Jak zrobić najmniejszy generator

Witajcie

Mam pompę ładunkową podwyższajacą dwukrotnie napięcie (dwie diody i kondensator). Napędzam ją za pomocą ICL7660. Chciałbym pozbyć się tego scalaka, który w zasadzie pełni rolę generatora wyjsciem push-pull. Mam bardzo mało miejsca na płytce a on ma "strasznie" wielka obudowę - SO8 ;-) Mam kilka pomysłów na mikrogenerator (częstotliwość rzędu 20-100 kHz) ale nie do końca jestem z nich zadowolony. Może podpowiecie coś prostszego niż:

- generator na dwu tranzystorach npn + RC (mam scalone "cyfrowe" tranzystory npn+pnp+rezystory) a może da się na npn+pnp?

- zapętlony przez RC inwerter jednobramkowy np 1G04

Układ może być zasilany z 3V albo z 3-7V.

Reply to
Piotr "Pitlab" Laskowski
Loading thread data ...

Użytkownik "Piotr "Pitlab" Laskowski" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:d2u1up$f5i$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

On chyba sam sobie radzi bez tych diod.

obudowę - SO8

Do podwojenia napięcia użyłem TPS60403. P.G.

Reply to
invalid unparseable

Nie znalazłem takiej aplikacji. Scalak jest do zyskiwania napięcia ujemnego i do tego potrzebuje tylko kondensatorów, natomiast do podwojenia napięcia potrzebuje diód, przynajmniej tak wynika z posiadanego pdfa.

Fajny, ale ma za niskie napięcie (5,5V). To musi pracować poprawnie przy conajmniej 6V a dobrze było by aby działał zasilany z dwóch cel Lixx (7,2V). Podobne układy ma Microchip, ale też 5,5V. Ciekawe dlaczego tylko tyle?

Generalnie potrzebuję z 3-7V (typowo 4,8V) zrobić stabilizowane 5V obciążeniu max 15mA. Przetwornicę step-up wałkowałem, ale to za dużo elementów. Rozmiar jest tu krytyczny.

Reply to
Piotr "Pitlab" Laskowski
[...]

Masz zakres napięć wejściowych 'krzyżujący' się z wyjściowym. Jest to najbardziej paskudna kombinacja, jaką można wymyślić. Na dokładkę żądasz wymiarów mniejszych niż SO-8... Gdyby SO8 był do przyjęcia, to proponowałbym Ci przetwornicę SEPIC na MC34063AD-SMD - na dwustronnej płytce mogę sobie wyobrazić zmieszczenie na powierzchni niewiele większej od SO-8 całej przetworniczki, w tym dwóch dławików w obudowie 1210. Przy tak małej mocy jest to realne.

Przy Twoich obecnych wymaganiach pozostaje tylko 7660 albo układy Maxima...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Może SP6641 w SOT-23.

Paweł

Reply to
invalid unparseable

Wiem :-) Próbowałem już kilku sposobów. W pierwszej wersji była przetwornica na LM2578. Znalazłem aplikację według której miała pracować zarówno step-up jak i step-down. Niestety nie mogłem tego uruchomić i został step up a potem obniżanie na liniowym regulatorze. Mało efektywne ale działało. Teraz zmniejszyłem zapotrzebowanie na prąd i próbuję zrobić to na pompie. Też podwyższam o sporo za dużo a potem wytracam nadwyżkę napięcia na low dropie ale mniejszy prąd i mniejsza liczba elementów w części rekompensują ten ból.

Może nie żądam, ale było by miło gdyby udało się coś znaleźć :-)

To jednak sporo za dużo.

Teraz wpadł mi do głowy pomysł żeby jednak użyć układu proponowanego przez Piotra Gałkę, tylko szeregowo z nim na wejsciu dać coś co zbije trochę napięcie np 1-2 LEDy. Przy max 15mA powinno zdać egzamin a układ pracuje już od 1,6V. Jeszcze przeliczę sobie jak będzie wyglądała efektywność i koszt tego rozwiązania.

Piotrek.

formatting link

Reply to
Piotr "Pitlab" Laskowski

Dzięki. Fajny układ, ale ma za mały zakres napięć wejściowych - tylko 4,5V. On jest przeznaczony do pracy z 1-2 ogniwami NiXx. Poza tym docelowe rozwiązanie ma zasilać czujnik ciśnienia a ten wymaga bardzo czystego napiecia (mostek rezystancyjny), stąd obecność stabilizatora low drop za przetwornicą. Jednak ta aplikacja podsyneła mi jeszcze jeden pomysł - są układy do zasilania ledów w aplikacjach przenośnych. Nie pamiętam żadnego układu, ale zaraz poszukam.

Piotrek.

formatting link

Reply to
Piotr "Pitlab" Laskowski
[...]

Nic z tego nie rozumiem... Co jest za dużo? Scalak umieszczasz po jednej stronie płytki, dławiki po drugiej. Pobór prądu mały, to i kondensatory duże nie będą. Potrzebujesz 3 rezystorów (Rsc i dwa do dzielnika) małej mocy, małego kondensatora (Ct) i dwóch większych. 1x1 cm jak się postarasz - wyrobisz.

A z tego, to już w ogóle nic nie rozumiem :-(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W tej chwili rozwiązanie na ICL7660 jest znacznie miejsze. Jeden SO8, podwójna dioda Schottkego w SOT23, jeden kondensator ceramiczny 1uF w 0805 i jeden tantalowy 10uF rozmiaru B. Sprawność układu pompa + LDO pracującego w najbardziej typowych warunkach (Uwe=4,8V) jest porównywalna z przetwornicą step-up pracującą ze sprawnością

80% + LDO (oba lekko powyżej 50%). Jednak sprawność przy tak małym prądzie (typowo 11mA) jest parametrem drugorzędnym.

Jeżeli użyję opowiednika 7660 w obudowie SOT23-5 czyli proponowanego TPS60400 to muszę do niego dołączyć 3 ondensatory 1uF w 0805, podójną diodę w SOT23, tantala w obudowie B i żeby nie przekroczyć dopuszczalnego napięcia wejściowego powiedzmy 1 zieloną LED zbijającą napiecie o 2V tak aby przy wymaganych 6V układ mógł jeszcze pracować. Jednak po zastanowieniu układ nie będzie dobry, bo za bardzo podniesie się minimalne napięcie pracy. Co prawda układ pracuje już przy 1,6V (3,6V z LEDem) ale pompa jest w stanie dać 5,2V potrzebne dla LDO dopiero przy 3.2V (5,2V z LED). Masz rację to był głupi pomysł.

Reply to
Piotr "Pitlab" Laskowski

Autokorekta, będzie działać.

Będzie bo LEDa zbijającego napięcie wejściowe wystarczy wstawić do zasilania scalaka sterującego pompą ładunkową a nie w obwód zasilania pompy. O ile pompa daje napięcie Uwy=2*Uwe - 2*Vf gdzie Vf to spadek na diodach pompy to pompa poganiana scalakiem z obniżonym napięciem o 2V da: Uwy= Uwe + (Uwe-2V) - 2*Vf czyli napięcie wyjściowe wynoszące 5,2V uzyskam już przy 3,8V co jest mało elegnackie ale akceptowalne (bezwzględnie musi pracować w zakresie 4-6V, dobrze by było aby pracowała w zakresie 3-8V).

Jeszcze jeden, może głupi pomysł aby zrobić zasilacz na oporniku i diodzie zenera 5,1V dla scalaka. Dla napieć niższych niż 5,1V będzie pracował normalnie a przy wyższych układ nie będzie podwajaczem - analogicznie jak dla przypadku z szeregowym LED, co w ym przypadku jest korzystne. Jednak po dołożeniu zenerki to znowu zaczyna być duże a na pewno droższe od 7660.

Reply to
Piotr "Pitlab" Laskowski

Użytkownik "Piotr "Pitlab" Laskowski" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:d2uu77$2sbq$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

TPS60400 to inverter. Na pewno są też jakieś podwajacze - wtedy odpadną Ci te diody. P.G.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.