Dzwonek elektrostatyczny

Loading thread data ...

Chyba masz rację...

Zrobiłem dziś podobny eksperyment: folia o wymiarach mniej więcej

30x40cm na ekranie dużego telewizora CRT 30-33". Do folii nic nie podłączamy (nie ma puszek). Mam przygotowany mikro Amperomierz analogowy z opornikiem szeregowym do sprawdzenia biegunowości. Ujemną elektrodę miernika podłączam do masy anteny... Dotatnią trzymam w ręce. Włączam TV, czekam aż się na ekranie coś pojawi i... Zbliżam dodatnią elektrodę do folii na ekranie: wskazówka mikro amperomierza wychyla się na moment w prawo w momencie przeskoku iskry wskazując że po włączeniu TV folia naładowała się ... jak? :-)

Co ciekawe i zgodne z moimi oczekiwaniami, jak odłączę od folii elektrodę i wyłączę TV, poczekam aż akcja zasilacza WN wygaśnie i spowoduję następną iskrę to wskazówka miernika wychyla sie w lewo.

TV trzymałem na nieistniejącym kanale: statyczny, niebieski ekran.

Dodatkowo, po włączeniu/wyłączeniu folia jest przysysana do kinolka elektrostatycznie, po rozładowaniu jej nie lepi się już do szkła i chce się zsunąć z ekranu. Kolejna zmiana stanu zasilacza WN w telewizorze powoduje ponowne przyssanie się elektrostatyczne folii do szkła i można znów zrobić iskrę wyładowaniem.

Raz rozładowana porządnie folia nie elektryzowała się bardzo ponownie w czasie pracy - ale trochę się wciąż elektryzowała - widać z tego że mamy do czynienia z nawarstwieniem się kilku różnych efektów... Na tej podstawie wnioskuję, że i dzwonek będzie najlepiej działać przy włączeniu i wyłączeniu TV i jego praca ustanie lub wyraźnie spowolni chwilę po włączeniu TV a przestanie dzwonić całkiem chwilę po wyłączeniu TV.

Trudno to jednoznacznie interpretować... Może dwie strony dielektryka (szkła) trzeba analizować: anoda naładowana silnie dodatnio działa na szkło przedniej strony kinola przesuwając elektrony w stronę wewnętrznej powierzchni szkła - zewnętrzna strona staje się naładowana dodatnie więc przytknięta do niej folia alu może w czasie jej rozładowywania odchylić wskazówkę miernika w prawo. Po rozładowaniu folii/szkła możemy teraz wyłączyć TV, wszystkie przesunięte elektrony "wrócą na miejsce" gdzie były generując ładunek ujemny na powierzchni szkła od którego się nam naładuje ujemnie folia i znów możemy ją rozładować przez miernik dotykając elektrodę i efekt mamy odchylenia wskazówki w lewo.

Coś jak w przypadku tym:

formatting link
łka z plusikami to nasza anoda, rozchylone listki elektroskopu to folia alu na kinolku... taka sama indukcja występuje w dielektrykach.

Reply to
Pszemol

W dniu 18.05.2012 02:26, Pszemol pisze:

Prąd jest stały i stabilny jeśli obraz ma w miarę stałą jasność. Podkreślam, że mierzyłem prąd zwarcia, obciążenie mikroamperomierz, czyli najwyżej pojedyncze ohmy, więc stała czasowa niewielka. Jakby to był prąd zmienny, to musiał by się jakoś wyprostować, miernik na DC był ustawiony. Druga sprawa. przy jasnym obrazie zasilacz obciążony jest bardziej i napięcie anodowe powinno siadać.

Przy wyłączonym od razu spada praktycznie do 0. Jakieś ułąmki mikroampera jeszcze parę sekund pokazuje. Czyli spada powiedzmy do 0,1 w ciągu 1 s. a potem trzyma się z 10 s. Obraz mam niebieski, postaram się sprawdzić jak będę miał czas. Jedyny mankament, że ta folia zasłania obraz i trudno poregulować jasność, bo nie widać co się wyświetla. Ale na niebieskim obrazie wykluczy się wahania napięcia anodowego.

Reply to
Cezary Grądys
Reply to
Szczepan Bialek
Reply to
Szczepan Bialek
Reply to
Szczepan Bialek

Użytkownik "Pszemol" snipped-for-privacy@PolBox.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@poczta.onet.pl...

Dodatnio.

Dzięki temu, że to jest następna (że wcześniej rozładowałeś).

Sądzę, że się mylisz. Jak już masz TV i folię to może wykombinuj jeszcze te puszki, jakieś druty, ołówek i nitkę. W tym opisie co kilka lat temu czytałem tę drugą łączono kablem do uziemienia (odpada wtedy zastanawianie się, czy człowiek jest uziemieniem, czy może się ładuje itd.). Przypuszczam, że działa cały czas jak jest TV włączony. Po włączeniu pojawia się napięcie i jest cały czas podtrzymywane tym drugim efektem o którym piszesz. Ja sądzę, że jest to upływność szkła. Nie znam się na napięciach wyższych od

5V. Z tego, co czytałem EN 60950-1 mam takie (chyba uzasadnione) podejrzenie, że upływność izolatorów nie jest liniową funkcją napięcia. Czyli mierząc upływność izolacji przy 150V nie można wyciągnąć wniosku, że przy 1.5kV prąd będzie 10 razy większy - trzeba zmierzyć przy 1.5kV. Co się dzieje w momencie, gdy izolator zaczyna być przebijany też wychodzi poza zakres intuicyjnego pojęcia kogoś dla kogo izolator izoluje i już. Może proces przebijania nie musi być zawsze lawinowy, kończący się zwęgleniem ścieżki przebicia. Może mogą występować ciągłe mikroprzebicia nie powodujące degradacji izolatora. Może w przypadku ekranu te bombardujące go elektrony nie przelatują na zewnątrz tylko w jakiś sposób ułatwiają te mikroprzebicia z anody (jak rozumiem jakoś napylonej od wewnątrz ekranu).

Dzwonek mógłby najlepiej działać przy wyłączeniu, gdyby w czasie włączenia rozładować folię, ale jak w czasie włączenia dzwonek pracuje to przypuszczam (na podstawie tego co już od 1840 roku dzwoni), że nie jest on w stanie rozładować folii i dlatego wyłączenie (według mnie) nie spowoduje lepszej pracy dzwonka.

Czyli trzeba brać pod uwagę przesunięcia ładunków i w dielektrykach i w przewodnikach (w przewodnikach jest im się chyba łatwiej przesuwać). P.G.

Reply to
Piotr Gałka
Reply to
Szczepan Bialek
Reply to
Szczepan Bialek

Użytkownik "Piotr Gałka" snipped-for-privacy@CUTTHISmicromade.pl napisał w wiadomości news:4fb5f883$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Uzupełnię.

Do wszystkich, którzy już mają to zmontowane.

Według mnie mamy 5 hipotez:

  1. Nie ma stałego przepływy prądu i po jakimś czasie po włączeniu TV dzwonek przestanie działać,
  2. To nie jest prąd stały tylko zmienny pochodzący od wahań napięcia anodowego,
  3. Rozpędzone elektrony się przebijają przez szkło do folii,
  4. Upływność szkła ekranu (ja popieram tę hipotezę).
  5. Inne

Ad 1. Nie wiedząc, czy ładunek nie wystarczy przypadkiem na roczną pracę dzwonka można tę hipotezę sprawdzić. Metoda 1. Jeśli przy włączonym TV rozładować folię to dzwonek stanie. Jak po jakimś czasie ruszy to hipoteza odrzucona. Metoda 2. Jeśli przy włączonym TV rozładować folię i wyłączyć TV to dzwonek zadziała. Podobno po jakimś mierzalnym czasie staje. Jeśli po włączeniu działa wyraźnie dłużej niż po wyłączeniu to hipoteza odrzucona. Ad 2. Według mnie średnia wartość zero napięcia na folii dawałaby przerwy w pracy dzwonka - ja odrzucam to w przedbiegach. Ad 3. Folia byłaby ujemna. Pomiary wykazują, że jest dodatnia - chyba można odrzucić. Ad 4. Według mnie wszystko wskazuje na 4, ale jaka jest potrzebna upływność i czy faktycznie szkło taką (przy tym napięciu) ma to nie wiem. Ad 5. Może jest jakieś inne nie brane przez nas pod uwagę zjawisko. Ktoś ma jakieś propozycje ?

P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Piotr Gałka" snipped-for-privacy@CUTTHISmicromade.pl napisał w wiadomości news:4fb607d6$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Przegapiłem, że niektórym wyszło + innym -. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Piotr Gałka" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:4fb607d6$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Koledzy pisza ze ma skladowa stala. Napiecie anodowe zreszta dosc stale, a i strumien elektronow usredniany z duzej powierzchni - aczkowiek czestotliwosc ramki bedzie.

Sobie wlasnie przypominam ze sie przebijaja. Liczniki GM sa szklane. Komory pecherzykowe i te drugie sa szklane. I beta sie przebija.

Usiluje znalezc jakies dane o tlumieniu szkla dla niskoenergetycznych beta, ale cos nie potrafie. Ktos podpowie ? ile % elektronow o energii 25kV tlumi 2mm szkla ?

Hm, szklo na zimno jest dosc dobrym izolatorem. Niby doswiadczenia z cienkimi duzymy warstwami nie mamy ... ale butelki lejdejskie chyba dlugo trzymaja.

Za to na goraco szklo dobrze przewodzi ... moze jest jakis efekt ze jak wpadnie elektron o duzej energii to wzbudza miejscowe przewodnictwo jonowe ?

Eee - miernik Cezarego rejestruje ujemny prad.

J.

Reply to
J.F

Tylko weź pod uwagę, energię. Jeżeli wierzyć wiki (a więcej nie sprawdzę w czasie kompilacji projektu ;) ) to potrzebujesz 1.7MeV żeby pokonać

4mm szkła
formatting link
Reply to
Michoo

No wlasnie tej informacji mi brakowalo. Przydaloby sie potwierdzenie.

Bo znalazlem takie cos

formatting link
A thin film (10-40 ug/cm^2) of polycarbonate treated with polyvinyl alcohol was prepared and used as a Geiger-Müller tube window. The counting efficiency of this tube for a tritium sample was 6 to 15% of that for the same source obtained by using the windowless 2π counter.

Ale jak sobie zaczalem liczyc ... to jest 0.000nic milimetra, chyba cos im sie pomylilo, bo sobie nie bardzo wyobrazam folie 0.1um.

J.

Reply to
J.F

to jest 100nm - chyba MEMSy robią teraz mniejsze a folii by mieli nie zrobić?

Reply to
Michoo
Reply to
Szczepan Bialek

W dniu 18.05.2012 11:01, J.F pisze:

Ale ta folia stanowi źródło sem dla mikroamperomierza, więc musi mieć potencjał niższy niż masa. Gdyby ten mikroamperomierz zabierał elektrony to faktycznie tak by było. To tak jakbys powiedział, że z ujemnego zacisku baterii wychodzą elektrony, wiec ten zacisk ładuje się dodatnio ;)

Na pewno uziemia, bo wszystko do kablówki jest podłączone. Zadbałem o uziemienie i zwarcie tego, bo nie mam kabli z dobrą izolacja i nie chcę ryzykować przebicia w mierniku. A i dotknięcie takiej foli do przyjemności nie należy. Dlatego pomiar prądu zwarcia, bez konieczności zabawy z wysokim napięciem. Można więc przyjąć, że ta linka na kineskopie i pokrycie kineskopu są podłączone do uziemienia. A co do uziemienia telewizora, to faktycznie wybór punktu masy jest kwestią umowy i wynika z wygody. Można by uziemić anodę i do katody dawać -25kV

Mam nawet taki kineskop w monitorze. Pokryty jakąś warstwą przeciwodblaskowa, nic kurzu nie przyciąga. Zupełnie odwrotnie niż ten telewizor.

Reply to
=?windows-1250?Q?Cezary_Gr=B9dys?=

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.