Częstotliwość wzorcowa do kalibracji miernika częs

"lwh" news:el22m4$qkg$ snipped-for-privacy@news.onet.pl

Co rozumiesz pod tym pojęciem lepszej anteny? Jakieś rozwiązania praktyczne?

Typowo stacjonarne.

Słuchać się da ale to nie jest taka czysta nośna jak ta gdy np wyjedzie się z miasta. Poza miastem owszem 1PR idzie elegancko.

DCF ma zdecydowanie słabszy sygnał. Czego tu wymagać po 40kW (?) względem 1MW 1PR gdy jeszcze uwzględnimy stosunek długości fali do długości anten tych obu nadajników. Nośnej DCF nie widać na oscyloskopie podpiętym do anteny ferrytowej - zbyt słaby sygnał. Warszawa 1 jeszcze jakieś 2 lata temu w porywach dawała u mnie na obwodzie rezonansowym anteny ferrytowej 2mV p.p.

Wystarczy tylko zoabaczyć ja wygląda sygnał impulsów 100 i 200 ms pod demodulacji w odborniku DCF (U4221B) i cholernie to pływa - wahania czasów zboczy po kilkanaście ms dla założonych 100ms i 200ms. Tak więc sama nośna na pewno będzie jeszcze bardziej śmieciami usłana tutaj w Małopolsce.

Reply to
Andrzej Litewka
Loading thread data ...

"Józek Swinio" news:el23a9$ssn$ snipped-for-privacy@news.onet.pl

To rozwiązanie to ja już dawno mam. Samo ono jednak też wymaga kalibracji :) bo po kilku latach coś tam zawsze odpłynie. Widać to jak się weźmie dwa takie mierniki z generatorem termostatyzowanym omigu. Różnica wskaznań przy 10MHz wynosi ~5Hz Teraz zgadnij, któy się rozjechał z nich? Oba? Jeden w górę, drugi w dół popłynął? Bez wzorca tego nie jedtem w stanie stwierdzić. Dlatego szukam czegoś co mi pozwoli zmierzyć, że ten wzorcowy oscyluje na tych 50000000 Hz i na wyjściu testowym z tyłu obudowy miernika na BNC-u po podwójeniu częstotliwości daje mi dokładnie 10000000 Hz

Reply to
Andrzej Litewka

"Jarosław Grolik" news:el25k4$4d6$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl

Rubidowy z tego co wyczytałem w archiwum ma ponoć Wawa 1 Masz schemat takiego generatora? Bo pewnie to działa coś na zasadzie atomowych? Generator kwarcowy do ktorego jest zapięte coś w rodzaju pętli PLL i dostraja ten kwarc do? No własnie do czego w przypadku Rubidu? Też jakieś rozpady tam następują i są zliczane czy jak?

Reply to
Andrzej Litewka

"Piotr Gałka" news:457534b6$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl

Nie do końca rozumiem. Możesz jaśniej? Masz jakiś tam generator kwarcowy. Dzielisz jego częstotliwość, uzyskujesz

1Hz I tu już się gubię. Co dalej? Co ma nośna DCF-a do tego naszego 1Hz? Przecież jak nam kwarc uciekł np przy 10MHz te kilka Hz to przebieg modulujący 1Hz nośną DCF i ten nasz "rozjechany" 1Hz rozjadą się w czasie widocznie dopiero po kilku dniach. Jakieś szczegóły?

A może jakieś zdudnienia do nośnej wawa1? Ktoś to robił? Powielić 225kHz do 450Hz? Tu nie chodzi o to aby mierzyć ile popłynął mi generator. Chodzi o to aby wiedzieć, że moje 10MHz stoi dokładnie w zerze i ma fizycznie 10000000Hz Jakiś układ progowy, coś w stylu komparatora okienkowego. Kręcę powoli trymerem w generatorze i nagle "cyk" zapala mi się np. dioda, bo wstrzeliłem się dokładnie w 10000000 Hz Jakiś pomysł układowy?

Reply to
Andrzej Litewka

"matador" news:el21as$8ba$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl

Możesz mi wskazać konkretnie taki model? Na wyjściu 1Hz ze zboczami o powtarzalności nie gorszej niż te kilkadziesiąt ns

Reply to
Andrzej Litewka

Tylko ze najtansze odbiorniki sa USB albo RS232 - jak tam uzyskac taka dokladnosc ? Tzn jak ja wyprowadzic :-)

Tez racja. Co prawda do tego zastowania nie istotna .. ale bezpieczniej bedzie dluzej poczekac :-)

A drogie to ?

J.

Reply to
J.F.

Andrzej Litewka napisał(a):

Zazwyczaj do przejścia nadsubtelnego, które to znajduje się w zakresie mikrofalowym. Czyli dobre VCO na 10 MHz, powielacz do w przypadku cezu

9.193 GHz (a w przypadku rubidu podobnie) a następnie wykrywanie kiedy jest maksimum absorbcji (poprzez np. maksimum fluorescencji czy rozdzielenie wiązki z efektu Sterna-Gerlacha) i stąd do przestrajania początkowego VCO. Ale to już przeżytek, dziś robi się dokładniejsze zegary od rubidu czy cezu. Za jakiś czas można spodziewać się nowej definicji sekundy :-)
Reply to
Filip Ozimek

Użytkownik "Andrzej Litewka" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@and.krakow...

Jak byś chciał to mógłbyś do mnie wpaść na Uniwersytet to byś sobie pomierzył który jak chodzi. Chyba jesteś z Krakowa ?

Pozdrawiam

Jarosław Grolik

Reply to
invalid unparseable

Za grosze to, to nie będzie, ale...

Przejrzyj ofertę firmy Navox:

formatting link
Mają też w ofercie bardzo dokładne oscylatory kwarcowe:
formatting link
łąd < 7 us na dobę!)

Zobacz jeszcze tu:

formatting link
(i inne moduły na tej stronie)

pzdr mk

Reply to
mk

Użytkownik "Andrzej Litewka" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@and.krakow...

Tak miały już "przedpotopowe" radzieckie radia wojskowe Amur stroi się na stacje WWV- One nadają na 2,5MHz 5MHz 10MHz Wybiera się jakąś silną w danym regionie To ma dziś każda radiostacja Te współpracujące z komputerem łatwiej się stroi bo widać na ekranie piękny rozjazd w czasie

Czy 1 Hz , 1s jest złym wzorcem ? Jest idealnym. Każesz twojemu częstościomierzowi zliczyć impulsy własnego generatora bramkując wzorcem

Jak myślisz to zrobić szybciej niż w 100s, by było 10^-9 przy wzorcu

10MHz????
Reply to
lwh

Dnia 2006-12-05 21:37, Użytkownik J.F. napisał :

najtańsze to jak na razie były te Axiomy za 40zł na allegro. I mają wyjście 1PPS.

Reply to
invalid unparseable

Nosna DCF tez jest stabilizowana kwarcem. A ze sie 77kHz rozjechaly to widac szybciej.

Tylko ze w Krakowie to z DCF mozesz miec ten sam problem co z PR1.

jaki by uklad nie byl to potrzebujesz wzorcowej czestotliwosci :-)

a "cyk" .. tak dziala zegar atomowy, nawet pol, bo reszta to automatyka :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Andrzej Litewka" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@and.krakow...

Przebieg modulujący DCF mnie nie obchodzi, ale ma mi nie przeszkadzać. Interesuje mnie tylko nośna, ale jej amplituda jest w każdej sekundzie długo

100% i krótko 20% (jeśli dobrze pamiętam). Chodzi o to, aby gdy mam moje wyzwalające zbocze 1Hz ta amplituda była duża i stabilna - najlepiej trafić pod koniec tych 100%. A wstrzelenie robiłem ręcznie startując (resetując) dzielnik mojego wzorca do 1Hz. Na oscyloskopie widzę moje zbocze 1Hz i nośną DCF, która powoli płynie. Czas po jakim przesunie się o jeden okres da się przeliczyć na różnicę wzorców. Uwaga. Mój pomiar był w pewnym sensie przypadkiem (i wykonany inaczej niż tu opisałem - przestrajałem kwarc zegarkowy, aby 1Hz (z niego) trzymał DCF stabilnie i mierzyłem 2Hz (2* ten 1Hz) ocenianym częstościomierzem - bo dla 2Hz miałem o jedną cyfrę więcej na wyświetlaczu). Po prostu zorientowałem się, że to, co akurat mam na stole pozwoli mi oszacować dokładność mojego częstościomierza. Nie wiem jaka jest dokładność nośnej DCF, nie wiem jak na jej fazę wpływa propagacja. Ale jak ktoś coś pisał chyba o jonosferze, to dla fal długich to chyba było nie na temat. Kilkakrotnie przeprowadzony pomiar (kilka dni i różne pory) dał mi zawsze ten sam wynik +- 1 cyfra, a pomiar robiłem z rozdzielczością 0.1ppm (a może 0.2ppm). Pomiar robiłem w Gdańsku w bardzo niekorzystnej lokalizacji (od strony DCF tuż za wzgórzem, które słońce to mi zasłaniało już koło 15.00 w lecie). Może dlatego dla mnie ważne było, aby trafić w tą większą amplitudę. Normalny zegarek DCF tam nie odbierał, zrobiony przeze mnie odbiornik (dość duża ferrytowa antena) potrzebował czasem 10 minut aby złapać jedną dobrą sekwencję (bywało też, że nie było szansy). Mi się wydaje, że dla takiego, praktycznie niemodulowanego sygnału łatwiej jest dokładnie ocenić fazę, niż dla sygnału PR1. P.G.
Reply to
Piotr Gałka

Byly, ale nie sa :-P

J.

Reply to
J.F.

Jeśli między odbiornikiem, a nadajnikiem fal długich nie ma dużych odległości, to dominuje odbiór fali powierzchniowej. Dla Wa-wy I tak można by przyjąć. Jednak przy odległościach 1000 km i większych dominującą zaczyna być fala odbita od jonosfery. Pod ten przypadek, dla Polski, podpada DCF. Co gorsza, w zależności od stanu jonosfery, raz możemy mieć odbiór fali powierzchniowej, a innym razem fali jonosferycznej... no i do tego okresy przejściowe :-)

pzdr mk

Reply to
mk

Użytkownik "mk" <REVERSE snipped-for-privacy@myzskm.REMOVE napisał w wiadomości news:el6pqe$188$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Dzięki, przyjmuję do wiadomości. Wydawało mi się, że długie się od jonosfery nie odbijają (czytałem coś takiego dziesiąt lat temu). P.G.

Reply to
Piotr Gałka

"lwh" news:el4qbl$i04$ snipped-for-privacy@news.onet.pl

Przecież dokładnie tak to robiłem jak Wawa1 była ciut mocniejsza w Małopolsce. Na dlugich falach dzisiaj w centrum miasta to lepiej idą rosyjskie stacje. Kpina a nie nadajnik w tym Solcu :( Postawili by bat 646m to pewnie by coś lepiej to tutaj na wieś leciało ;) Na dziś myślę co zrobić, że by jakoś wyłowić ze śmietnika na falach dlugich nośną 225 kHz.

Reply to
Andrzej Litewka

"J.F." news: snipped-for-privacy@4ax.com

Tak czytałem o tym. Ma to wyższą stałość niż Wawa1 Tylko, że ja nie mieszkam we Frankfurcie ;) Tam pewnie można odebrać ten sygnał na 10 metrach przewodu wiszącego za oknem ;)

Potwierdzone praktycznie już kilka lat wstecz. DCF jest tylko piękny w teorii do tych celów przy tej odległości od nadajnika.

Reply to
Andrzej Litewka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.