Drukarki 3D

formatting link
"Co dziesiąta drukarka 3D na świecie pochodzi z Polski. Rodzime technologie znajdują uznanie za granicą. Wydatnie pomaga im w tym technologiczna transformacja, jaką przeżywa Polska"

Reszty nie widze ... to jak sie nazywa ten polski, wiodacy producent drukarek 3D ?

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...
Reply to
Magnus Elephantus

Wolałbym widzieć rodzimą produkcję drogich konwencjonalnych drukarek do papieru z bardzo tanimi tuszami/tonerami aby przełamać istniejący monopol, bez chamskich sztuczek z czipami umożliwiającymi ponowne napełnianie.

Reply to
Marek

W dniu 2015-02-04 o 09:58, Marek pisze:

Mam drukarkę Brothera (jakąś najtańszą za niecałe 2 stówy). Tusze do niej kupuję na allegro za 20 zł (w tym 8 zł za przesyłkę!) za komplet 4 kolorów. Wystarczą na swobodne zadrukowanie 300 stron. Może nawet więcej.

Reply to
Marcin N

„Najbardziej znaczące polskie firmy to Zortrax, Omni3D iZmorph.”
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "Marek" napisał w wiadomości grup On Wed, 4 Feb 2015 00:33:03 +0100, "J.F."

A nie lepiej robic tusze do tych, co sie daja zlamac ?

Tak nawiasem mowiac ... chipow juz nie ma ?

Ze dwie laserowki widzialem ostatnio, jedna mowila ze toneru 40% podczas gdy byl pusty, druga odwrotnie. Wyglada na to, ze nie ma juz czujnika poziomu toneru (swoja droga ... chyba trudno zrobic), a drukarka zlicza zuzycie i pokazuje ze pusty. Brother ma prosta mechaniczna zapadke, ktora informuje drukarke "wsadzono nowy toner". Drobny przekret, i pusty toner drukuje dalej.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2015-02-04 09:58, Marek pisze:

Coś się zmienia w tej kwestii. Epson wypuścił L800 z wbudowanym systemem stałego zasilania. Możesz po prostu dolewać tusze do zbiorniczków. Tusze niby Epsona, ale wcale nie takie drogie, a zabezpieczenie przed generycznymi tuszami raczej fikcyjne. Bardzo dobra jakość przy fotografii, debilny sterownik.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 2015-02-04 12:05, J.F. pisze:

Nie martwię się, głowica droższa niż nowa drukarka z kompletem tuszy :-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 2015-02-04 o 12:24, J.F. pisze:

A tu się mylisz :-) Są to takie same butelki zawierające 70ml tuszu, jak te sprzedawane jako materiał eksploatacyjny. I to chyba jest największa zmiana ;-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 2015-02-04 o 00:33, J.F. pisze:

Kupilismy czeska, duza drukarke 3d i okazalo sie, ze niestety mimo duzej przestrzeni roboczej, nadaje sie ona jedynie do malogabarytowych wydrukow. Wieksze czesto odrywaja sie od podloza i rozwarstwiaja. Ponadto szwankuje mechanizm podawania materialu (czasem slizga sie rolka i nie podaje), co skutkuje przegrzewaniem i zapiekaniem sie tworzywa w dyszy. Wydruki ponadto trwaja koszmarnie dlugo. Zostawialismy ja z koniecznosci, pracujaca na cala noc, po czym rano okazywalo się, ze kawalek sie wydrukowal, a reszta byla oderwana od podloza i skotlowana w postaci sklebionych nitek. To jest wlasciwie tylko droga zabawka, a nie powazne narzedzie.

WM

Reply to
WM

W Łodzi jest sklep, który sprzedaje do Brothera tusze Chińskie za 1.8 pln za kolor, kolega ostatnio cały karton tych tuszy kupił. Bardzo chwali te tusze.

Reply to
Marek

Powitanko,

Niedostateczne grzanie stolu, przeciag, zle wypoziomowanie stolu.

Za maly docisk, zaciecie bebna z filamentem, gowniany filament, niewlasciwa deklaracja wielkosci otworu dyszy i grubosci filamentu?

Taka technologia. Mozna dac grubsze warstwy, bedzie szybciej, choc niezbyt ladnie.

Do w/w dochodzi jeszcze brudny stol. Trzeba przemyc alkoholem przed drukowaniem (tylko nie goracy).

Wymaga bardzo starannej kalibracji na poczatku, dokladnosci rzedu

0,05mm. Drukarke zlozylem w 1 dzien, caly drugi dzien kalibrowalem, teraz nie narzekam.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak

W dniu 2015-02-04 o 18:06, Pawel O'Pajak pisze:

Przyczyna jest skurcz tworzywa, a nie zimny stol itd. Male elementy wychodza dobrze, do duzych sie nie nadaje, bo kolejne warstwy coraz bardziej sciagaja calosc i w koncu dlugie scianki wyginaja sie w luki i odrywaja od stolu.

Skurcz tworzywa ABS wedlug tablic wynosi 0,5%, co na dlugosci 200mm daje az 1mm rozciagniecia. Kolejna warstwa to kolejna rozciagnieta sprezynka, az w koncu jest tyle sprezynek, ze sila podrywa scianke.

Dostalismy w tym celu specjalny plyn z acetonem.

Pewnie wymiar stolu jest maly? Male elementy wychodza dobrze, gozej z duzymi elementami.

Pozdrawiam WM

Pozdrawiam WM

Reply to
WM

Ten skurcz jest spowodowany właśnie niedogrzaniem stołu.

Jak ma rozmiar ten stół?

Taka mała dygresja. W poprzedniej firmie mieliśmy drukarkę jednej z tych wiodących firm. Przyszła w kartonie, ponoć gotowa do działania. Zajął się nią kolega, który nie znał się na takim sprzęcie i szybko okazało się, że nie chce działać. Poszedłem, obejrzałem i stwierdziłem:

1) zasilacz (zbyt małej mocy jak na tak duży stół) znajdował się bezpośrednio pod stołem, a jego wydmuch skierowany był do góry;) przy zamkniętym oknie udało się uzyskać ok 85 stopni Celsjusza na powierzchni stołu 2) cały stół składał się z płyty grzejnej, która pokrywała ok 60% powierzchni powierzchni przeznaczonej do drukowania i zamocowany był klamerkami
formatting link
to powierzchnia była wygięta w łuk, 3) wspomniane klamerki były ułożone w takich miejscach, że podczas jazdy do bazy, głowica potrafiła zawadzić o nie 4) sama karetka wyglądała już na lekko nadtopioną i nie trzymała w odpowiedni sposób głowicy

Tak mniej więcej wyglądała drukarka za kilkanaście tysięcy PLN. Był wzywany serwisant (w końcu nowy zakup, gwarancja, itp). Przyjechał jakiś student, męczył się biedak cały dzień, zniszczył szybę i uciekł. Drukarka została w końcu odesłana.

Wniosek jest taki, że nawet jak się kupuje drogi sprzęt, to trzeba go przygotować do pracy.

Pozdrawiam, rumcajs

Reply to
rumcajs

Ceny spore, bez 6-8 tys nie podchodź.

Coś w cenie ok 3 tys sensownego istnieje z PL?

Reply to
A

Powitanko,

Pyramid Studio. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu zlozyc za ok. 1kzl.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.