AVR

Pilnie poszukuje odcinka Mikroprocesorowej Oslej Laczki z numeru 1/03 EDW w postaci elektronicznej (pdf, skany). Bardzo bede wdzieczny za pomoc

Przy okazji - gdzies czytalem ze jesli chce do wejscia mikrokontrolera podlaczyc mikroswitche to najlepiej do obwodu wejsciowego dodac uklad czasowy (RC>10ms) i bramke Schmitta (zalozmy ze bedzie to negator) ze wzgledu na drgania styku. Jak najprosciej to rozwiazac? (jesli to mozliwe to prosze o maly szkic lub krotki opis podlaczenia, btw uzywam ATMega8) Czy wejscie ma byc plywajace czy podciagniete? Jaka jest roznica? Z gory dzieki za pomoc

Reply to
Zizu
Loading thread data ...

Zizu napisal(a):

Programowo. Dodawanie hardwaru zbedne.

Reply to
Marcin E. Hamerla
Reply to
Marek Dzwonnik

wolalbym hardware'owo zeby zaoszczedzic troche FLASH'u. Gdybym podlaczal bezposrednio switch zwierajacy do masy to wiem ze wejscie ma byc podciagniete ale gdybym chcial zastosowac uklad eliminujacy te zaklocenia z bramka Schmitta i podlaczyl wyjscie bramki bezposrednio do wejscia portu to czy tez mam podciagnac wejscie?

Reply to
Zizu

Nie. Wyjście bramki (które nie jest typu otwarty kolektor / otwarty dren) łączysz z wejściem procesora bez podciągania. Jeżeli wyjście bramki byłoby OC (są takie), wtedy jest potrzebne podciąganie.

Mimo wszystko polecam sprawdzać stan naciśnięcia klawiszy programowo co np. 20 ms - na tyle rzadko, aby wyeliminować całkowicie drgania zestyków i się nimi nie przejmować. Flasha to raczej dużo nie zabierze, trzeba tylko zatrudnić jeden timer do taktowania tych 20 ms.

Reply to
Adam Dybkowski

W Bascomie AVR poleceniem "Debounce" możesz sprawdzać stan wejścia,polecenie to zapewnia również eliminację drgań styków. Składnię sprawdź w helpie.(o ile zamierzasz w tym pisać)Pozdrawiam.

Reply to
Robert R

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.