Pomoc przy projekcie

Witam. Prosilbym o pomoc w projekcie prostownika jednofazowego ale z ukladem pfc. Topologia to jednokierunkowy flyback obnizajaco-podwyzszajacy. Mecze sie zeby jakims cudem zasymulowac go np: w pspice ale bezskutecznie :( Glownie mam problem z ukladem pfc. Nie mam pomyslu jak to ugryzc. Jezeli nie zrobie symulacji to moze algorytm sterowania ukladu itp. Mam mase pdf-ow i przewertowalem tez google, nie pisalbym na grupe gdyby byla to blacha sprawa wiec prosze o wyrozumialosc.

Schemat ukladu na gifie ponizej:

formatting link

Reply to
NukeR
Loading thread data ...

Zapomnialem dodac ze bardzo sprytny ukladzik to MC33262 niestety nie mam modelu do pspica, a z pewnoscia byloby to interesujace rozwiazanie.

Reply to
NukeR

najpierw przeczytaj

formatting link
szczegolnosci PFC, Flyback, boost. Zrozum jak dzialaja i zasade sterowania - choc PFC Henry troche po lebkach wyklada.

Najpierw to sie zastanow czy chcesz zostawic tak jak jest, czy dodac osobny czlon pfc. Zalozmy ze zostawiasz jak jest, wtedy nie jest to taki PFC jak opisuje w/w strona. Cs musi byc maly, bo inaczej niewiele z tego PFC wyjdzie. Ls z Cs sa tu tylko filtrem wyzszych czestotliwosci .. hm, chociaz jakby Ls potraktowac jako dlawik ukladu PFC - mogloby byc ciekawe :-) Cd potrzebujesz duzy - siec dostarcza mocy pulsacyjnie, gdzies te pulsacje musisz gromadzic.

Jak ze sterowaniem - musisz wymyslic uklad sam, mozesz uzyc gotowego scalaka, czy sam, ale moze byc uproszczony ? Do gotowego to polecam sciagnac spice [switcher cad] ze strony lineara - maja modele wlasnych scalakow.

Przy "klasycznym" ukladzie jeden z prostszych sposobow sterowania jest taki:

-wlaczyc tranzystor na staly okres czasu [krotki i staly przez caly okres napiecia sieciowego]],

-wylaczyc az prad w cewce przestanie plynac.

W twoim ukladzie sie nie sprawdzi, trzeba skomplikowac bardziej.

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sun, 26 Jun 2005 16:45:14 +0200, J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał:

Niestety ale musze zostawic. To zadanie projektowe na zaliczenie :)

Ale traktujac tak Cs i Ls mowimy o pfc pasywnym? A mi raczej chodzi o aktywne wiec trzeba to chyba zrealizowac poprzez sterowanie tranzystorem.

Moge uzyc czego dusza zapragnie :) projekt obejmuje opracowanie algorytmu sterowania oraz zazade dzialania zaprojektowanego prostownika.

Wlasnie symuluje cos takiego na MC33263

formatting link
strony
formatting link
moze nie do konca to jest to no ale trudno goni mnie czas wiec moze jakos przejdzie :)

Reply to
NukeR

Jak najbardziej aktywne ... o ile dobrze sie domyslam o co chodzi, tylko ze:

- jak Cs bedzie za duzy, to d* z tego wyjdzie a nie PFC :-)

- bedziesz musial tak tranzystorem sterowac zeby sredni prad [sredni w czasie ok 1 ms] byl sinusoidalny, a wtedy: - mozna potraktowac Ls/Cs jako filtr majacy odfiltrowac krotsze impulsy - mozna probowac kombinowac czy nie uzyc Ls jako induktora w PFC .. ale to chyba zbyt skomplikowane wyjdzie ..

Ale czy bedzie zaakceptowane [i wysoko ocenione] "uzylem kosci XXnnnnn, ktora robi co trzeba, nawet nie bardzo wiem jak" :-)

No wlasnie - to nie bardzo jest to. Moze uzgodnij najpierw czy to przejdzie ? Bo niestety - ten uklad w praktyce realizuje powyzsza zasade, a jak przyjdzie przeprojektowac do twojego ukladu to sie nie uda.

A - no i on jest na 110V, a nawet na 100V. Ten filtr przy czujniku pradu zasilania tez jakis dziwny - lepiej chyba dorzucic filtr LC na zasilaniu i dac wykres pradu.

J.

Reply to
J.F.

Dnia Mon, 27 Jun 2005 12:45:10 +0200, J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał:

No wlasnie :/ ale trudno wczoraj posiedzialem, a dzis rano juz wydrukowane i oddane, mam nadzieje ze bedzie dobrze (choc sam wiem ze nie do konca tak jest :) ).

Dzieki za b.szybkie i trafne podpowiedzi co do ukladu ;-)

Reply to
NukeR

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.