czujnik zamknięcia

Witam wszystkich serdecznie.

Czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim jak tester zamknięcia słoików (przemysł spożywczy) polegający na pomiarze ugięcia zakrętki które jest odzwierciedleniem podciśnienia w słoiku. Mam za zadanie skonstruowanie takiego urządzenia, po pomiarach wychodzi mi że prawidłowe ugięcie (wakum) to powyżej 0,2 mm mierzone na środku zakrętki.

Reply to
Mirek
Loading thread data ...

Użytkownik "Mirek" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:d5vsav$8gk$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Tak, realizuje się to za pomocą odbiciowych czujników optycznych. Specjalizowane czujniki znajdziesz np. w ofercie Telemecanique (Schneder Electric), Omron i inne. Mam w tym zakresie trochę doświadczenia, jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat "know how" daj znać na priva.

Pozdrawiam, Andrzej Łacinnik e-mail: snipped-for-privacy@fibox.pl

formatting link

Reply to
Andrzej Lacinnik

Użytkownik "Mirek" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:d5vsav$8gk$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl

Hmmm....

1) Pojemnościowo? Tzn sonda w postaci płytki z pierscieniem na brzegu i plackiem pośrodku. Pierścień na brzegu opiera się na docisk o pokrywkę tworząc z nią kondensator z lakierem w roli dielektryka. Środkowy placek stanowi druga elektrodę, oddzieloną od płytki lakierem i warstwą powietrza z zmiennej grubości (zależnie od ugięcia). W ten sposób mamy dwa kondensatory połączone szeregowo, w tym jeden w miarę stały (dla danego typu słoika/pokrywki/lakieru) a drugi zmienny. Mierzymy wypadkową pojemność i wnioskujemy o stanie ugięcia. Dodatkowo można podzielić pierścień na dwie części, mierzyć pojemność między nimi i na ich podstawie wnioskować o parametrach lakieru. Ew. z pojemności dwóch pierścieni po bokach wnioskujemy o lakierze natomiast środkowy placek dzielimy na dwa półplacki i mierzymy pojemność między nimi W ten sposób do wypadkowej pojemności wchodzi podwójna warstwa powietrza.

2) Ultradźwiękowo? Przykładać sondę do pokrywki i sprawdzać czy kontakt z płytką obciąża ją akustycznie?

Reply to
Marek Dzwonnik

Użytkownik "Andrzej Lacinnik" snipped-for-privacy@fibox.pl napisał w wiadomości news:d6047a$1t4$ snipped-for-privacy@serwus.bnet.pl

Czy nie będzie problemu z różnym wykończeniem powierzchni pokrywek i kształtem przetłoczenia w denku? Chociaż fakt... barwę mogą mieć różną, ale zazwyczaj mają gładką powierzchnię i duży połysk.

Reply to
Marek Dzwonnik

Fajnie tylko małe ale

1 słoiczki są w ruchu (taśma) 2 przy każdorazowej zmianie typu nakrętki trzeba by kalibrować (potrafią zmieniać ze 6 razy na zmianę) 3 odpada całkowicie mechanika typu "opada na ..."(układ mechaniczny był ale całkowicie odpada)
Reply to
Mirek

Nie rozumiem dlaczego mechaniczny ma odpasc. Dac elastycznie zawieszona rolke tuz _pod_ krawedzia nakretki sloika i mierzyc naprezenia w zawieszeniu (tensometr?). Proste i mysle ze moze byc skuteczne. A co do zmian - i tak trzeba jakies programy zapodac, co wiec szkodzi predefiniowac iles tam zakresow?

__ Pzd, Irek.N. ps. szybko toto idzie?

Reply to
Ireneusz Niemczyk

najlepiej, jak napisał Andrzej, odległościomierzem laserowym lub innymi systemami optycznymi. Tak się przynajmniej robi w większości przypadków. A może to iść dość szybko, nawet kilkanaście metrów na sekundę.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Z praktyki - skoro pyta jak w nadzieji ze sam zrobi, to znaczy ze chca tanio. Zwykly dobry laserowy czujnik kontrastu (balluff-a przykladowo) to praktycznie 800 netto. Pytalem jak szybko to idzie wlasnie zeby jednoznacznie dopuscic lub odrzucic mechaniczne rozwiazanie. Tak sobie teraz jeszcze mysle, a gdyby listwa sie slizgala po powierzchni nakretki, to w przypadku ugiecia sloika bedzie duza szpara w srodku. Teoretycznie czujnik polozenia jako wyzwalacz oraz czujnik kontrastu jako miernik szczeliny powinny zalatwic sprawe - wystarczy prosta logike na tych czujnikach zrobic.

Milej nocki Waldek. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

około metra na sekunde

Reply to
Mirek

Wystarczajaco szybko zeby mechaniczny mial klopoty :-( Jakos nie wierze w skuteczne wytlumienie drgan rolki testujacej, sorki. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Rozwiązanie z mechaniką też mi się nie podoba dlatego szukam czegoś innego. Pomysł jest taki: trzy laserowe czujniki odległości, dwa po bokach zakrętki, trzeci na środku. Średnia matematyczna z czujników po bokach to wymiar podstawy pomiaru, rużnica z trzecim to głębokość ugięcia. No i drobne ale CENA CZUJNIKÓW!! Jeden to jeszcze do przepchnięcia.

Reply to
Mirek

Wlasnie :-( Moze jeden z wyjsciem analogowym (w sensie miernik, niekoniecznie petla) i mierzyc siodlo ktore powstanie po przejsciu nakretki? Zaleta taka ze nie trzeba niczego synchronizowac - samo sie zrobi, tylko odpowiedni kod napisac.

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

A możesz napisać coś bliżej na ten temat?. Może coś takiego robiłeś albo widziałeś??

Reply to
Mirek

nie trzeba czujnika kontrastu, wystarczy czujnik zbliżeniowy sprzężony z barierą świetlną. Choć cena podobna do twojej. Ja znam tylko produkty firmy Sick, bo jak już pisałem, jestem lekko z nią spowinowacony, choć z sensorów nic nie mam. Mechanika ma cholerne wady. Wiem, bo dzięki temu mamy klientów :-) Też mamy rozwiązanie tego problemu, ale leżące w górnej strefie stanów wysokich (od 3k do >15kEUR), ale za to bardzo szybkie (triangulacja). Można też coś takiego zrobić dużo taniej (ale dużo wolniej) wykorzystując tanią kamerę BW i linię laserową zrobionej ze wskaźnika laserowego i cylindrycznej soczewki, np. z pręta szklanego. Cena hardware rzędu 100-200zł, tylko troszkę trzeba programować.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ja widziałem, ale cen niestety nie znam. Jak już parę razy pisałem, dorabiam dla firmy sprzedającej kamery pomiarowe do mierzenia 3d obiektów. Głównym zastosowaniem jest właśnie inspekcja czegokolwiek na taśmie produkcyjnej, od BGA do jezdni autostrady i szyny kolejowej :-) Dla ciebie chyba sprawa odpada, bo za drogie, ale... łażę po targach, gdzie tego typu sprawy są poruszane. Firma, która jest właścicielem firmy, której produkty sprzedaje firma, dla której dorabiam (aby dokładniej określić powinowactwo), znaczy firma Sick, robi analogowe czujniki odległości. Cen nie znam, ale możesz się ich spytać, nic nie kosztuje. Adres:

formatting link
Ewentualnie zrobić samemu system triangulacyjny z taniej kamery i linii laserowej. Trza komputera, ale jak się jakiś pałęta, to w sumie tania sprawa.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Niestety nie robilem, ale sadze ze taki uklad ma szanse dobrze zadzialac. Moze na poczatek rozejrzec sie za czym pozwalajacym zmierzyc nierowmomiernosc powierzchni nakretki? Waldek bardzo ladnie podpowiedzial, ale z kamera to chyba nie te pieniazki.

Cos mi swita w glowie firma keyence (przedstawicielstwo w W-wie, SEMAC,

617-13-61), na 100% widzialem optyczne czujniki raportujace odleglosc - pewnie by sie taki nadal, tylko ile kosztuje - nie wiem. Niestety w dobrej przemyslowce zadko kwoty sa 3 cyfrowe :-(

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Użytkownik "Ireneusz Niemczyk" snipped-for-privacy@w.starym.archiwum> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@w.starym.archiwum...

Czujnik do pomiaru odległości z rozdzielczością 0,007 mm będę miał. Cena około550 euro do przyjęcia. Ale jak to zrobić na jednej??. W czasie przesuwania się słoika on się ma szanse kołysać i to może być problem.

Reply to
Mirek

Jak to kolysac? Nie znam konstrukcji tasmociagu, ale zakladam ze prowadzenie da sie zrobic i beda w miejscu pomiarowym szly prosto. Czy one ida luzem, czy tez maja wlasne siodla?

Jak bardzo sie obawiasz kolysania (sadze ze male nie przeszkodzi - byle nie w pionie) to mozna zrobic slimakowy podajnik, albo chocby proste kolo selkcyjne...ale to juz mechanika i na privie.

Co do czujnika, zobacz czas reakcji oraz standard wyjscia. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Taśmocoąg jest klapkowy, ślizgi po których przesuwa się taśma nie należą do najnowszych, a słoiczki idą luzem i do tego do konstrukcji przykręcona jest etykieciarka (antyk)

Zaczynam myśleć mad zrobieniem osobnego kawałka taśmy który miałby sztywną podstawe po krórej przesuwały by się słoiki.

Wyjście 0-10V czasu narazie nieznam.

Reply to
Mirek

Mirek napisał(a):

A nie można by tego zrealizować podobnie jak dla indukcyjnych czujników zbliżeniowych - poprzez pomiar odległości jako szczeliny w obwodzie magnetycznym? Zworą dla cewki byłaby pokrywka.

Reply to
badworm

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.