Cyfrowy oscyloskop

Loading thread data ...

Przyznam ci racje. A potem siadam do teka ... i roznica kanalow jest zrobiona cyfrowo, buuu :-(

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik J.F. napisał:

Jest duże ciśnienie na zakup i stosowanie oscyloskopów cyfrowych, podczas gdy ich stosowanie wymaga (zwykle) dużych umiejętności metrologicznych. Wszystko co ma w nazwie "cyfrowy" dobrze się sprzedaje, choć możliwości i parametry tych urządzeń często ustępują pola analogowym odpowiednikom, zwykle tańszym. W zakresie niewielkich częstotliwości, do pojedynczych MHz (99% radioamatorskich potrzeb) sens zastosowania oscyloskopów próbujących ogranicza sie do przypadków, gdy potrzebna jest pamięć przy przebiegach jednokrotnych oraz gdy obserwowane są przebiegi bardzo wolnozmienne (plamka na ekranie).

Reply to
A.Grodecki

IMO - troche ryzykujesz. Na obudowie masz wtedy potencjal z mierzonego urzadzenia, dotkniecie osc moze zabic, jakis kabel na stole moze pozar zrobic.

Przez trafo nalezy zasilac badane urzadzenie .

Ee - takie czasy ze co podpis to srogie kary groza :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik Dziadek napisał:

No tak, ale oscyloskop nie jest dla głąbów.

Nie powiedziałbym. Np na oscyloskopie analogowym łatwo jest zobaczyć chwilowe anomalie sygnału. Zresztą do uruchamiania cyfrówki w sensie mikroprocesorów stosuje się debugery, oscyloskop jest tylko pomocny.

Reply to
A.Grodecki
Reply to
Andrzej Kamieniecki

Musiałby mieć 1GB pamięci o czasie dostępu co najmniej tak krótkim, jak maksymalna szybkość próbkowania, pomnożona przez ilość kanałów (wychodzi

0,5ns?). Nawet jak ktoś coś takiego produkuje, to i tak chyba na razie sobie nie kupisz :)

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

To i tak nie wykryjesz :-(

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Andrzej Kamieniecki

Dnia 2004-12-29 14:42, Użytkownik Dziadek napisał:

No nie wiem, widząc co się dzieje u mnie na laborkach doszedłem do wniosku, że studenci pozostawieni samym sobie z cyfrakiem dłużej będą z nim walczyć niż z analogiem. O ile podstawowe operacje typu ustawienie zakresów czy posługiwanie się kursorami pomiarowymi jeszcze jakoś idą to zapamiętanie przebiegu(albo kilku po kolei na jednym ekranie) i zrzucenie go do pamięci jest już mocno problematyczne. Co prawda analogowce nie mają oczywiście tej funkcji ale to o czymś świadczy - w końcu nie byłoby potrzeby używania cyfraka gdyby nie chodziło o takie zapamiętanie kilku przebiegów i wysłanie ich do kompa. Z cyfrakami jest też jeszcze jeden problem - co firma to inaczej jest zrealizowany dostęp do ustawień. Na wydziale spotkałem się z co najmniej trzema różnymi typami oscyloskopów cyfrowych("jamnik" Tektronixa, HP i jakiś większy Tek czterokanałowy, chyba TDS420) i czasami nawet prowadzący laborki mają poważne problemy z iich konfiguracją :-(

Reply to
badworm
Reply to
Andrzej Kamieniecki
Reply to
Andrzej Kamieniecki

No tak, ale.... Jesli jest to prosta akwizycja to w niczym to nie przeszkadza. Rozumiem ze mozna miec zastrzezenia do akwizycji z detekcja szczytow - wtedy faktycznie nie ma sensu cyfrowa roznica ;-)

Milej nocki __ Pzd, Irek.N. ps. W dobrych masz mozliwosc korelacji czasowej sygnalu z kanalow - przeciez nie ma gwarancji ze sygnaly zostana zarejestrowane dokladnie w tym samym czasie - nikt nie gwarantuje dokladnie takich samych opoznien w kanalach oscyloskopu (to akurat nie jest wielka roznica) czy sond pomiarowych. Wiec nawet w analogowych trzeba uwazac (tam nie ma tej kalibracji).

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Oj... Zgadzam sie z Andrzejem. Na analogowym sporadyczne syfki nie sa widoczne praktycznie wcale - tyle z mojej praktyki. A w cyfrowym...persystencje na off i mamy _comfort_ ;-))) Jedynie czestotliwosc przetwarzanych _ekranow_ moze budzic zastrzezenia - ale tylko w tanich modelach.

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Jest jeden problem z tak dlugim rekordem - akwizycja danych trwa strasznie dlugo, na dodatek nie ma chyba sposobu na zaprezentowanie takiego _molocha_ na ekranie - w koncu ile mozna ten ekran przewijac ;-)

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.