elczością 1/100 V poniżej 10V

Czy ktoś natknął się na tego typu miniaturowe woltomierze:

formatting link
Ale żeby przy pomiarze poniżej 10V druga cyfra po przecinku nie skakała co 3 wartości ale "normalnie" co 1? Czy to cecha wszystkich tych modeli wyglądających jak ten czy kwestia trafienia na taki, który umie wyświetlać wszystkie wartości 1/100? Ktoś zna/testował inne podobne? Zamiast LED może być LCD byle był taki miniaturowy.

Reply to
Marek
Loading thread data ...

Trzeba by zobaczyc co tam za scalak.

jak to jakis uC, z przetwornikiem 8 bit ... to sie nie dziw, ze ma 256 mozliwych wskazan, a nie 999

J.

Reply to
J.F

W dniu 28.05.2021 o 02:27, Marek pisze:

Obejrzyj, co w nim siedzi. Jeśli jest tam tylko mikrokontroler, to nie licz na wiele. Jeśli jest tam przetwornik A/C, trzeba sprawdzić, jaki. Widziałem takie z MCP3421, a to porządna kostka. Niestety, cholernie trudno ustalić, co jest przedmiotem oferty.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Skąd wziąłeś to 8bit? Większość z jakimi miam do czynienia ma dać minimum 10bit co w zakresie mnie interesującym 0-5V daje wystarczającą rozdzielczość 0,004.

Reply to
Marek

W dniu 28.05.2021 o 15:25, Marek pisze:

Moje doświadczenia z 10-bitowym przetwornikiem w AVR mówią, że można liczyć na 8 bitów. Dwa najmłodsze zwracają przypadkowe wartości.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Jaki masz, taki masz. Pytanie co jest w tym module z przykladu.

Ja kiedys sobie kupilem woltomierz do samochodu, tylko 0.1V rozdzielczosci ... ale tez niektore wartosci przeskakiwal.

Tak musi byc, jak uzyty ADC ma za mala dokladnosc.

Moze poszukaj LCD, tam wieksza szansa, ze wstawili klona 7106.

J.

Reply to
J.F

W dniu 28.05.2021 o 17:42, J.F pisze: [...]

Dokładność i rozdzielczość to różne sprawy. A precyzja to jeszcze co innego.

Szansa współcześnie praktycznie zerowa. Wszystkie tego typu zabawki, które widziałem, były zbudowane w oparciu o mikrokontroler.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 2021-05-28 o 11:33, Paweł Pawłowicz pisze:

Nie obejrzy bo oprócz zamazanego 16-pinowego scalaka nic nie ma. Jakiś PIC albo Atmel.

Reply to
Irokez

W dniu 28.05.2021 o 21:22, Irokez pisze:

Raczej STM. Na niektórych kostkach daje się przeczytać, ale to wcale nie oznacza sukcesu. Na przykład co to jest BX5815?

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Zamówiłem kolejny z wbudowanym amperomierzem i ma to samo: przeskakuje co 0,04. Teraz czekam na ten:

formatting link
Sprzedawca chwali się, że ten jest 4bit. O co mu chodzi?

Reply to
Marek

"Należy podkreślić iż główną różnicą a jednocześnie ZALETĄ oferowanego urządzenia jest jego dokładność. Wynika ona z faktu, iż niniejszy panel wyświetla napięcie z dokładnością do 2 miejsc po przecinku a natężenie z dokładnością do 3 miejsc po przecinku."

Na pewno w mierniczku za 25 zł. znajduje się bocznik o tolerancji lepszej niż 0.01% i podobne źródło napięcia odniesienia. Ech, dzieciaki...

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Jako ciekawostkę powiem, że w laboratoryjnych woltomierzach o dokładności 7.5 cyfry ADC jest bodaj zaledwie 12-bitowy. :)

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Ja nie potrzebuję dokładności, w całym zakresie pomiarowym tylko między 4V-4,2V (skalibruje sobie), na pozostałelym zakresie wystarczy mi rozdzielczość.

Reply to
Marek

Mierzylem napiecie baterii uzywajac chinski klon Arduino. Pomiary szly do PC. Odczyty byly stabilne a wyniki sie plynnie zmienialy. Nie sprawdzalem dokladnosci, ale rozdzielczosc byla wyraznie

10-bitowa. Biblioteka Arduino troche kombinuje (szybkosc jest wyraznie mniejsza niz max katalogowy), ale dzialalo OK.

"Tester tranzystorow" na AVR tez ma w miare dobra dokladnosc.

Z innej beczki, teoretycznie 12-bitowy przetwornik w STM32F030 daje mi 8 dobrych bitow a 4 przypadkowe. Podobno z dobrze zaprojktowana plytka przetworniki STM faktycznie daja 12 bitow, choc nie wiem czy do STM32F030 da sie sie zrobic dobra plytke (ten model ma wspolna mase cyfrowa i analogowa...).

Reply to
antispam

Mógłbyś rzucić nieco szczegółów, pachnie magią ;-)

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

Ten jest OK, wartość zmienia się co 0,01V.

Reply to
Marek

Holtek uC z 12b ADC. Bardzo możliwe że chińskie woltomierze również są kopiowane przez chińczyków, do tego jeszcze taniej np. w oparciu o 10b uC:) Ciekawe z ilu pomiarów składa się wynik?

Reply to
Astralny Rębajło

10b ADC ofkors.
Reply to
Astralny Rębajło

W dniu 2021-05-29 o 10:42, Paweł Pawłowicz pisze:

Pewnie chodzi o owersampling ale to też mocno naciągane ze względu na nieliniowości takich przetworników, ja w swoim 6 1/2 mam z podwójnym całkowaniem i on zapewnia liniowość na poziomie tysięcznych części procenta.

Reply to
Janusz

W dniu 2021-05-28 o 15:56, Paweł Pawłowicz pisze:

Jak się ma do dupy otoczenie procka zrobione to tak wychodzi, robiłem pomiary na atmega8 i skacze jedynie ostatnia cyfra, prosty oversampling x4 i podzielenie /4 eliminuje tą przypadłość. Jedynie dla wejść SCL i SDA jest gorsza rozdzielczość ale piszą o tym w dokumentacji więc trudno być tu zaskoczonym.

Reply to
Janusz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.