dodatkowa masa w głośniku?

witam - mam pytanie - często w notach katalogowych róznych głośników, producent podaje oprocz czestotliwosci rezonansowej , częstotliwosc rezonansową z dodaną masą. o co tu chodzi? czy po prostu zespół membrama - cewka ma doczepiony dodatkowy obciążnik? i czy poza zmniejszeniem czestotliwosci rezonansowej takiego układu to coś zmienia? np membrama wazy ok 12g, i wtedy fs wynosi ok

38hz, po dodaniu 10g czyli razem 22 fs = ok 28hz. czy stanie sie coś złego jak dam wiecej? np 15g? może to coś zepsuc? no i na czym polega to "dodawanie masy" ? są jakieś specjalne cięzarki? co o tym sądzicie? tak mi sie wydaje ze nie jest to zaś takie OT ;-) w sumie nie bardzo wiedzialem gdzie sie spytac..
Reply to
nuclear
Loading thread data ...

Powietrze w skrzyni robi za masę.

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik "nuclear" napisał :

masa dodana jest to wartość masy ciężarka doczepianego do membrany w trakcie pomiarów parametrów Thiele/Smalle`a metodą masy dodanej. Nie powinieneś doczepiać do membrany żadnych cięzarków bo to i tak nic nie da a poza tym możesz uszkodzić membranę. Do pomiarów parametrów głośników metodą masy dodanej służy między innymi program SpeakerWorkshop.

Pozdro Analyzer

Reply to
Analyzer

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.