jak policzy? cz?s. graniczn? w wzmacniaczu odwracaj?cym

Witam!

Mam prosty wzmacniacz odwracający o wzmocnieniu -30[V/V] (R1 = 1kOhm, R2 = 30kOhm).

Miałem zrobić dla niego charakterystykę częstotliwościową k(f), tylko doświadczenie mi chyba nie wyszło za dobrze :(

Może ktoś mi podać sposób na policzenie częstotliwości granicznej? Szukałem po internecie, książkach i dla odwracającego nie ma żadnych wzorów.

Schematu nie rysuje,bo to jest najprostszy odwracający, jakby ktoś zapomniał + do masy, Uin szereg z R1 do -, R2 na sprzężeniu ujemnym.

Pozdrawiam Adam.

Reply to
Adasko
Loading thread data ...

Użytkownik "Adasko" snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@e26g2000pro.googlegroups.com...

Ona zależy od wzmacniacza operacyjnego, a nie od oporników

Reply to
lwh

znalazłem takie dane: wzmacniacz uA741: częstotliwość graniczna dla 1 V/V 1 MHz

chyba jakoś zależy od oporników, bo najszybszy sygnał jaki badałem to był 1MHz a granica była wiele wcześniej... ja nie wiem, glupi jestem...

Pozdrawiam adam.

Reply to
Adasko

Wed, 13 Jun 2007 15:28:39 -0700 jednostka biologiczna o nazwie Adasko snipped-for-privacy@gmail.com wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

AFAIK zależy od samego wzmocnienia (a tym samym od dołączonych rezystorów) - im większe wzmocnienie tym mniejsza częstotliwość graniczna. Ale jak to się obliczało to nie pamiętam.

Ooo wygrzebałem - tako rzecze Marek/Barbara Pióro ;-) :

"Iloczyn wzmocnienia i odpowiadającej mu górnej częstotliwości granicznej - pole wzmocnienia - jest stały"

ku * fg = 1 * fT

gdzie: fT - częstotliwość graniczna dla wzmocnienia 1 fg - częstotliwość graniczna dla wzmocnienia ku

Zatem jeżeli np. wzmocnienie jest 5 to częstotliwość graniczna uA741 wynosi zaledwie 200 kHz ...

Reply to
__Maciek

Adasko napisał(a):

W zasadzie obojetnie czy odwracajacy czy nie. Uklad ma 30x wieksze wzmocnienie niz 1v/v wiec bedzie mial okolo 30x mniejsze pasmo niz sam wzmacniacz przy 1v/v. Dla twojego zabytkowego u741 to bedzie jakies

33kHz - tutaj widac jak naprawde fatalnie wolny jest ten uklad. Mowimy tu oczywiscie o miejscu zagiecia charakterystyki na wykresie log, a nie ze "ponad ta czestotliwosc nic nie przejdzie".
Reply to
BartekK

Użytkownik "Adasko" napisał

Dla wzmocnienia wiekszego od 1 czestotliwosc graniczna odpowiednio maleje. Na czym to polega mozesz sobie policzyc przyjmujac , ze wzmocnienie wzmacniacza bez sprzezenia wynosi K(w) =k/(1+(f/fg)), gdzie k jest wzmocniniem rzedu

10^5. fg jest pewna czestotliwoscia graniczna.( inna niz podawales wyzej) Mozesz przyjac, ze Uwy = K(f)* ( Uplus - U minus) U wy - napiecie na wyjsciu wzmacniacza U plus - napiecie na wejsciu + wzmacniacza U minus - napiecie na wejsciu minus wzmacniacza.

Reszte umiesz juz chyba rozwiazac.:))

H.D.

Reply to
H.D.

Wielkie dzięki, tak właśnie powinno być, no cóż mi wyszło zagięcie przy 3kHz... :/

A jak wyznaczyć przecięcia z zerem na osi X? spadek to 20 dB na dekade tak? czyli 20dB na jednostę na skali logarytmicznej X?

Reply to
Adasko

Użytkownik "Adasko" snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@z28g2000prd.googlegroups.com...

przy 3kHz... :/

Starocie typu uA741 mają to pasmo dodatkowo zależne od napięcia wyjściowego. Im wieksze napięcie tym mniejsze pasmo przenoszenia. Moze więc dobrze zmierzyłełś ? Moze miałeś stary scalak z początkującej chińskiej fabryki ?

Reply to
lwh

Ten problem ma każdy opamp - to nie pasmo, a szybkość narastania napięcia wyjściowego. Większa lub mniejsza (całkiem mała w 741) - powoduje, że nie można osiągnąć dużych amplitud wyjściowych przy jednocześnie dużych częstotliwościach sygnału.

Roman

Reply to
Roman

A wstaw ten uklad do jakiegos SPICE, 741 to one maja chyba dobre modele, byc moze te 3kHz jest prawdziwe.

Dodatkowo masz kwestie obciazenia wyjscia i predkosci narastania.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Roman" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:f4r7sq$g07$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Nigdzie nie doczytałem, by szybkość narastania zależała od wzmocnienia.

741 nie ma jej wcale takiej małej 0,5V/us Maksymalnie przy zasilaniu +/-15V zmieni się napięcie o niecałe 30V czyli potrzeba na to 15us I tak jest nawet jak z 741 zrobić komparator, choć niektóre chińskie modele są wolniejsze i potrzebują ponad 50us na przebycie 28V. "Ślimacze" 50us zbocza trapezu to wielokrotnie szybciej niż zbocze 33kHz wyliczone z GW/k (1MHz/30). Mechanizm tej zależności musi być inny. Ja raczej podejrzewam o to wewnętrzne stopnie uA741 W LM318 takiego zjawiska (zależności wzmocnienia od amplitudy) nie obserwowałem.
Reply to
lwh

Użytkownik "Adasko" napisał

Wzmacniacz ten jest opisany w ksiazce Kulka , Nadachowski - Liniowe uklady scalone i ich zastosowanie, W-wa 1973. w rozdziale 2.4.4.3 jet opiany wzmacniacz uA 741 firmy Fairchild. Wedlug tego opisu: ".. miedzy pierwszym i drugim stopniem znajduje sie kompensujacy kondensator

30 pF wystarczajacy do odpowiedzniego nachylenia charakterystyki w funkcji czestotliwosci. Nachylenie to wynosi 20 dB/dekade poczawszy od czestotliwosci "10 Hz". Wzmocnienie z otwarta petla jest rowne 1 przy czestotliwosci 800 KHz. Przesuniecie fazy wynosi wtedy 80 stopni. Wzmacniacz nie wymaga wiec zadnej kompensacji zewnetrznej nawet przy wzmocnieniu z zamknieta petla rownym 1. "

Na podstawie tego opisu mozna juz sobie zrobic model, ktory rzeczywiscie w tym wypadku da "zagiecie" przy ok 3 KHz.

Pozdrawiam H.D.

Reply to
H.D.

Ja też, a i nie pisałem tak

To naprawdę mało.

Zobacz. max. szybkość narastania napięcia sinusoidy = Umax * f

Dla uA741 będzie 0,5 * 10^6=Umax * 10^6 stąd Umax=0,5V, czyli uA741 może osiągnąć częst. 1 MHz tylko przy amplitudzie wyjściowej Vpp=1V A swoje max +/-12V przy ok. 33kHz.

Roman

Reply to
Roman

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.