czy kto? s?ysza? ?

o OTVC firmy Pioneer lub Pionier (w każdym razie nie ten słynny) model: N70TXT/s

jest problem z przełączeniem dzwieku na inny system (zaginął oryginalny pilot) może da się jakos hardwarowo ?

pzdr,

Reply to
Piotr Chmiel
Loading thread data ...

Zawsze można jakąś Rymi czy inną FR wstawić. Sposób hardwarowy (szczególnie przy braku dokumentacji) należy rozpocząć od rozkręcenia hardware i sprawdzenia na jakich układach działa. I wyciągać wnioski.

Reply to
satel

Dobrałem się do niego i okazuje się że TV jest tylko na 1 system :( Na płytce fonii są 3 kostki TDA9840, TDA8425, TDA9815 . Do tej ostatniej idą 2 filtry z falą akustyczną od głowicy w.cz. są tam też 2 filtry "pomarańczowe" 5.5Mhz i 5.74Mhz !

Przy oglądaniu fonia szumi ! Co wymienic żeby było dobrze ?

pzdr,

Reply to
Piotr Chmiel

Wstaw fonie (np. Rymi).

Reply to
satel

Ale którą bo jest kilka wersji, a ja chce aby TV odbierał stereo ?

pzdr,

Reply to
Piotr Chmiel

Pozostaje NICAM.

Reply to
satel

W Polsce jest jeden jedyny niepowtarzalny system fonii stereo nazwany A2 D/K3. Wykorzystuje 2 podnosne 6,5MHz i 5.74 MHz. Sama wymiana 5.5MHz na 6.5 MHz nc nie da. Trzeba wymienić przynajmniej jeden filtr SAW- ten ktory pracuje w torze fonii - popatrz na specyfikacje scalaka P.Cz. Nie znam ukladu ale dzisiaj czesto sie wykorzystuje do toru fonii oddzielny tor P.cz od glowicy - tak jest np w TDA9885 - moze i w TDA9815 - cos w rodzaju fonii rownoleglej stosowanej do przestrajania fonii w odbiornikach z RFN.

To nieporozumienie - sytem NICAM wykorzystuje kodowanie cyfrowe podnośnej i jest stosunkowo mało popularny ( uzywany raczej w TV Sat) a na pewno nie ma go w stacjach naziemnych TV w Polsce - chyba ze sie myle :-). Moze masz na mysli dekoder MJM, ktory ma A2 i Nicam ( nie wykorzystywany aole jest w układzie dekodera)

Pzdr T.J.

Reply to
Tomasz Jablonski

Małe sprostowanie: sprobuj wymienic tylko 5.5MHz na 6,5MHz - byc moze SAW procujacy w torze fonii jest "wielosystemowy" i bedzie OK Pzdr T.J.

Trzeba wymienić przynajmniej jeden filtr SAW- ten ktory

Reply to
Tomasz Jablonski

Użytkownik "Tomasz Jablonski" snipped-for-privacy@ep.com.pl> napisał w wiadomości news:cdlk3f$ksc$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

[...]
[...]

Oczywista nieprawda.

[...]
[...]

Mylisz sie ;-). To właśnie system stereofonii cyfrowej NICAM jest podstawym systemem używanym w emisjach naziemnych w naszym kraju.

Krzysztof Kucharski

Reply to
Krzysztof Kucharski

Rzevczywiscie masz racje. Mialem jakies strasznie stare dane. Pozostaje tylko dekoder NICAM - np z ukladami Philipsa lunb Micronasa. Przepraszam za wprowadzanie w blad :-))) Pzdr T.J.

Reply to
Tomasz Jablonski

Przepraszam ale będąc na wyjeździe nie mogłem Cię w odpowiednim momencie zbesztać ;)

Reply to
satel

A jak ten system stereofonii cyfrowej działa na TV bez stereo ? Jest jeden kanał z modulacją FM i dwa cyfrowe stereo czy jak ? Gdzie o tym poczytać coś więcej ?

pzdr,

Reply to
Piotr Chmiel
[...]

A jak ten system stereofonii cyfrowej działa na TV bez stereo ? Jest jeden kanał z modulacją FM i dwa cyfrowe stereo czy jak ? Gdzie o tym poczytać coś więcej ? [...]

Dla zapewnienia kompatybilności ze starymi, monofonicznymi OTV nadal emituje się sygnał fonii FM na podnośnej 6,5 MHz względem nosnej wizji. NICAM nadawany jest na podnosnej 5,85 MHz względem nosnej wizji - to piszę z głowy, za ew. przekłamanie proszę nie bić ! ;-).

Źródła ino ? - google :-) ze słowami kluczowymi: FACTUM Philips (nazwy firm, produkujących kodery), NICAM POLAND. Ew. polecam stronę ETSI i tam mozna znaleźć pliki zawierający opis.

Pozdrawiam - Krzysztof Kucharski

Reply to
Krzysztof Kucharski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.