[lamerskie] Zasilacz z XT jako zasilacz biurkowy?

Tak sie zlozylo, ze bede mial niepotrzebny zasilacz (AT) komputerowy wyciagniety ze starego XT. Zasilacz jest w 100% sprawny i nic mu nie dolega. Czy sa jakies przeciwskazania, zeby uzywac go jako zasilacz biurkowy/"laborytoryjny"? Chodzi o to, ze jest w sumie nieduzy i daje od razu potrzebne napiecia (3/5/12) bez koniecznosci stosowania zadnych regulatorow. Czy mozna go podlaczyc bez zadnego duzego obciazenia (jesli nie to ktore linnie nalezy obciazyc i jak mocno, zeby mu sie krzywda nie stala?)

ArteQ

Reply to
ArteQ
Loading thread data ...

Ja nie widzę przeciwwskazań żeby tak stosować AT. Z minimalnym obciążeniem bywa róznie, ale powinna wystarczyć dioda LED z prądem 20mA na wyjściu 5V. Jak nie, trochę dociążyć równoległym opornikiem. A maksymalne obciążenia poszczególnych wyjśc masz wypisane na obudowie.

jacek

Reply to
Jacek Maciejewski

napiea 3V nie daje tylko +-12 i +-5 jezeli chodzi o jakiekolwiek obciazenie to nie ma ZADNEJ potrzeby. Ma dzialac i juz. pzdr. wmr

Reply to
wmr

Coponiektore zasilacze impulsowe wymagaja minimalnego obciazenia. Wystarczy do wyjscia +5V doczepic rownolegle rezystor 15R 2W i po sprawie. Nie musi zadna zarowka swiecic po oczach.

Reply to
Adam Dybkowski

Witam,

Dnia 04-02-06 (piątek) o 18:54, 'ArteQ' napisał(a):

Osobiście jako warsztatowy wolę zasilacz z pełną separacją od sieci, sprawdź czy takowa w tym zasilaczu występuje. W nowych ATX zdaje się pełnej separacji nie ma - kontrolowane napięcia wyjściowe wracają do TL494 przez kondensatory i rezystory, zamiast przez np. transoptor. Jest to istotne zwłaszcza, gdy zasilasz jedno urządzenie z dwóch (lub więcej) zasilaczy (czasami się zdarza), albo podłączasz jakieś urządzenia pomiarowe z sieci - zdarza się, że jakaś obudowa "kopie". :)

Może nie mam do końca racji, lepiej, niech się wypowiedzą specjaliści z tej dziedziny.

Reply to
Dykus

Witam,

Dnia 04-02-09 (poniedziałek) o 08:50, 'Przemek' napisał(a):

Właśnie przeglądałem schematy zasilaczy komputerowych ATX i oczywiście masz rację. W taki razie przepraszam i więcej się już nie odzywam.

Zgadza się, myślałem, że uziemienie jest elektrycznie połączone z masą dla napięć wyjściowych. Tak mały absurd... :)

Reply to
Dykus

Pomijajac te dwa male kondensatory, ktore przy 50Hz troche przewodza. A PE to w zasadzie uziemienie ..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.