chciałem zapytać ...

Thu, 11 Jan 2007 19:19:27 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "henry1" snipped-for-privacy@icpnet.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Skrobanie kosztuje ... ;-)

Reply to
BLE_Maciek
Loading thread data ...

Chyba jednak tak. Powod banalny - krazek krzemu duzo drozszy od plastiku. Co prawda w dzisiejszej technologii chyba moglyby byc duzo mniejsze. Ale nadal 1GB pamiec kosztuje sporo drozej niz zlotowke ....

J.

Reply to
J.F.

A ja chcialem przekazac ze teraz dysponujemy narzedziami umozliwiajacymi pomiar bledow plyt CDA i nie musimy slepo wierzyc plotkom ze lepsze plyty zlote, aluminium sie starzeje po 5 latach, trzeba brzeg na zielono pomalowac itp. Mozemy to sprawdzic.

Sprawdzic mialem ochote juz dawno, ale wtedy brakowalo mi miejsca na dysku a i jitter utrudnial.

J.

Reply to
J.F.

Po co w procesie produkcji wymienia się matrycę tłoczącą co ileś tam egzemplarzy płyt? To przecie bez sensu skoro wszystkie płyty są identyczne.

Reply to
remo2003

W wyniku błędu odczytu (rysa jaka lub brudek) i odtwarzacz nie będzie mógł tego odzyskać tak jak komp ze CDROMA, nie odzyska bo nie może, brak danych do tego. W to miejsce wstawi albo ciszę albo jaką średnią obliczoną. A ta cisza lub średnia to wcale nie musi być akurat tym co Santana czy inny Krawczyk miał w danym momencie na myśli.

Cały czas chodzi mi o słuchanie płyty na sprzętowym odtwarzaczu CDA, nie ripowanie czy inne cudowanie na kompie.

Przypominam że najpierw postał standard CDA a potem ktoś wpadł na genialny pomyśl aby wykorzystać płytę CD do danych komputerowych. I w ten czas nikt nie kombinował jakby tu każde zero i jedynkę odzyskać pod czas odczytu i nie wymyślał korekcji błędów takich jakie są obecnie w CDROM.

Reply to
remo2003

Ale czy przy rypaniu plyty CDAudio korekcja jest lepsza niz przy sluchaniu na odtwarzaczu ?

Powiedzmy ze troche myslal, ale korekcja jest slabsza i ma prawo nie zadzialac.

J.

Reply to
J.F.

W radio zrobili test, a ty usłyszałeś różnicę między Al i Au. No tak...

I to pewnie jeszcze ślepy test był.

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

Nie między Al i Au ino między jedną płytą a drugą. Test nie był ślepy ale nie powiedzieli na czym ma polegać różnica. A po teście facet wyjaśnił z czego ta różnica może wynikać i od strony technicznej te tłumaczenia miały ręce i nogi.

Reply to
remo2003

No to między którą i którą? Bo między winylem i CD to po trzaskach można by było ;)

Przytocz, przytocz...

Jakie pasmo przenoszenia, stosunek sygnał/szum itd. można uzyskać z radia FM? Radio nie jest "transparentne"...

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

bo gdyby nie wymieniać, to przestałyby być identyczne.

Reply to
Marek Lewandowski

wszyscy ją znamy. Oprócz Ciebie nikt w tym wątku nie miesza do sprawy CD-ROM(data).

Zainstaluj mi jakiś program z płyty audio. Gdzie do cholery jasnej znalazłeś kwestię o danych nie-audio?!

Chcesz, zacznę przekonywać Cię, że trawa jest zielona, bo na pewno myślisz inaczej. Ubzdurałeś sobioe coś i dyskutujesz z własną tezą.

i co? odtwarzacz audio umie skorzstać z CRC na płycie audio, a napęd w PC nie umie tych CRC z płyty audio odczytać? Czy co sugerujesz?

no to odtwarzacz jest do dupy, bo po to te sumy tam są, żeby z nich korzystać. Cał czas mówię o płycie audio w napędzie PC

może teraz dla odmiany przeczytaj. To, co inni napisali. Najwyższy czas.

Reply to
Marek Lewandowski

naprawde poczytaj troche o korekcji bledow w CDDA - jest i nie ma tak ze wypadniecie pojedynczego pitu uruchamia interpolator czy zero order hold'er

Reply to
PAndy
[...]

Nie denerwuj się tak. Mity o różnicach pochodzą z czasów, gdy pojawiły się pierwsze CD-ROMy potrafiące odczytać w ogóle ścieżkę audio jako strumień danych. I okazało się, że albo brakuje kawałków danych albo jest ich nadmiar. Potem sztucznie wymuszana pobieranie danych z nadmiarem i dopasowywano końce do początków, żeby usunąć to, co nazywano niesłusznie "jitterem". Tyle, że było to lat temu kilkanaście a obecne napędy czytają już bez problemu CDAudio bez koniecznosci korygowania. Jednak legenda o "jitterze" pozostała i obrosła różnymi bzdurami. Podobnie z korekcją błędów.

Jest oczywiste, że płyta _uszkodzona_ _może_ być różnie odtwarzana przez różne czytniki. Napęd w sprzęcie audio zazwyczaj czyta strumień i w razie błędu próbuje korygować na podstawie kodu nadmiarowego a jak się nie da - aproksymuje. Napęd w komputerze, jeśli potrafi - może ponawiać próby odczytu błędnego fragmentu do skutku. Równiez oprogramowanie może wykrywać, że nastąpiła korekcja i żądać ponownego odczytu.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

Mylisz się. Od samego początku przewidziano dwa rodzaje danych i dwie metody korekcji błędów. Korekcja w CDAudio została osłabiona, żeby zwiększyć czas odtwarzania - rozsądny kompromis pomiędzy jakością a możliwościami.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

A wymieniają po każdej sztuce cedeka? Jeśli nie to płyta wytłoczona jako "1" nie jest identyczna z ostatnią z cyklu. Co powoduje potrzebę wymiany matrycy na nową?

Reply to
remo2003

W wyniku korekcji błędów następuje utrata części informacji, błędów na alu było więcej niż na złocie - datsyt. Przypominam że to się działo prawie 20 lat temu kiedy 90% płyt z tłoczni szło na przemiał z powodu ilości błędów. A te 10% które szły na sklep nie mogły być wolne od wad, nie wiem czy teraz tak to działa.

Reply to
remo2003

JAKOŚCIĄ nareszcie ktoś to napisał:)

Reply to
remo2003

Dnia Fri, 12 Jan 2007 17:21:50 +0100, J.F. napisał(a):

Co prawda test dotyczy danych ale może zainteresować:

formatting link
O tym jak obecnie płyty się mają mogę dać znać za jakiś miesiąc, jak do PL wrócę.

Reply to
badworm

Dnia Fri, 12 Jan 2007 23:05:05 +0100, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Tak właśnie postępuje Exact Audio Copy(program do ripowania płyt audio)

- w razie potrzeby powtarza odczyt sektora kilkukrotnie.

Reply to
badworm

Zostawiając kwestie cudacznych sieciówek... Może tak a może chodzi także zwykłą wrażliwość na różne bodźce i tzw "osłuchanie".

Mam kumpla który robi w szołbiznasie, organizuje koncerty i siłą rzeczy wnika w techniczne niuanse dot. nagłośnienia. I ten koleś zwraca uwagę na inne myki w muzie niż zwykły konsument empetrujek i tego też nauczył się przy ludziach którzy są muzykami.

Każda dziedzina działalności ma takie myki, raz koleżanka która interesuje się tańcem towarzyskim rozwaliła na czynniki pierwsze przy mnie "Taniec z Gwiazdami" I dopiero zobaczyłem rzeczy których przedtem nie widziałem.

Reply to
remo2003

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.