).Prosze o pomoc .Może ktoś juz coś takiego wykonywał lub może podrzucić jakąś stronkę .
Reply to
JP
Loading thread data ...

Mon, 26 Apr 2004 10:32:06 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "JP" snipped-for-privacy@wp.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

O 1/4: Wziac sygnal 4 razy szybszy, dac licznik do 4-ch i dekoder. Masz wtedy takie przebiegi:

CLK ___-__-__-__-__-__

PH0 ___---_________---

PH1 ______---_________

PH2 _________---______

PH3 ____________---___

CLK to tutaj sygnal taktujacy nasza zabawke (ten 4 razy szybszy)

Mozna uzyc np. ukladu 4017 Jezeli chcesz aby zachodzily na siebie, np. tak, to wystarczy pokombinowac z bramkami albo przerzutnikami RS

CLK ___-__-__-__-__-__

PH0 ___------______---

PH1 ______------______

PH2 _________------___

PH3 ____________------

1/2 i 3/4 taktu robi sie analogicznie.

Robisz cos na prockach wymagajacych kilkufazowego zegara ?

Reply to
BLE_Maciek

Mon, 26 Apr 2004 10:48:30 +0200 jednostka biologiczna o nazwie BLE_Maciek <i80c586@cyberspace_NO_SPAM_.org> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Acha, oczywiscie wlacz font nieproporcjonalny (fixed pitch) do ogladania rysunkow !

Reply to
BLE_Maciek

Użytkownik "BLE_Maciek" <i80c586@cyberspace_NO_SPAM_.org> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

A jeśli nie wiesz, jaki szybki jest oryginał? Obawiam się, ze bez PLL ani rusz... pzdr, marcin

Reply to
marcinuh

Mon, 26 Apr 2004 10:51:00 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "marcinuh" snipped-for-privacy@wp.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

No jezeli bedzie to za szybkie na popularne scalaki to tak.

Reply to
BLE_Maciek

Użytkownik "BLE_Maciek" <i80c586@cyberspace_NO_SPAM_.org> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Chodzi mi nie o rząd wielkości, ale o stałość i "wiadomość" - jeżeli się częstotliwość zmienia albo jest niewiadoma to jak wygenerujesz przebiegi, które narysowałeś? :-) pzdr, marcin

Reply to
marcinuh

Uzytkownik "BLE_Maciek" <i80c586@cyberspace_NO_SPAM_.org> napisal w wiadomosci news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Chodzi o to ze musze opóznic przesylane dane o cale takty zegarowe albo o np

3/4 taktu.Wykonuje urzadzenie pomiarowe Miernik BER. Mam generator pseudolosowy który tworzy jakis ciag danych .Dane te wysylam jednoczesnie do ukladu pomiarowego i ukladu opózniajacego .Musz etak dobrac opóznienie, zeby dopasowac sie do opóznienia wprowadzaanego przez uklad pomiarowy.Musze miec swobodna mozliwosc zmiany opóznienia w zaleznosci od uk pomiarowego. Czesttliwosc zegara wynosi 32 kHz 64 i 128 Jak juz pisalem jesli chodzi o cale takty to nie ma problemu am zastosowane rejestry 74164.Jednak nie rozumiem za bardzo twojej idei.POzatym nie wiem jak walaczyc te czcionke niesymetryczna :( moze to by cos wujasnilo)

Pozdrawiam Pawel

Reply to
JP

Użytkownik "marcinuh" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:c6ij6l$1iq$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

dokładniejszy opis zadania podałem wyżej :) Pozdrawiam Paweł

Reply to
JP

Użytkownik "JP" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:c6ik39$jqi$ snipped-for-privacy@kastor.ds.pg.gda.pl...

W świetle tego rozwiązanie BLE_Maćka jest OK - musisz w takim razie zrobić zegar 512 kHz i zestaw liczników... pzdr, marcin

Reply to
marcinuh

Płynną zmianę? To jedyne co przychodzi mi do głowy, to generowanie krótkich impulsów z sygnału zegarowego na obu zboczach, regulowany uniwibrator i przerzutnik flip-flop - da Ci to zakres regulacji opóźnienia od niemal 0 do niemal 1/2 taktu. Przy dwóch uniwibratorach szeregowo do niemal 1 taktu.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Uzytkownik "BLE_Maciek" <i80c586@cyberspace_NO_SPAM_.org> napisal w wiadomosci news: snipped-for-privacy@4ax.com...

A ja sie spytam cyfrowców jakby rozwiazali uzyskanie sygnalu 4*fsegara ? (Ja bym uzyl dwóch podwajaczy rezonansowych, lub petli PLL ) - chyba ze jest opcja powielania czestotliwosci "cyfrowo" Pozdrawiam T.F.

Reply to
Tomasz FANGRAT

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Nie musi to by zmiana płynna raczej poprostu skok ( wybór )1/4 ,1/2, 3/4 i cały takt

Reply to
JP

Mon, 26 Apr 2004 11:33:58 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Tomasz FANGRAT" snipped-for-privacy@sgh.waw.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Jak to "cyfrowo" ??? Jezeli chce sie powielac czestotliwosc trzeba zastosowac petle PLL. Mozna oczywicie kombinowac np z wyzwalanym zboczem uniwibratorem ktory generuje impuls dlugosci 1/4 wyzwalajacego, gdy sie wylacza wyzwala drugi uniwibator itd... :-)

Reply to
BLE_Maciek

Mon, 26 Apr 2004 11:16:02 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "JP" snipped-for-privacy@wp.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Misisz zastosowac szeregowy rejestr przesuwajacy, chocby wspomniany przez Ciebie 74164, z tym ze taktujesz go sygnalem przesunietym o okreslony czas, co mozna latwo wykonac wlasnie na przerzutniku monostabilnym (uniwibratorze). Myslalem poczatkowo ze chodzi Ci np. o wygenerowanie kilkufazowego zegara do taktowania procesora.

Reply to
BLE_Maciek
[...]

No to pozostaje tylko licznik sterowany wielokrotnością zegara.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Mon, 26 Apr 2004 11:16:02 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "JP" snipped-for-privacy@wp.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

A jeszcze co do tej czcionki. Po pierwsze nie "niesymetryczna" tylko nieproporcjonalna :-) Chodzi o to ze w foncie nieproporcjonalnym wszystkie litery maja identyczna szerokosc i latwo mozna robic/ogladac "rysunki" zrobione ze znakow (jak np. te "oscylogramy" ktore wczesniej narysowalem) . Takim fontem jest np. Courier (Courier New itp). W foncie Courier wszystkie litery maja ta sama szerokosc. Inaczej masz w foncie Arial, gdzie "i" jest krotsze od "w". Nie wiem jak w autluku sie to wlacza, u mnie (w Forte Agencie) wybiera sie z menu podrecznego "Fixed pitch font".

Reply to
BLE_Maciek

Mon, 26 Apr 2004 11:56:16 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "JP" snipped-for-privacy@wp.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Tnij cytaty i sygnaturki !!!

Reply to
BLE_Maciek

Skoro czestotliwosc w miare stala, to moze uklad czasowy ? 74123.

Choc faktycznie prosciej bedzie generator x4, podzielic, doprowadzic do pseudolosowego.

J.

Reply to
J.F.

No to zrob cyfrowa linie opozniajaca, taktowana znacznie szybciej, niz dany przebieg zegarowy. Bedziesz mogl sobie prawie dowolnie dobierac opoznienie.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Problem rozwišzany, dziękuje Wszystkim

Reply to
JP

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.