Darlington sie nie chce nasycić...

Dales kondensator na wejsciu ? to podlacz jednak oscyloskop na wyjsciu.

albo podlacz jakas bateryjke na wejsciu i wtedy zmierz wyjscie.

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Ale ten mostek masz na zasilaniu diody, ona nadal dostaje impulsy, na wyjściu masz zniekształcony trapez i dlatego średnie napięcie dc masz takie wysokie.

Reply to
Janusz

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:59fcb4d0$0$15188$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Czy wręcz prawie prostokąt. No i o to mi chodzi. Więc de facto może się okazać, że miernik pokazuje więcej, niż jest i dlatego nie ma prawidłowej reakcji układu. Podbić czułość, albo dać większe diody, np. zamiast tych 6.1 (czy ile wyniknie z przeliczenia), dać np. 7.1, czy 7.5, co wtedy...?

Reply to
HF5BS

Obejrze oscyloskopem w poniedziałek.

Możesz mieć rację, ale sądzę, że tam jest bardziej złożony układ zasilania tego leda - w datasheet była wzmianka że układ ma histerezę realizowaną na wejściu.

Nie bardzo sobie wyobrażam aby zrobili take dziadostwo aby wyjście pulsowało...

Reply to
Pszemol

A jak sobie to wyobrażasz inaczej?

Przecież nie włożyli tam kondensatora/ elektrolita do środka. :) Masz przy okazji wykrywanie przejścia przez zero, ze stałym opóźnieniem.

MiSter

Reply to
MiSter

Ok, rzeczywiście magii nie ma :)

Na piny 1-4 podanie 60Hz AC przez rezystor skutkuje falą 120Hz wyprostowaną dwupołówkowo na pinach 2-3.

Wyjście otwarty kolektor pracuje zgodnie z oczekiwaniem więc załącza się i wyłącza w takt 120Hz. Tak tego nie można oczywiście zostawić bo będzie to sterować pulsacyjnie bramką p-mosa a to nie o to chodzi :)

Dałem kondensator 1,5uF 250V foliowy (taki był pod ręką) wpięty w piny 2-3. Uzyskuje teraz prawidłowe włączenie tranzystora na stałe. Napięcie <0.4V - zgadza się teraz z datasheetem, o dziwo ;)

Pozostaje dobrać opornik aby uzyskać odpowiedni zakres wahań napięcia wejściowego i szafa gra.

Dzięki za pomoc - za dużo oczekiwałem po tym dosyć prymitywnym układzie scalonym, który okazał się tylko mostkiem prostowniczym zasilającym opto-coupler z tranzystorem na wyjściu.

No ale przynajmniej wiem teraz z czym mam do czynienia.

Reply to
Pszemol

Albo calkiem fajny uklad, tylko nie sluzy do prymitywnego wykrywania napiecia AC :-)

Trzeba by notki aplikacyjne poczytac, do czego oni proponuja to uzyc...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-11-07 o 11:44, J.F. pisze:

E tam, zaraz notki. Jak masz do 4kHz to całkiem fajne rzeczy można z nim robić (choćby sterowanie fazowe z uC), a po zwykłym dodaniu małego kondensatora zrobić z tego można zwykły prymitywny układ wykrywania AC. Tym bardziej, że ma ładny komparator z dobrze określoną histerezą. Żeby jeszcze nie ta cena ;)

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Użytkownik "Dariusz Dorochowicz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5a01a2c5$0$15188$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2017-11-07 o 11:44, J.F. pisze:

Tak umiarkowanie. Histereza moze przeszkadzac, straty mocy dosc duze - wykrywanie przejscia przez zero mozna lepiej zrobic.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-11-07 o 13:28, J.F. pisze:

Ale tu masz wpływ na moment w którym nastąpi przełączenie - poprzez dołączenie układu RC (takiego czy innego) czy czegoś innego. Inna sprawa że akurat do uC to za bardzo nie ma sensu - jak dla mnie to postawili na uniwersalność - jest z czym kombinować.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Ja tego układu nie używałem, choć rozważałem, więc co do istoty problemu nie umiem pomóc, ale na wyższym poziomie przepowiadam Ci problemy z wykrywaniem zakłóceń w okolicach progu zadziałania tego układu. Z tego powodu zresztą pomysł nie dożył fazy realizacji układowej. Odpowiednie odfiltrowanie tego, by logika sterowana nie zgłupiała, jest wysoce nietrywialne, a efekt finalny i tak kiepski. Chcesz mieć pewność zadziałania i poniewiera Ci się tam kawałek FPGA albo masz wolne cykle, zrób cyfrową pętlę PLL i z niej pobieraj informacje o fazie sygnału. I w ogóle popatrz sobie na AD7403 (jak masz na czym zrobić filtr rekonstrukcyjny 3. rzędu) albo ADE7912/13 jak chcesz gotowca (ale wtedy pasmo masz 20x gorsze, choć może Ci te kilka kilosampli na sekundę wystarczy, nie znam zastosowania, ale duże pasmo pozwala skonstruować szybki bezpiecznik elektroniczny i ja sobie z tego powodu próbkuję sieć na 100ksps).

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Po włączeniu kątówki tych przejść przez zero wykryjesz na sekundę kilkaset. :-)

Jeśli to nie jest problemem, to w porządku, ale na PLL nawet rząd wielkości większy poziom zakłóceń wrażenia nie robi.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

I nie ta optyka... Jak już koniecznie kombinować w tę stronę, to lepiej dać mostek Graetza, LND150 i Si8711.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.