Jak odsprzegacie?

Panowie,

Ja widzicie rozwiazanie optymalnego odsprzegania wazliwych ukladow scalonych. Na moj rozum wychodzi, ze optymalnie jest wstawic dwa caps: jeden w malej obudowie i dielektryku C0G/NPO, a drugi w wiekszej obudowie i wiekszej pojemnosci w X7R. To by dalo najlepsze tlumienie zaklocen dochodzacych do scalaka i produkowanych przez niego. Co o tym myslicie?

Reply to
Marcin E. Hamerla
Loading thread data ...

Jesli sa naprawde wrazliwe, to warto rozwazyc aktywne tlumienie zaklocen:

formatting link
Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

(...)

tlumienie

na moj rozum tlumienie zaklocen wywolywanych przez scalak to nie to samo, co uodparnianie go na zaklocenia z zewnatrz. Jesli chodzi o zapewnienie rezerwy ladunku do przelaczen, nie bawilbym sie w baterie kondensatorow roznych typow - zwykle tutaj nie ma wielkiego pola do popisu - kazdy przyzwoity kondensator zadziala, a zastosowanie "szybszego" dielektryka moze zostac zniweczone przez sama dlugosc sciezki do scalaka. Natomiast jesli scalak jest "wrazliwy", trzeba kombinowac z masami, petlami zasilan i innych silnych sygnalow, ekranowaniem itp. A jak scalak jest do dupy, to i najlepsze traktowanie mu nic nie pomoze - bo moze jest np. zle "odsprzegniety" wewnatrz, w chipie.

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper
Reply to
Piotr Wyderski
Reply to
invalid unparseable

:-) Ja wystrzegam sie duzych pojemnosci po stabilizatorze ze wzgledu na uklady resetowalne. Przy krotkotrwalych zanikach zasilania mialem klopoty z przywracaniem zycia ukladom. Klopot zaczyna sie w przypadku, gdy mam na tym samym zasilaniu cos prodozernego (przekazniki, silnik, glowice drukujaca...), wtedy nie ma wyjscia, duzy magazyn energii trzba miec. Tak wiec standardowo to 100-220u po stabilizatorze + _garsc_ drobiazgow ;-)

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

entroper napisal(a):

Zauwaz, ze cap w malej obudowie ma bardzo mala indukcyjnosc doprowadzen. Ale z drugiej strony ma wiekszy ESR....

Jak se porownywalem parametry caps X7R i COG w roznych obudowach, to mi wlasnie wychodzilo, ze w ich przypadku dielektryk nie jest ograniczeniem, a wielkosc obudowy. A konkretnie indukcyjnosc doprowadzen.

Ok, to wiadomo. Ale teraz mnie interesuje tylko kwestia kondensatorow, bo mi sie troche namieszalo w glowie.

Reply to
Marcin E. Hamerla

Ireneusz Niemczyk napisal(a):

No wlasnie. Kiedys mialem problem, bo za stabilizatorem mialem klucz, za ktorym z kolei byl ecap (na wszelki wypadek). Zalaczanie klucza powodowalo zalaczenie resetora, poniewaz na momnet przysiadalo napiecie na stabilizatorze. Oczywiscie 'ficzer' ten ujawnil sie dopiero po jakims czasie i w niektorych warunkach...

Reply to
Marcin E. Hamerla

Użytkownik Marcin E. Hamerla napisał:

Zawodowcy takie szkolne błędy robią? ;)

Reply to
A.Grodecki

A.Grodecki napisal(a):

No niestety. Na usprawidliwienie dodam, ze klucz pojawil sie dopiero w ktorejs modyfikacji urzadzenia gdy sie okazalo, ze w CS5396 jest spieprzony POR (oprocz innych rzeczy).

Reply to
Marcin E. Hamerla

Użytkownik Piotr Wyderski napisał:

E tam! To samo można uzyskać zwykłym biernym obwodem filtrującym.

Reply to
A.Grodecki

no tak, ale jaka to jest roznica... ten kondensator przeciez lezy na plytce drukowanej obok scalaka i co najmniej do jednej z nozek ma (stosunkowo) daleko (nie wspominam nawet o scalakach w DIP-ie). No i wcale nie jest powiedziane, ze minimalizacja indukcyjnosci w obwodzie (de facto) przeladowywania pojemnosci, to jest dobra droga. Grozi to uderzeniami pradu, zakloceniami magnetycznymi, dzwonieniem pasozytniczych obwodow LC (ktorym polepszasz dobroc skracajac sciezki) itp. Dlatego czesto widzi sie celowe pogarszanie parametrow takiego obwodu przez dodawanie rezystancji. W takim przypadku bicie sie o minimalna indukcyjnosc odsprzegania nie ma sensu. Nigdy nie przelaczaj szybciej, niz to jest potrzebne :) Natomiast minimalizacja ESR sens ma o tyle, ze przez wezel w ktorym podlaczasz kondensator nie wedruja sobie smieci.

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

Sa obudowy "szersze" - cos jak 0809 (w porownaniu do 0805 -albo podobny numerek). Maja kilkakrotnie mniejszy ESR. Poza tym ESR dobrego

10n 0603 X7R jest porownywalny do ESR przelotki 10mil przez 2mm sciezki od pada oraz 10mil via na plytce.

Po drugie - odklocanie zewnetrznymi pojemnosciami ma sens "tylko" do circa 100MHz, powyzej tego za bardzo decyduje jakosc prowadzenia zasilania w scalaku i wlasciwosci substratu (gdzies mialem baaardzo ciekawy pdf na ten temat, ale pomrocznosc jasna go chyba zjadla).

Wiesz - _bardzo_ dobra praktyka to roznicowanie pojemnosci. Bo jak wszedzie w ukladzie masz klasyczne 100n (a taki cap to jest jednak obwod RLC) i trafisz w siakiegos paskudnego rezonansa, to osiwiejesz podczas szukania niby-bledow w programie spowodowanych tymze rezonansem (been there...)

Dokladnie - ale w krytycznym miejscach mozna dac 2 capy rownolegle (np: 2x 2n2) tyle, ze troche utrudnia montaz (znaczy trza te capy recznie nakladac)

Stopniowac - im blizej scalaka tym mniejsze i _rozne_.

Reply to
jerry1111

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.