Dual Port RAM - gdzie szukac?

Czy ktos stosuje pamieci Dual Port RAM i wie, gdzie mozna je kupic w rozsadnych ilosciach i terminach? IDT i Cypress robia niby duzy wybor tych kosci - do projektu wstepnie wytypowalem IDT7035 lub CY7C0251 (8K*18), ale dystrybutorzy IDT (Spezial, Silica) nie maja nic na magazynie (minimum 45 sztuk, 8 tygodni, ok. 20 EUR/szt.), a Cypress na swojej stronie nie przyznaje sie do dystrybutora w PL. Na poczatek potrzeba tylko kilka sztuk (prototyp, 1 szt. na wyrob).

Czy problem z dostepnoscia DPRAM jest na tyle powazny, ze lepiej sobie odpuscic, skomplikowac troche logike i zastosowac zwykla pamiec SRAM?

pozdrawiam Marek

Reply to
Marek Michalkiewicz
Loading thread data ...

kiedys uzywali tego w jakims projekcie AVT, bodajze oscyloskop cyfrowy.. moze do nich uderz a jesli cos robisz na FPGA, to wiekszosc dobrych kosci ma wbudowane kilka kilk RAM, ktore moga sluzyc nawet jako 4 port RAM... np Cyclone, ACEX...

Reply to
Grzegorz Kasprowicz

Jakieś DP-RAMY ma na składzie ROPLA ELEKTRONIK z Wrocławia (oni mają parę ciekawych 'śmieci' na stoku z jakiejś niemieckiej wyprzedaży) - jak chcesz listę to odezwij się na priva to Ci wyślę, kupisz raczej za jakieś rozsądne ceny bo chyba o to "nik" nie pyta.

MC

Reply to
Maciej Czapla

On 23 Jul 2003 04:01:29 +0200, Jan Dubiec snipped-for-privacy@slackware.pl wrote: [.....]

^^^^^^^

O q*, nie przypuszczałem że coć takiego może mi się zdarzyć. ;-) Co ciekawsze, w następnym wierszu jest OK. To chyba przez tą późną porę. ;-)

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec

Tylko co ci po tych zaletach, jesli kostki nigdzie nie dostaniesz ? Albo padnie, a druga znow trzy miesiace.

J.

Reply to
J.F.

On Wed, 23 Jul 2003 12:40:13 +0200, J.F. snipped-for-privacy@poczta.onet.pl.nospam> wrote: [.....]

No przecież dostaniesz. Przedpiścy podawali nawet gdzie. ;-) Trzeba sobie kupić całe pudełko. Na zapas. :-)

Inna sprawa, że część polskich tzw. "dystrybutorów" wydaje się być zwykłymi firmami krzak które przy pomocy telefonu, biurka i kawałka lokalu próbują robić biznes nic przy tym nie inwestując - np. w zakup małych ilości co ciekawszych podzespołów w celu późniejszej ich

*odsprzedaży* jako próbki dla stałych lub dobrze zapowiadających się klientów.

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec

J.F. snipped-for-privacy@poczta.onet.pl.nospam> wrote: : On Tue, 22 Jul 2003 08:39:34 +0000 (UTC), Marek Michalkiewicz wrote: :>Czy problem z dostepnoscia DPRAM jest na tyle powazny, ze lepiej sobie :>odpuscic, skomplikowac troche logike i zastosowac zwykla pamiec SRAM? : : Jesli tylko dasz rade - odpusc sobie.

Troche ciezko bedzie...

Moze opisze, jak wyglada projekt: z jednej strony jest ADC i DAC (dwa w jednym - CS4272) podlaczony przez I2S, probkowanie 192kHz (wykorzystywany tylko jeden z dwoch kanalow w kazdym kierunku, przetwornik generuje wlasny zegar transmisji: 64fs=12.288MHz). Kawalek logiki (prawdopodobnie bedzie to Xilinx 9572) pobiera w kolko kolejne probki 16-bitowe z DPRAM i wysyla do DAC, w tym samym czasie odbiera z ADC i wpisuje do DPRAM pod ten sam adres, potem zwieksza adres o 1 i tak caly czas.

Z drugiej strony jest komputer ktory ma dostep do DPRAM przez magistrale PC/104. Program czyta probki z DPRAM, w jakis tam sposob je przetwarza i wpisuje znowu do DPRAM. Na upartego, DPRAM daloby sie zastapic dwoma pamieciami FIFO, ale problem z dostepnoscia chyba podobny, do tego trzeba jakos obslugiwac oproznienie i przepelnienie. A caly uklad to wlasciwie taka

16-bitowa karta dzwiekowa ISA - full-duplex, mono, ale za to z wypasionym pasmem przenoszenia do ok. 80kHz :)

Docelowo to pewnie zamiast calego tego patentu bedzie jakis DSP z wbudowanym portem I2S - ale na razie trzeba miec cos, na czym da sie w miare latwo testowac algorytmy przetwarzania sygnalu, a najszybciej mi sie to robi pod Linuksem, stad taka moze troche zakrecona konstrukcja oparta na PC.

Zastosowanie zwyklej pamieci RAM wymagaloby wstrzymywania jednej lub drugiej strony w razie konfliktu - wykonalne, ale obawiam sie ze bedzie wymagalo wiekszego Xilinx-a, a jeszcze nie jestem zbyt mocny w narzedziach do tego i moge sie na czyms wylozyc (obie strony DPRAM dzialaja asynchronicznie).

Poza tym, jest sporo danych do przepchniecia przez magistrale ISA (razem w obie strony 768 KB/s), musi zostac troche CPU na wlasciwe przetwarzanie, wiec najchetniej wystawialbym zawsze

0WS# by nie tracic czasu.

Kosci do kart dzwiekowych szukalem - te, ktore byly jeszcze na ISA (nie PCI), nie obslugiwaly probkowania 192kHz (max 48kHz), a pasmo 80kHz jest narzucone w wymaganiach projektu. Tak sobie wymyslilem z tym DPRAM, ze bedzie latwo oprogramowac (bez uzycia przerwan, bez DMA, malo krytyczne czasowo bo w buforze miesci sie 8K probek czyli ok. 40ms, wszystko moze dzialac na poziomie normalnego procesu uzytkownika, bez grzebania w kernelu, tylko mmap() kawalka /dev/mem i jazda) - no i teraz kombinuje...

pozdrawiam Marek

Reply to
Marek Michalkiewicz

A czy nie dasz rady podzielic tego na dwie zwykle kosci ram na zasadzie: jedna widzi komputer, druga A/D/A. Potem szybki switch - A/D/A sobie odczytuje pierwsza, a komputer moze odczytac dane z drugiej, wpisac co tam trzeba, i znow switch.

Pamieci sa teraz na tyle szybkie, ze spokojnie to zrobisz w 0WS. tzn mozesz rozpoczac odczyt/zapis danych z A/D/A jesli komputer sie akurat nie dobiera, i spokojnie te operacje dokonczysz oraz wystawisz wlasciwe dla komputera dane jesli nawet zrobi to w srodku transferu.

Nawiasem mowiac - tych danych jest faktycznie na tyle duzo ze ja bym sie zastanowil nad DMA czy bus master - procesor bedzie tu glownie czekal na zakonczenie operacji ISA ..

Latwo. Tylko gdzie to kupic ?

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.