chłodnicy

Czołem.

Do dwu biegowego wentylatora chłodnicy w aucie dochodzą 3 przewody. Jak może być zrobione sterowanie - 2 niezależne wyłączniki termiczne, czy sterownik przyglądający się gradientowi temperatury cieczy ? Jak może być zrealizowane owe 2 biegi w silniku ( na magnesach chyba ) - inna strefa komutacji ? Auto to Fabia II. Zdechł I bieg, nie mam pojęcia czy da się silnik serwisować, a nowy ma cenę z Księżyca.

Reply to
PeJot
Loading thread data ...

W dniu 2011-02-19 11:48, PeJot pisze:

W Aso rzecz jasna :|

Reply to
PeJot

W dniu 2011-02-19 11:48, PeJot pisze:

Ja miałem kiedyś Rovera 420TDI i tam były dwa osobne włączniki bimetalowe nastawione na dwie różne temperatury.

Reply to
invalid unparseable

Tomasz Wójtowicz <SPAMMERS_GO snipped-for-privacy@SPAMMERS.COM napisał(a):

To chyba dosyć zabytkowe rozwiązanie -już w kilkunastoletnich Daewoo termistorowy czujnik temperatury umieszczony w głowicy przekazuje sygnał do komputera ECM a ten przez przekaźniki steruje dwoma biegami wentylatora dokładnie stabilizując temperaturę płynu. Jak w fabii - nie wiem. Jeśli wentylator miał zwyczaj włączać się czasem po wyjęciu kluczyka to muszą być bimetaliczne czujniki w chłodnicy.

Reply to
Wmak

A masz klimatyzację? U mnie co prawda nie ma dwubiegowego, ale są dwa wentylatory. Normalnie załączają się dwa połączone w szereg, klima dwa równolegle. Jeden nie pracuje chyba nigdy. Sterowanie przez przekaźniki z komputera.

I bieg - to znaczy ten słabszy/wolniejszy? Wyciąć, zewrzeć i pierwszy bieg niech będzie drugim biegiem, a drugi bieg drugim biegiem. Spokojnie szukać silniczka w ludzkiej cenie.

Oczywiście sprawdziłeś że silnik nie kręci na pierwszym biegu? I jak jest przerwa i możliwość rozebrania, to może tylko coś się urwało?

Reply to
Desoft

W dniu 2011-02-19 17:35, Wmak pisze:

Ano czasem działał po wyjęciu kluczyka. W chłodnicy silnika na pewno jest jakieś coś, niekoniecznie zwykły włącznik bimetalowy, bo idą do niego 3 cienkie przewody. Niewykluczone że na chłodnicy klimy jest drugie coś, ale chwilowo żadnego drugiego cosia po ciemku nie znalazłem. Sam wentylator kosztuje ~150 zł, ale wolałbym zdiagnozować czy to jego wina, czy też sterownika. Niestety, dostać się do jego złącza bez wizyty na kanale się nie da.

Reply to
PeJot

W dniu 2011-02-19 17:44, Desoft pisze:

Tak. *Jeden* wentylator.

Do złącza wentylatora można się dostać tylko od dołu, potrzeba jechać na kanał.

Reply to
PeJot

Jeżeli jest analogicznie do mojego, to pierwszy bieg to schładzanie silnika, drugi schładzanie klimy i silnika.

Reply to
Desoft

W dniu 2011-02-19 11:48, PeJot pisze:

Garść wiadomych od Googla, choć jak zwykle nie na 100 % :

I bieg jest zrobiony poprzez obcięcie napięcia na rezystorze. To rozwiązanie powszechnie stosuje Skoda, VW, Audi i Seat - silnik wentylatora ma ten sam numer katalogowy. I bieg wentylatora jest włączany domyślnie razem z klimatyzacją. Jest to dosyć zawodne rozwiązanie, często pada ów rezystor.

A teraz podstawowa niewiadoma - jakie napięcie może/powinien mieć ów wentylator na I biegu ? Zakładając że w moim przypadku zdechł ów rezystor ( wentylatora jeszcze nie wyciągnąłem ), chciałbym zastąpić go czymkolwiek mniej zawodnym, choćby szeregiem diod.

Reply to
PeJot

Jeżeli bardziej niezawodne to rezystor. Można kupić ładne rezystory dużej mocy o mocowania na radiator. Przewymiarować moc i po problemie. Można bawić się w półprzewodniki - PWM. Myślę, że będzie to bardziej zawodne.

Z tymi diodami to nieporozumienie. Przecież dla nich są takie same prawa fizyki jak dla reszty świata. Skąd takie przeświadczenie że diody mają sens przy obniżaniu napięcia?

Reply to
Desoft

W dniu 2011-02-22 10:35, Desoft pisze:

Przegrzebałem różne fora i wychodzi na to że zdychający rezystor I biegu wentylatora w autach których uruchomienie klimy uruchamia wentylator jest dosyć częstym zjawiskiem.

Zakładając że na diodzie przy 10 A jest 1 V to ile mocy idzie w powietrze: a) 10 [A] x 1 [V] = 10 W b) 10 [A] x ( 1[V]-0.7[V] ) = 3 W

Reply to
PeJot

Twoim zdaniem co się stało z 7 watami? Niby uważasz, że się zdematerializowały? Głęboko się mylisz - one również grzeją.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2011-02-22 13:38, RoMan Mandziejewicz pisze:

OK, dzięki za sprowadzenie na ziemię. Diody nie mają sensu.

Albo rezystor i 2 biegowy wiatrak, albo drugi wiatrak dla klimatyzacji. Miejsce na chłodnicy jest.

Reply to
PeJot

odradzam zdecydowanie, chyba, że masz dobry kaloryfer... przy takich prądach diody się topią z gorąca... sprawdzone...

Reply to
identifikator: 20040501

Tu masz rozwiązanie:

formatting link

Reply to
Mirek

W dniu 2011-02-23 10:28, Mirek pisze:

THX, mniej więcej tak chciałbym robić. Tylko czy 1 om będzie właściwą wartością w tym konkretnym przypadku - zakładam że oryginalny jest zwęglony i nie do odczytania.

Reply to
PeJot

Jest właściwą, bo może być od 0 do 1,5R. (szacuję) Silnik ma około 1,2-1,5R (tak wynika z tego powyższego schematu)

1R daje 6-8V na silnik. Im mniej tym lepiej dla silnika (spalinowego). Jeżeli pierwszy bieg chodzi cicho zastanowiłbym się nad 0R.
Reply to
Desoft

W dniu 2011-02-23 11:10, Desoft pisze:

Można założyć że w tym rozwiązaniu I bieg obsługuje wyłącznie klimatyzację.

Reply to
PeJot

Jakiś regulator strumieniowy?

Reply to
Desoft

W dniu 2011-02-23 11:10, Desoft pisze:

OK, a zamiast 100 W rezystora nie dało by się jakiegoś PWMa ? Chodzi mi o gotowe rozwiązanie w wykonaniu "samochodowym".

Reply to
PeJot

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.