Prędkość RS232 a częstotliwość

Uzyles kondensatora elektrolitycznego. A one maja wielka tolerancje. wstaw 100nF, podnies rezystory 10 razy - a dokladniej potencjometry.

A poza tym masz jeszcze jeden problem - linijka mierzac to pierwszy impuls 555 jest opozniony o dwa cykle. A powinien byc opozniony o 1.5 zeby dobrze odczytywac seriala. Hm .. teorerycznie to 555 powinno zapewnic to poltora. Zmien kondensator i zobaczymy co wyjdzie.

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Witam.

Zbudowałem taki układ:

formatting link
ma na celu zapalenie 8 LEDów na rejestrze przesuwnym zgodnie z ostatnio wysłanym na port RS232 bajtem. I mam tu taki problem - częstotliwość pracy NE555 jako wibratora astabilnego warunkuje wzór: f=1,44/(Ra+2Rb)*C Korzystając z niego ustaliłem tak parametry Ra, Rb, i C aby częstotliwość taktowania wyniosła 600Hz - czyli prędkość na RS232 powinna wynieść 600b/s. Niestety przy takiej konfiguracji prędkości portu układ działa nieprawidłowo - wygląda to tak (z zarejestrowanego przebiegu za pomocą karty dźwiekowej), że NE555 działa z częstotliwością

1200Hz i dopiero przy prędkości 1200b/s działa prawidłowo.

I moje pytanie - co ja zrobiłem nie tak? Czy wzór jest nieprawidłowy (wziąłem go z książki pt. Półprzewodniki; autorstwo: J.Borczyński, P.Dumin, A.Mliczewski)

Parametry: Ra = 2,2 kOhm Rb = 100 Ohm C = 1 uF A z zarejestrowanego przebiegu wynika, że czas jedego impulsu wynosi

0,000780s co daje częstotliwość na poziomie ok. 1200 Hz zamiast 600 Hz.

Pozdrawiam,

Bartek

Reply to
Bartek

Czasy "próbkowania" są dobrane bardzo dobrze i nic nie trzeba zmieniać, problem występuje jedynie przy starcie generatora, może się walnąłeś przy przerzutniku RS i zbierasz nie to zbocze.

Sciągnij jeszcze do tego co masz przebieg z wejścia "R" NE555 to się okaże co jest grane.

Jak juz ruszy to dodałbym do tego układu jakiś latch (np. '573) na wyjściu rejestru, tak aby wchodzące dane nie zmianiały aktualnego stanu.

Pozdrawiam, sword

Reply to
Adam Jurkiewicz

Czasy "próbkowania" są dobrane dobrze dobrane, ewentualnie trochę podciągnąć bo widać, że przy końcu ramki się minimalnie rozjechało. Problem występuje jedynie przy starcie generatora, wygląda jakby nie dawał jednego impulsy po starcie. Spróbuj zwiększyć czas "0"

Jak juz ruszy to dodałbym do tego układu jakiś latch (np. '573) na wyjściu rejestru, tak aby wchodzące dane nie zmianiały aktualnego stanu.

Pozdrawiam, sword

Reply to
Adam Jurkiewicz

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Właśnie walczę z tym układem i widzę, że jeszcze muszę się sporo nauczyć. Na razie próbuje dochodzić do działania metodą prób i błędów ;-)

Pozdrawiam, Bartek

Reply to
Bartek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.