bezglosny zasilacz

Witam!

Przymierzam sie do zlozenia nowego komputera, ale jako priorytet obralem sobie jak najnizszy poziom halasu. Jednym z najglosniejszych elementow komputera okazuje sie czesto zasilacz. Na sieci znalazlem troche informacji o bezglosnych zasilaczach ATX, np:

formatting link
ich ceny zaczynaja sie od $235. Zastanawiam sie, czy koszty takich zasilaczy sa uzasadnione konstrukcja? Czy nie mozna np. przerobic zwyklego zasilacza dodajac potezny radiator miedziany (a miedz chyba mamy w Polsce tania - zauwazylem to, kiedy wymienialem rury wodociagowe)? Chetnie wyslucham opinii na ten temat.

Reply to
Nastyd
Loading thread data ...

Moj Celeron 416 tez dziala bez zadnego wiatraka :-). Zasilacz niestety nie. Stad pomysl na chlodzenie pasywne - niestety, gotowe rozwiazania sa bardzo drogie, a w Polsce albo nikt na to jeszcze nie wpadl, albo produkcja sie nie oplaci. Pozostaje tylko samemu przerobic...

Reply to
Nastyd

Nastyd naskrobał:

Ostatnio (gwarancja się skończyła:) wyciąłem kratki w swoim Codegenku, przednie i tylne. Wiatrak odkręciłem i przykleiłem przez paski gumy piankowej, takie od uszczelniania okien. Efekt jest na tyle interesujący, że zacząłem słyszeć wiatrak na procku.... ;) no i mam kolejny problem.

Reply to
Jacek Maciejewski

Osoba podająca się za: Nastyd przyczyniła się do uszczuplenia moich skromnych zasobów dyskowych ;-) wraz z kolejną wiadomością wysłaną

03-11-19 23:38:

A może zamiast kombinować z zasilaczem chłodzonym pasywnie lepiej dołożyć układ regulacji obrotów w zależności od temperatury i zainwestować w _porządny_ wentylator? Zajrzyj np. tutaj:

formatting link

Reply to
badworm
Reply to
Dawid Talarczyk

to się pozwolę pod ten wątek podpiąć,

czy mogę na K6-2 300Mhz zostawić sam radiator bez wiatraka, wiatrak jest stary i rzęźi a jak zdiąłem i po całym dniu dotknąłem radiatora to wcale nie parzył, ktoś mógłby mi podać "nominalną" temperaturkę tego proca??

Reply to
baton-beton

Można, radiator nawet nie musi być taki potężny. Kiedyś coś takiego zrobiłem, wyciągnąłem na zewnątrze te wszystkie elementy, które są na dwóch radiatorach w zasilaczu (u mnie te radiatory to były skromne kawałki aluminiowej blachy, zasilacz L&C), podłączyłem je na kablach i przykręciłem do dwóch radiatorów od procesora PII (takich mocno "najeżonych" cienkimi wypustkami). Co się okazało, te radiatory nawet za mocno się nie nagrzewały, za to z zasilacza zaczęło śmierdzieć, bo nagrzewał się dławik na wyjściu, aż mu się emalia na drutach spaliła. Zasilałem tym starego Athlona 1600+ i dwa dyski.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest takie zmniejszenie obrotów wiatraka, żeby hałas nie przeszkadzał, ale wentylator pewnie się kręcił (i zawsze startował po włączeniu). Tak zrobiłem w tamtym zasilaczu, założyłem dodatkowy wiatrak od wewnątrz, który dmuchał do środka zasilacza, obydwa wiatraki były zasilane na jakieś 5V, prawie nic nie było słychać i to działało przez kilka miesięcy bez żadnych problemów.

Później pomyślałem, że w sumie byłoby szkoda, gdybym spalił mieszkanie i kupiłem Chiefteca, który wcale nie jest taki cichy, jak uparcie twierdzą ci, którzy wcześniej się sami nacięli :) Musiałem mu zwolnić wentylatory, podłączyłem je przez duże, zielone LED-y.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Chyba się z choinki urwałeś, jak konstruktorzy siedzą pół roku nad projektem jakiegoś Codegena czy innego szajsu :) "Projekt wyjściowy" powstaje w 5 minut, poprzez wpisanie w Googlach hasła "schemat zasilacza ATX", a przez pół roku to oni najwyżej kombinują co tu jeszcze da się wyjąć.

Co do elementów wiszących na drutach, to nie było po to, żeby było lepiej, tylko żeby było ciszej.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

axial napisal(a):

Hehehe, historia opisu 'Made in (Germany)' sie przypomina. Albo sie historia Japonii przypomina.

Reply to
Marcin E. Hamerla

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.