Bramki LoRaWAN - czemu są takie drogie

Już od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie pomysł pobawienia się technologią LoRa. Niewielkie moduły pracujące w tym standardzie można dostać naprawdę tanio, a ponoć pozwalają one uzyskać całkiem niezły zasięg na paśmie 868 MHz. Jest to okupione szybkością transmisji, jednak to interesująca alternatywa dla modułów 2G, które do działania potrzebują aktywnej karty SIM i kasy na koncie, no chyba, że ograniczymy się do odbierania SMS-ów.

Z ciekawości zacząłem się przyglądać ofertom fabrycznych bramek LoRa - Ethernet i naprawdę zaskakuje mnie ich cena. Na przykład tutaj:

formatting link

Pond 1600 zł, a nawet nie wygląda na to, żeby obudowa była hermetyczna. W środku raczej dość standardowa konstrukcja na PIC32. Czyżby coś wyjątkowego było w tym module LoRa?

Przecież tutaj nie jest potrzebna zaawansowana technologia. LoRa jest wolna, a więc w środku też nie potrzeba specjalnie szybkich magistral czy procesora. Taką bramkę mógłbym sobie dość łatwo zbudować modyfikując któryś z moich projektów z Ethernetem, przez podłączenie do SPI modułu w stylu Ra-02, albo nawet czegoś lepszego/droższego.

Chyba, że pomijam coś ważnego i w takiej bramce trzeba zastosować jakiś specjalny moduł, bo te najpopularniejsze w amatorskich konstrukcjach mają mniejsze możliwości?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Lorze przyglądałem się dosyć dawno temu, więc moja wiedza może nie być aktualna. Firma, która to opracowała zatrzymała specyfikację części radiowej dla siebie (ale możesz znaleźć na youtubie nagrania z konferencji pokazujących reverse-engineering Lory) i na tym zarabia.

Normalne bramki używają innych MAC/PHY, które potrafią komunikować się z wieloma klientami równocześnie. Można zrobić bramkę "dla ubogich" wykorzystując PHY z urządzeń klienckich, ale ma to spore ograniczenia (ilość jednoczesnych połączeń).

formatting link

Reply to
Zbych

W dniu 13.01.2021 o 13:55, Atlantis pisze:

Raczej że jest to nowości możliwa do zastosowania w przemyśle itp. Patrz na ceny interfejsów LAN do wszelkich sterowników pieców, falowników solarnych itp.

Płytka z chipem za góra 2$ a cena 700-1500zł. Jak się da to doją producenci. Zobacz to:

formatting link
RFM95 za ok 5$ ESP za ok 3$ i do tego kawałek pcb lub nawet pająk wystarczy :)

Reply to
Jacek R.

Można gdzieś kupić takie moduły w wersji do przylutowania na płytce z MCU (jak właśnie Ra-02)? Czy też wykorzystują one już jakiś inny, specyficzny interfejs komunikacyjny? Chociaż w przypadku prędkości oferowanych przez LoRa zwykłe SPI powinno sobie przecież radzić ze sporym zapasem...

Na czym te ograniczenia polegają? To tylko kwestia tego, że MAC/PHY z bramki może prowadzić równoległe transmisje w tym samym czasie, czy są jeszcze poważniejsze ograniczenia? Jeśli zastosowałbym w swojej bramce taki prosty moduł, a w okolicy miał kilka-kilkanaście urządzeń komunikujących się poprzez LoRa, to nadal mogę liczyć na to, że każde z nich zdoła wysłać/odebrać swoją paczkę danych i co najwyżej będzie musiało poczekać na swoją kolej? Ta technologia zapewnia jakąś automatyczną formę wykrywania kolizji, potwierdzania transferów i ponawiania tych, które się nie udały? Czy też trzeba to implementować samemu?

Te nakładki do RasPi też mnie ciekawią. Widziałem, że ludzie budują bramki na tym komputerze. Tylko czy to przypadkiem nie jest strzelanie z armaty do komara? Przy tych prędkościach zwykły mikrokontroler powinien wystarczyć do przekazywania danych pomiędzy siecią radiową na LoRa a siecią IP, opartą o Ethernet albo WiFi.

Reply to
Atlantis

Tak -lub bardzie "wypasione" Dragino:

formatting link
Niestety oba rozwiązania nie do końca zgodnie ze standardem. Standard przewiduje ze GW działa na 8 kanałach

c.

Reply to
Cezar

A w ogóle to moze jestes w zasięgu bramek. Jesli dobrze pamietam to jesteś w Krakowie - wg Mapy TTN są tam 3 bramki:

formatting link

Reply to
Cezar

formatting link
jest za 400zł i chyba jest bardziej wypasiony :)

Reply to
Jacek R.

W Krakowie pracuję i bywam praktycznie codziennie, a przynajmniej bywałem przed pandemią. Jednak mieszkam jakieś 25 kilometrów od obrzeży miasta, na terenie dość mocno pagórkowatym i zalesionym. Wątpię, żeby cokolwiek dolatywało - jak wejdę na jakieś wzniesienie z ręcznym radiem albo skorzystam ze stacjonarnej Anteny, to przy 5W na paśmie 2 metrów jestem w stanie dowołać się do krakowskich przemienników.

Jednak na 868 MHz, ze znacznie mniejszą mocą - nie sądzę. :)

Dlatego właśnie myślę o swojej własnej bramce, na swoje własne potrzeby.

Reply to
Atlantis

Da się gdzieś kupić moduły LoRa w takiej wersji? Czy nie są one dostępne jako komponenty dla amatorskich konstrukcji?

Reply to
Atlantis

Będziesz miał dostępny tylko jeden kanał do transmisji danych.

Tu masz scalaka do bramek, poczytaj ile kanałów jednocześnie obsługuje:

formatting link
A tu jego cenę:
formatting link

Reply to
Zbych

Rozumiem, że na tym jednym kanale nadal będę mógł przesyłać dane do i zbierać z wielu urządzeń w najbliższej okolicy? Wielkich wymagań nie mam

- chciałem zrobić urządzenie, które z jednej strony będzie odbierało dane od małych urządzeń z modułami LoRa, a potem przez Ethernet przekaże je dalej, np. do brokera MQTT.

I tak swoją drogą, jak w praktyce wygląda kwestia zasięgu tych modułów? Faktyczne jest szansa na uzyskanie zasięgów mierzonych w kilometrach, szczególnie jeśli okolica jest pagórkowata i zalesiona?

Reply to
Atlantis

I przestaną wkrótce działać jak 2G wyłączą...

Reply to
Marek

Nie wydaje mi się, żeby 2G miało szybko zniknąć. Prędzej pierwsze do likwidacji pójdą sieci 3G, żeby zwolnić pasma pod nowocześniejsze standardy transmisji danych.

1) Wciąż w użytku jest ogromna liczba prostych "słuchawek" wykorzystujących co najwyżej 3G, a często ciągle tylko 2G. Popularne są chociażby wśród osób starszych. 2) Nawet nowe smaratfony często nie obsługują VoLTE. 3) Pozostaje też jeszcze kwesta ogromnej liczny urządzeń M2M (centralki alarmowe, automaty sprzedające, terminale płatnicze itp.) wciąż korzystających z GPRS/EDGE. 4) Istnieją miejsca, gdzie 2G jest jedyną dostępną siecią, umożliwiającą zestawienie pewnego połączenia telefonicznego. A to ma znaczenie choćby w sytuacjach awaryjnych.

Myślę, że GSM jeszcze długo pozostanie włączony, pełniąc rolę najmniejszego wspólnego mianownika - choćby miało to być tylko na przyciętym paśmie 900 MHz.

Reply to
Atlantis

Niektórzy maja już wyznaczone konkretne terminy:

formatting link
Interestingly enough, it seems that Swiss operators will be the first European providers to shut down 2G networks. Sunrise already completed the shutdown process in 2018, while Swisscom plans to do so in 2020.

Myślę, że dzięki 5G jednak będzie to szybciej niż nam się wydaje, pomimo oporu ze strony użytkowników M2M w 2G.

Reply to
Marek

W USA po 2G nie ma już nawet śladu. Wszystkie usługi zostały wyłączone kilka lat temu odgórnym rozporządzeniem, żeby zwolnic pasma na nowsze standardy.

Jacek.

Reply to
Jacek Radzikowski

Możesz: imię. snipped-for-privacy@gmail.com

Jacek.

Reply to
Jacek Radzikowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.