Jak zrobić generator takiego przebiegu?

jak na rysunku: _____ _____ wyj. A _____| |_________________________________| |___________ _____ _____ wyj. B ______ | |_________________________________| |_________

tzn. przebieg prostokątny o przestrajanej częstotliwości (od kilka Hz do kilku kHz), wypełnienie kilka %, z tym że na drugim wyjściu generatora ma być ten sam przebieg ale nieznacznie opóźniony. Stabilność jest nieistotna, prostokąt też nie musi być idealny. Potrzebuję taki układzik na szybko zrobić do przetestowania urządzenia a jakoś nic nie mogę wykombinować, może Wy macie jakieś pomysły? Chodzi mi o jak najprostsze rozwiązanie.

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr
Loading thread data ...

O ile ma byc opozniony? Jesli kilka-kilkaset ns to na bramce, ew. bramka AND + kondensator. Jesli dluzsze opoznienie to moze przerzutnik monostabilny wyzwalany zboczem pierwszego impulsu ?

Reply to
T.M.F.

Ile to jest 'nieznacznie'? W jakiej technologii - CMOS, TTL?

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

T.M.F.:

albo rejestr przesuwający. Są takie scalone, właśnie w charakterze linii opóźniającej. Numerków niestety nie znam. Pogooluj.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Narastające zbocze drugiego prostokąta ma wypadać mniej więcej w 1/4 - połowie impulsu z pierwszego generatora. Technologia nieistotna - i tak wzmacniam to do 0-24 V.

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr

To nie musi być aż tak dokładne. Może napiszę do czego to ma służyć - symulacja impulsów z dwóch fotokomórek mierzących obroty koła napędowego (impulsy 0-24V). To przesunięcie w fazie to dlatego że fotokomórki fizycznie umieszczone są z pewnym przesunięciem, tak aby na podstawie tego z której najpierw pojawi się impuls można dodatkowo określić kierunek obrotów. Czyli jak impuls z drugiego generatora pojawi się w 1/4-1/2 czasu trwania stanu wysokiego pierwszego impulsu będzie najzupełniej OK. Myślałem czy by nie dało się tego zrealizować na 555 itp. prostych scalakach.

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr

Czyli opóźnienie dość znaczne - możesz to zrobić na układzie całkującym RC i przerzutnika Schmidta. Technologia jest istotna - CMOS zapewnia w takim układzie mniejsze różnice pomniędzy opóźnieniem zbocza opadającego i narastającego oraz umożliwia użycie dość dużej (w porównaniu z TTL) wartości R w układzie całkującym.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W artykule <c8fhki$114i$ snipped-for-privacy@news2.ipartners.pl> Piotr napisal(a):

Z prostych scalaków to może 90S2313 byśmy zaproponowali.

Marcin Stanisz PS: Gdzie jest Artur "ATMega128"?

Reply to
Marcin Stanisz
[...]

Da się zrobić na 555. Nóżki 2 i 6 razem, do tego kondensator do masy i przez rezystor masz wejście. Na wyjściu masz sygnał opóźniony. Jeśli napięcie wejściowe będzie się zmieniać w zakresie 0-Vcc - sygnał będzie miał równe opóźnienia obu zboczy. Czas opóźnienia możesz zmieniać dając zamiast rezystora potencjometr.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Eee, a gdzie elektronicy starej daty? Wszystko byscie na prockach robili:) Moze jednak wykorzystac kostke 74123, dwa generatory monostabilne, wyzwalasz, a one generuja jeden i drugi impuls, dzieki potencjometrom plynnie regulujesz przesuniecie impulsow wzgledem siebie.

Reply to
T.M.F.

Jednak najprostsze rozwiązania są najlepsze :-) Idę do piwnicy poszukać starych TTLków :-)

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr

Na 555 jest jeszcze prościej...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Bedziesz z nich skladal 90S2313?;)

Reply to
T.M.F.

Użytkownik "Piotr" snipped-for-privacy@nie.spamuj.com> napisał w wiadomości news:c8fb8d$sou$ snipped-for-privacy@news2.ipartners.pl...

Poszukaj w szpargałach bramek Schmitta, najlepiej odpowiedników CD4093 lub CD40106 Na jednej zrobisz generator przestrajany, który podasz na następną bramkę oraz przez "filtr" RC na następną. "Filtr" opóźni.

Reply to
SP9LWH

W tym przypadku 74123 moze byc jednak gora ..

Ale zdecydowanie jednak najlepiej na procku :-)

J.

Reply to
J.F.

Czy Wy nie przesadzacie z tymi prockami? ;-) A tak wogóle to dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr

Tylko czasem.

Bo wlasnie masz dosc typowy przyklad: klient sie pyta o prosty generator przebiegu prostokatnego, niby tylko 555, a potem sie okazuje ze :

[- czasy maja siegac godzin - no akurat nie tu]

- trzeba do tego tych 555 co najmniej 4 sztuki [masz 4 czasu do ustawienia],

- zaleznosci czasowe wymagaja jakis potencjometrow sprzezonych,

- to ma byc do testowania innego ukladu ... wiec pewnie przydaloby sie, zeby moc wygenerowac 10000.5 obrotu, albo jakies drgania na zboczach.

Jesli chodzi o symulacje enkodera, to stosunkowo prosto to zrobisz na jednym generatorze i 3 przerzutnikach D [niestety - dwie kostki]. generator dzielimy przez 2, mamy na Q i ~Q przesuniete sygnaly, kazdy z nich dzielimy przez 2 - i wychodza kwadratury.

J.

Reply to
J.F.

[...] No w tym przypadku masz rację, procek rzeczywiście w prosty sposób załatwiłby sprawę. Ale trzeba było mieć pod ręką tego procka, jakiś programator/interfejs, kompilator. I w moim przypadku bardzo dużo czasu zanim napisałbym program zmuszający tego procka do wspołpracy ;-))

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr

Zwrociloby ci sie za drugim "prostym" problemem :-)

Mialbys wszystko pod reka gotowe do uzycia :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.