100Hz w LCD

Loading thread data ...

Zbyszekkk pisze:

w sensie treści obrazu 100Hz (czy więcej) nic nie wnosi. Jak można wyczytać: z klatki 1 i 2 wylicza się i tworzy klatkę pośrednią, którą wstawia się między 1 i 2. W innym systemie tę samą klatkę wyświetla się dwa razy. Czy faktycznie zmniejsza to efekty smużenia i poprawia płynność w dynamicznych scenach - nie mam pojęcia...

Reply to
BoDro

W dniu 2010-01-30 22:40, BoDro pisze:

Ale ze zwykłej kablówki/telewizji naziemnej itp. źródeł dostajesz w Polsce sygnał w PALu z przeplotem. Co ciekawe, kolejne półobrazy pochodzą z różnych chwil czasowych (a nie są częścią tej samej złapanej pełnej klatki obrazu). Dlatego od stopnia zaawansowania elektroniki telewizora zależy, jak wyznaczy kolejne klatki do wyświetlenia (nie wystarczy chamsko skleić dwóch sąsiednich półobrazów - bo przy ruchu będzie widać przesunięcie co drugiej linii właśnie z racji "łapania" półobrazów w innej chwili czasowej).

Wychodzi na to, że przy odpowiednio dobrych algorytmach wystarczyłoby progresywne 50Hz (konwersja 50i -> 50p). A 100Hz to tylko dodawanie sztucznie wyliczonych klatek pośrednich, których nie było w materiale źródłowym. U większości widzów polepsza to subiektywnie odczuwalną płynność ruchu. Natomiast wyświetlenie tej samej klatki 2 razy zupełnie nic nie zmienia - ale taki TV i tak warto mieć, choćby do puszczania obrazu z komputera (gry śmigające w 100 fps itd).

Reply to
Adam Dybkowski

Natomiast wyświetlenie tej samej klatki 2 razy zupełnie

A tu się grubo mylisz, wystarczy żebyś miał pojęcie jak zbudowany jest choćby tradycyjny kinowy projektor, każda klatka jest wyświetlana w zależności od systemu co najmniej 2 razy z zaciemnieniem ekranu pomiędzy nimi i mimo że jest to ta sama klatka drastycznie zmniejsza się migotanie a zwiększa wrażenie płynności ruchu. Podobne sądy jak twój opierają się na całkowitej nieznajomości procesu widzenia, oko to nie elektroniczna kamera a przez nerw wzrokowy nie płynie sygnał elektryczny o określonej czestotliwości skanowania "ocznej macierzy", jedno i drugie opiera się o skomplikowane procesy chemiczne a obraz powstający w mózgu jest wynikiem tego co pojawi się na siatkówce oka i tego co mózg spodziewa się tam zobaczyć, mózg i oko przyzwyczajone sa w drodze ewolucji do światła o stałym natężeniu w pewnej jednostce czasu dla tego "sztuczki" stosowane przy projekcji ruchomych obrazów są wynikiem doświadczeń i eksperymentów a nie prostych algorytmów.

Reply to
Padre

Czy LCD zaciemnie ekran między nimi ?

Reply to
Sebastian Biały

Nie musi, wystarczy że w czasie kiedy ciekłe kryształy wyświetlają tą klatkę podświetlenie zamiast świecić ciągle mignie 2 razy, w projektorze podczas przesuwania kliszy przysłona zasłania światło, robi to potem co najmniej jeszcze raz podczas kiedy klisza stoi choć mogła by już nie zasłaniać a jednak to robi bo ruch jest wtedy odbierany jako płynniejszy. W ekranie LCD wystarczy zastosować świetlówki o odpowiednio małej poświacie a jeszcze lepiej diody LED, mogą być nawet krawędziowe. Zamiast podświetlania cały czas wystarczy mignąć dwa lub więcej razy podświetleniem z odpowiednia jasnością w czasie kiedy ekran LCD jest już całkowicie odświeżony a bezwładność oka zrobi swoje. Często spotykam się z błędnym przeliczaniem częstotliwości podawanych przy ekranach LCD z domniemanym czasem przełączania piksela, nawet jeśli w wysokiej klasy LCD jest generowana klatka pośrednia to częstotliwości nawet 200Hz i większe są uzyskiwane poprzez zabiegi z podświetleniem.

Reply to
Padre

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.