Algorytmy sterowania temperatura

Poczekamy :-)

Pomysl jak zmniejszyc blad regulacji regulatora P..

PID jest znacznie starsze - wiec to jednak kwestia kierunku.

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Jak za oknem przychodzi prawdziwa zima to niestety robi sie ponizej

17st i trzeba odkrecac na "3". Jak zima trzyma lekki mroz - to sie robi 22st i trzeba przekrecac na "2" lub "1".

Pisales ze bywalo iz przeplyw otwieral ale pieca nie wlaczal :-)

Tylko jak znam zycie - system z histereza 1K daje wahania temperatury co najmniej ze 3K. Co mowiac szczerze tez jeszcze nie jest duzo.

J.

Reply to
J.F.

"J.F." napisał(a):

Dziwne, ale pewnie prawdziwe skoro podajesz fakty. A czym grzejesz - CO miejskie ? Zawory na pewno masz sprawne ? Głowice "mają czym oddychać", czy przywalone zasłonami ?

Dotyczyło to grzejnika w łazience, który był sterowany wg programu czasowego niekoniecznie zgodnego z dobowym programem pracy kotła. Problemu by nie było przy stałym dostępie do czynnika grzeczego, np. CO miejskie. Stąd Honeywell wykombinował owe głowice termostatyczne zdalnie włączające kocioł.

Być może się mylę, ale chyba to jest źle zaprojektowany lub niewłaściwie wyregulowany system. Albo ocieplenie do bani.

3 K trochę za dużo, jakoś nie mogę sobie wyobrazić u siebie w domu.
Reply to
PeJot

Jesli masz na mysli blad wynikajacy z "kwantyzacji sterowania" - ze punkt, w ktorym wypada wartosc grzania, bedzie pomiedzy jednym, a drugim schodkiem regulacji (czyli jak o jeden zmniejsze to bedzie za malo, a jak o jeden zwieksze to za duzo), to trzeba zwiekszyc rozdzielczosc regulacji na tyle, zeby ten blad byl pomijalnie maly w stosunku do rozdzielczosci regulacji jaka chcemy osiagnac.

W ogole szybkosc zmian temperatury bedzie malala wraz z dochodzeniem do wartosci zadanej... Cos jak ladowanie kondensatora do wartosci zrodla napiecia - im blizej zrownania napiec, tym czas wykladniczo (bodajze) rosnie... Po osiagnieciu temperatury zadanej grzejnik wiec mialby taka sama temperature jak otaczajace go powietrze....gdyby nie uwzgledniac uplywu ciepla na zewnatrz i owego offsetu kompensujacego ten uplyw... Grzejnik wiec zawsze bedzie mial o kilka stopni temperature wyzsza...

Hmmm...podobne uklady mozna by zastosowac do sterowania oswietleniem w domu. Ustalamy interesujacy nas poziom swiatla w pomieszczeniu i wraz z malejaca na zewnatrz jasnoscia stopniowo wlacza (rozjasnia) sie zarowka w pomieszczeniu, tak zeby suma oswietlenia zewnetrznego i tego od zarowki byla wciaz na tym samym poziomie...

Juz chyba zreszta gdzies takie uklady widzialem :-)

Reply to
Jack Houseman

IMHO - generalnie najzupelniej normalne, tylko kwestia jak duze beda te wahania. Oczywiscie jakby dac duzy grzejnik i odsunac glowice od grzejnika, to by bylo lepiej.

Tak.

A ch* wie - pisze na nich danfoss, drugi raz nie kupie :-)

No - troche przywalone sa. Ale tez jest to blok, grzejniki przy oknie, a za reszta scian temperatura porownywalna :-)

No nie bardzo - klasyczne przeregulowanie. Np spadlo ponizej 20, wlaczamy piec, grzejemy do 21, wylaczamy piec .. i do ilu skoczy temperatura ? Grzejnik rozgrzany, w ukladzie woda goraca .. Tak niestety dzialaja regulatory dwustanowe, szczegolnie z histereza.

Chyba ze to madrzejszy regulator, albo czujnik umieszczony blizej grzejnika, albo inercja grzejnikow zminimalizowana itp.

J.

Reply to
J.F.

Nie. Wymysliles regulator proporcjonalny - tzn ze sygnal bledu [wartosc zadana - zmierzona] wzmacniamy i podajemy na grzejnik.

Jesli przyjdzie zima, trzeba bedzie podawac wieksza moc na grzejnik .. a to znaczy ze _musi_ spasc temperatura zmierzona [nazwijmy to rzeczywista] zeby regulator podal odpowiednia moc.

Z gory uprzedzam ze powiekszenie wzmocnienia zazwyczaj prowadzi do oscylacji :-)

Ale problem ten sam.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik Jack Houseman napisał:

Chyba nie zdajesz sobie sprawy, jaka jest różnica między natężeniem światła pochodzącą z okna w dzień, nawet nie słoneczny, a od typowego oświetlenia sztucznego.

Co zaś się tyczy regulacji, poczytaj jakąś literaturę, bo w tej kwestii nie ma nic do odkrycia na nowo. Wszystko jest opracowane, szeroko znane i równie szeroko stosowane.

Reply to
A.Grodecki

Ja mialem na mysli cyfrowa realizacje tego zadania - poprzez mikroprocesor, ktory bedzie odp. analizowal sytuacje i realizowal odp. dzialania. Po to mam na zewnatrz czujnik temperatury, zebym mogl stwierdzic jaka jest roznica temperatur miedzy pomieszczeniem ogrzewanym, a otoczeniem zewnetrznym. Jesli mi spadnie temperatura na dworzu, to automatycznie dodaje (wedlug jakiegos programu, wzoru, tabeli itp...) kilka stopni celcjusza do temperatury grzejnika - i nie ma to odniesienia do biezacej temperatury w pomieszczeniu - czyli nie musi spadac ta temperatura, zeby pojawil mi sie sygnal bledu. Ew. mozna przyjac ze zwiekszyl sie zewnetrzny sygnal bledu.

Mozliwe, ze tak - nawet w sugerowanym przeze mnie ukladzie cyfrowym... To tylko jakis fragment rozwazan, na jakie sobie pozwolilem tu na liscie - pewien szkielet, na ktorym mozna budowac dalsze, bardziej szczegolowe realizacje....

Wyglada mi na to ze nie za bardzo Wam pasuje ten temat i moje rozwazania, bo bez przerwy odsylacie mnie do literatury - dla mnie to jednak cos w rodzaju lamiglowki-zadania, ktore mozna rozwiazywac samodzielnie. Zagladniecie do literatury w tym momencie, to jak zajrzenie na ostatnia strone zbioru zadan i podgladniecie rozwiazania. Rozwiazanie to sprawdza sie dopiero po rozwiazaniu zadania ;-) Czy dobrze wyszlo :-)) Napisalem zreszta na poczatku, ze jest sezon ogorkowy i traktujcie ten temat lekko...

No dobra...jak dla mnie to EOT...

Reply to
Jack Houseman

No i nie wymysliles czlonu I :-) Wystarczy sygnal bledu calkowac. Nawet mala odchylka po dluzszym czasie nabierze wiekszej wartosci. Grzejnik zacznie grzac mocniej, blad stanie sie ujemny, calka zacznie powoli spadac - i w koncu osiagniemy stan ze blad wynosi zero.

Oczywyscie - teoria sterowania jest niezalezna od realizacji ukladu :-)

Ale to wszystko naprawde jest juz zapisane. Przeczytaj, zajmie ci to kilka wieczorow, potem bedziesz mogl wymyslac cos naprawde nowego i uzytecznego.

J.

Reply to
J.F.

No podobno juz wszystko w dziedzinie sterowania i regulacji zostalo wymyslone - jak pisze Pan A.Grodecki w watku wyzej - wiec niczego nowego i tak mi sie nie uda juz wymyslec :-) Lepiej chyba zajac sie jakas inna dziedzina...

Reply to
Jack Houseman

Użytkownik Jack Houseman napisał:

Zagadnienia regulacji, stabilności i sprzężenia zwrotnego są dużo starsze niż elektronika i opracowane jeszcze przed epoką lamp elektronowych. Chodzi o to, że jeśli chcesz sterować temperaturą albo dowolnym innym czynnikiem (bez róznicy), i z uwagi na oczekiwaną precyzję albo poniewaz obiekt jest nieco trudniejszy nie wystarcza zwykły kłapacz (regulator z histerezą), to nie musisz odkrywać Ameryki tylko wystarczy zaimplementować regulator PID którego opis matematyczny jest prosty jak konstrukcja cepa. Potem dobrać współczynniki (to akurat potrafi być trudne gdy sie nie wie jak) i gotowe. Bez teoretyzowania i główkowania. Nietypowe rzeczy robi się w nietypowych przypadkach, a nie ma nic nietypowego w regulacji o której piszesz. Robi to każdy mądrzejszy kocioł c.o. który ma tzw regulator pogodowy.

Reply to
A.Grodecki

No dobrze juz dobrze :-) Ja nie widze tutaj zadnego problemu - poswiecilem pol czy godzine czasu na wymyslenie tego co wyzej napisalem i tyle. Jesli bede chcial przejsc do konkretow, to na pewno skorzystam z materialow dotyczacych regulatorow PID. Jedno drugiemu nie przeszkadza, a dzieki zastanowieniu sie nad tematem, jestem bardziej wen wprowadzony i latwiej bedzie mi znalezc to czego bede potrzebowal.

Tym razem to juz naprawde EOT - nie ma sensu prostowac prostego drutu.

Reply to
Jack Houseman

"J.F." napisał(a):

Duży grzejnik to duża bezwładność i duże przeregulowania.

A czy aby na węźle CO w bloku nie ma jakiejś regulacji pogodowej ? Sąsiedzi mają podobnie (=instalacja jest wyregulowana ?)

I tu jest zapewne piesek pogrzebany. Trochę musiałem wojować z moją żoną, żeby zrozumiała, że długie firany i gęste zasłony będą miały zły wpływ na nasze rachunki za CO, ale udało się :) Nie mam kłopotów przy wahaniach temp. za oknem; jaja się dzieją jak np. południowe pomieszczenia dostaną trochę słońca, wtedy temperatura w nich wzrasta poza ustawioną, ale tylko chwilowo, aż do momentu gdy głowice odetną grzejniki.

Przeregulowanie zależy od pojemności cieplnej układu grzewczego. Stąd biorą się instalacje CO o pojemności 2 wiader wody :)

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

O właśnie.

Reply to
PeJot

Ale tez duze wzmocnienie czlonu P, a tego tu wyraznie brakuje.

Nie mam pojecia .. ale jech sobie jest czy nie jest - glowica powinna dzialac.

Ale z drugiej strony - skoro stabilizuja temperature w "warstwie przyokiennej", to reszta mieszkania powinna byc w miare rowno ogrzewana.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.