relaisschakeling telefoon ongedaan maken.

May 13, 2004 47 Replies

Blijkbaar is dat ondertussen veranderd, maar toen ik ISDN kreeg in '96 werd vanwege een ARBO/NEN eis (die ook in de ETSI Euro-isdn norm was opgenomen) de U bus in low-power mode gezet, dwz 48V DC, als je de lijn niet gebruikte voor 10 sec. Als je wat ging doen op de S-bus werdt die weer geactiveert naar 96V.

Ik heb het maar even nagemeten, maar nu staat er inderdaad continu 96V op de U bus (het aderpaar van uit de centrale). De low-power mode lijkt uit de mode geraakt te zijn.

Joop van der Velden pe1dna@amsat.org

In het KASTJE zijn de draden nu alsvolgt aangesloten.

N N1 N2

A B A B A B

0 0 0 0 0 0 0 0 rd bl gl gr rd bl

rd = rood bl = blauw gl = geel gr = groen

Je neemt de rode en blauwe draden op N los. Hieraan bevestig je nu een RJ

11 modulaire stekker waarbij de rode en blauwe draad in het midden moeten zitten. Het zal een ouderwetse ronde telefoonkabel zijn, waarin de draden om elkaar heen in de mantel liggen.

andere kleur ----------- rood ----------- blauw ----------- andere kleur -----------

Deze stekker gaat naar de telefoonINGANG van de splitter.

Een RJ 11 modulaire stekker is dat stekkertjes wat aan alle moderne telefoonsnoertjes zit waarin 4 draden. De snoertjes voeren nu meestal de kleuren wit, zwart, rood en groen. Rood en Groen zitten in het midden van de platte snoertjes. Dat zijn in de oudere ronde kabels dus de kleuren rood en blauw.

Je maakt vervolgens een nieuw kabeltje met dezelfde kleurindeling op de RJ

11 modulaire stekker en steekt deze stekker in de telefoonUITGANG van de splitter. Op de dingen van KPN staat hier de aanduiding POTS bij. Iemand mag mij komen vertellen wat deze afkorting betekent. De rode en blauwe draad van dit kabeltje verbind je weer met de punten A en B van contactpunt N. Je telefooninstallatie werkt nu weer als vanouds.

Op het resterende RJ 11 busje op de splitter komt nu je ADLS lijn naar de modem bij de computer. Dat kan een USB modem zijn of een ethernetmodem. Op de laatste wordt deze poort als WAN aangeduid. Deze verbinding kun je uitvoeren met plat snoer geschikt voor de modulaire stekkers RJ 11. Modulaire stekkers met bijbehoren draad laten zich niet verkeerd aansluiten. Met de bijgeleverde tang een stukje isolatie strippen. de draadjes die netjes naast elkaar in de RJ 11 stekker steken die je in de tang kunt zetten en aanknijpen maar.

Heb je een lange verbinding naar je computermoden, gebruik dan CAT5 ethernet kabel. Daar zitten echter 8 draden in. Zorg hier dan dat een getwist paar b.v. oranje/wit-oranje op de beide middelst contacten komt. De andere twee die nog in de stekker kunnen maken niet uit en vier stuks draad blijven helemaal ongebruikt. Het is wat lastiger dan het platte telefoondraad. Overigens ligt bij mij ook zo'n 16 meter plat telefoonsnoer naar mijn ADSL modem/router.

Bij ADLS wordt je telefoonlijn gesplitst in tweeën. De frequenties tot 4000 Hz, gewone spraak dus, wordt door de splitter naar de leidingen gestuurd waar je de telefoons op hebt aangesloten. Frequenties boven 4000 Hz worden doorgelaten naar de ADSL modem. Op deze hogere frequenties werkt je ADSL. Sluit je je ADSL modem verkeerd aan, dat wordt je ADSL gestoord door de lage spraakfrequenties en het zal niet goed werken. Van de hoge ADSL frequenties heeft je telefoon omgekeerd niet zoveel last, ze zijn onhoorbaar voor je. Het eerste apparaat dat je telefoonleiding tegenkomt als het je huis binnenkomt is dus DE SPLITTER.

Je mag de relaisinstallatie ook slopen en alle telefoons in huis parallel aansluiten op punt N op A en B. Vooral met moderne tweedraads telefoons met toonkiezers werkt dat prima. Met de oudere apparatuur moet er nog wel eens een extra draadje in de telefoon aangebracht worden om de bel te laten werken.

-- Met vriendelijke groeten, Ben Doedens

formatting link

mag

Plain Old Telephone Service. (Ja, klinkt misschien raar, maar toch is het dat :)

4000

lage

frequenties

Eigenlijk is het omgekeerd... De 'splitter' is eigenlijk niet meer dan een laagdoorlaatfilter. (schroef er maar eens één open, dan zal je zien dat de 'adsl'-uitgang gewoon via twee draadjes aan de a en de b is aangesloten) In adsl-modems zit al een hoogdoorlaatfilter ingebouwd (elke adsl-modem is ontworpen om op een telefoonlijn aangesloten te worden) maar in de meeste telefoons zit géén laagdoorlaatfilter (niet elke telefoon is ontworpen om op een telefoonlijk met adsl op aangesloten te worden) De splitter verhindert dat de hoge frequenties tot in de telefoons doordringen, en daar gesmoord worden door een condensator die tussen de a en de b-aansluiting zit (om hoge frequenties kort te sluiten, vroeger redeneerde men in de telefonie: hoge frequenties = ruis) K

Daar is eigenlijk weinig Amerikaans aan. Tegenwoordig zijn vrijwel alle (nieuwbouw) aansluitpunten en apparatuur modulair (RJ-11), vaak zit er zelfs een RJ-11 aansluiting op het KPN IS/RA (infrastructuur / randapparatuur) punt. Maar goed... back on topic ;-)

Ik heb een LEA splitter van Demon, en als je die open wipt zie je dat er behalve de RJ-11 (en RJ-45 voor de modem) connectors ook gewone kroonsteentjes in zitten. Reuze handig!

Wat je ook kan doen is het meegeleverde kabeltje van Demon doormidden knippen en afstrippen en de ene helft (met een kroonsteentje) aansluiten op de netlijn en de andere helft op aansluiting N van de relaiskast. De stekkertjes gaan natuurlijk in de splitter.

Dit kabeltje heeft geen rood/blauw maar rood/groen, dus rood op (a) en groen op (b). Andersom mag normaal gesproken ook maar dan werkt je relais misschien niet meer goed. Bij een 4-aderig kabeltje blijven geel en zwart ongebruikt (maar bij mij leverde Demon 2-aderige).

Als er een aarde-draad (meestal wit of geen isolatie) aangesloten is op de N van de relaiskast deze lekker laten zitten.

Kuifmans

Bijna, De inkomende PTT/KPN lijn (die nu op N zit) haal je los en moet naar de LINE ingang van je splitter (alleen de rode en blauwe draad). De PHONE uitgang van de splitter sluit je dan aan op N. Klaar, je telefoons werken nu weer en je relais ook.

Dus: KPN lijn -> Splitter -> N da's eigenlijk alles. En dan je modem nog in de splitter natuurlijk, en een kabel naar de PC aanleggen.

Niet nodig. Als je de output van de splitter zowel naar N1 en N2 (parallel) gaat schakelen werkt je relais-schakeling niet meer.

Eén van de door Demon meegeleverde kabeltjes doormidden knippen en je kan aan de slag. Veel makkelijker dan zelf modulaire stekkertjes aan kabels moeten "knijpen". Als je dit doet houd je overigen 1 Demon-kabeltje over als alles aangesloten is.

De stopcontacten wel ;-)

"Kelly De Koninck" schreef in bericht news: snipped-for-privacy@uni-berlin.de...

Bijna goed, Service is System.

Maurits

Service en System worden door elkaar gebruikt, maar Service is de meest gebruikte (volgens bijvoorbeeld

formatting link
) Ook meer resultaten op Google, 34.200 voor service en 6.910 voor system ;-)

Kuifmans

Oh, en de meeste van die "system" resultaten verwijzen naar "oude telefoonapparatuur" en niet de tchniek/service. Meestal wordt PSTN (het netwerk) bedoeld wanneer men "system" gebruikt.

formatting link

Zo, daar zijn we ook weer uit ;-)

Kuifmans

Het lijkt mij voldoende, als een monteur de schakeling kent die jij moet hebben.

Hm. Mijn telefoonaansluiting is van 1960, en ik woon hier alweer 27 jaar zonder dat ooit iets aan de aansluitingen is veranderd. Toch heb ik ADSL zonder problemen aangesloten.

Als het bij KPN-draden net zo is gegaan als bij elektradraden, hebben ze om de paar decennia het kleurenschema omgegooid, bij wijze van bezigheidstherapie voor regelneven. De kleuren zeggen dus misschien niet alles.

...........

Misschien een leuke vraag voor een/de telecom-group?

Vriendelijke groet, Jan van Aalderen, Amstelveen *-------------------------------------------------------------* Wie mijn raad volgt, doet zulks geheel op eigen risico! Reactie op usenetpostjes svp in de groep. Email zal bouncen. *-------------------------------------------------------------*

Weer een typische van Aalderen reactie. De kleuren bij elektra zijn na WO-II slechts één keer gewijzigd. Daarmee sloot Nederland aan bij een Europese norm. Alleen maar voordelig, want zo kunnen de kabelfabrieken collectie installatiedraad beperken. Dat scheelt in de kosten, ook voor de consument. Daarnaast was het niet nodig om het installatiedraad in de oudere woningen met de oude kleuren te vervangen. Je moet bij vernieuwing of vervanging alleen even opletten op het doorverbinden van de correcte kleuren volgens onderstaande tabel.

rood - blauw (nul of retourdraad) groen - bruin (plus of fasedraad, hierop staat ook voelbaar spanning) grijs - groen/geel (aarde) zwart - zwart (schakeldraad. van schakelaar naar apparaat)

Nog oudere installaties met een afscherming om het koper die niet van kunststof is gemaakt, moet vanwege de veroudering van het isolatiemateriaal waardoor lekstromen en kortsluiting kan ontstaan eigenlijk wel opnieuw worden bedraad.

Naast de kleuren installatiedraad zijn ook andere onderdelen voor de elektra installatie in huis Europees genormeerd, al vind je ook nog binnen Europa wat afwijkingen, zoals b.v. onze randaarde verschilt van die van de Belgen.

Op telefoongebied gebruikt zowat elke Europese telecommaatschappij zijn eigen normen. Onze oosterburen hebben b.v. een heel andere wandcontactdoos voor de telefoon dan onze KPN. Meer en meer komen nu ook stekkerdozen voor RJ 11 modulaire stekkers en kabel in zwang. Aanleggen hiermee is al erg eenvoudig. In de kleuren is er niet zoveel verschil. Ik kom alleen tegen:

KPN Bouwmarkt, modulair oud

wit - wit blauw - groen rood - rood oranje - bruin

Normaal gebruikt KPN voor je standaard lijn in hun aansluitingsdoos de kleuren rood en blauw (a en b) Ik heb jarenlang een tweede lijn gehad t.b.v. van een BBS en later voor de internetaansluiting. Die kwam binnen op wit en oranje. Werkte allemaal perfect. Nu met ADSL heb ik de tweede lijn laten afsluiten.

-- Met vriendelijke groeten, Ben Doedens

formatting link

"Ben Doedens" schreef in bericht news:c810ht$113p$ snipped-for-privacy@nl-news.euro.net...

met

Ben, hartelijk dank dat je het zo uitgebreid hebt uitgelegd. Ik geloof, dat het helemaal snap wat de aansluiting betreft. Ook de anderen wil ik bedanken voor hun alternatieve oplossingen en aanvullingen.

Toch heb ik nog een vraagje: hoe verhoudt "pulse" zich tot de aansluiting? Ik dacht dat namelijk dat deze aansluiting pulse was door de relaisschakeling, maar dat is kennelijk niet zo?

Nogmaals dank, Ellen.

Posted by news://news.nb.nu

De kiespulsjes worden door de draaischijf gemaakt, geheel onafhankelijk van wat er verder tussen het toestel en de PTT centrale zit.

Jan

Nee, de relaisschakeling is er voor om het ene toestel uit te schakelen als je op het andere opneemt. Ik weet niet of daarbij gebruik wordt gemaakt van de andere twee draden in de telefoonleiding. Als dat zo zijn dan werken de moderne tweedraadstoestellen niet met de relaisschakeling. Als je dan naar nieuwe tweedraadstoestellen overgaat, dan moet je ze parallel zetten. Er zijn tegenwoordig van die leuke splitters. Aan de ene kant een keer modulair IN en aan de andere kant twee keer modulair uit. Zo makkelijk is dan een parallelschakeling te maken. Je ziet het ook achter op modems of PC modemkaarten. 't Modem staat dan parallel aan de telefoon.

-- Met vriendelijke groeten, Ben Doedens

formatting link

als

van

modulair

Nu snap ik het helemaal. Indertijd had ik ook een relaisschakeling, die nog (gratis) ongedaan werd gemaakt door de PTT. De relaisschakeling werkte niet meer. Die splitters zijn inderdaad handig! Ik ga alles nu parallel zetten. Dank!

Ellen.

Posted by news://news.nb.nu

On Fri, 14 May 2004 16:39:55 +0200, "Kuifmans" wrote in nl.telecom:

In theorie moet het andersom.

Nederlandse kleuren: rood a, blauw b Amerikaanse kleuren: groen a, rood b

Maar in de praktijk doet het er niet toe. Als je de draadjes verwisselt werkt het net zo goed. Ook het relais doet er niet moeilijk over.

Feico

On Fri, 14 May 2004 01:31:45 +0200, "Ben Doedens" wrote in nl.telecom:

Plain old telephone service. Dus geen ISDN.

Feico

OEPS, ondanks alle goede aanwijzingen ging het toch bijna mis. Het relaiskastje zit tegen de buitenmuur. Ik heb keurig de verbinding gemaakt met N. De telefoon werkte. Van het relaiskastje lopen er dan verbindingen naar twee stopkontakten. Ik dacht, dat ik die lelijke grijze draad naar een stopkontakt A wel weg kon halen, nu alles toch parallel wordt geschakeld vanaf N. De draad netjes kort afgeknipt en daarna had ik dus geen verbinding meer.;-( Kennelijk kwam de aansluiting bij het stopkontakt binnen en niet via het relaiskastje! Van de kort afgeknipte draad (die dus naar het relaiskastje liep) heb ik de rode en de blauwe draad op A en B bevestigd (waar eerst geel en 2x groen op zat) en toen had ik weer verbinding! Pff. Op dit stopkontakt heb ik eerst de splitter aangesloten. Ben benieuwd of de vandaag opgeleverde Demonaansluiting het morgen doet.

Ellen.

Posted by news://news.nb.nu

nooit te snel knippen (geld voor alle verbindingen), altijd eerst losschroeven of solderen, dan testen en pas als alles naar behoren werkt de kniptang er in.

Niels

(ook door schade en schande wijs geworden)

Helaas, dsl doet het niet! De situatie is nu alsvolgt: (de relaisschakeling is er tussenuit gehaald en is dus niet meer van toepassing)

In het STOPKONTAKT was de aansluiting zo:

Bovenste stopkontakt van TWEE door zichtig zwart (de twee kontakten linksboven). 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 ( rd bl) (deze ging naar het relaiskastje en kwam niet uit de bundel. Het was een losse verbinding.)

onderste stopkontakt van twee:

A B 0 0 geel 2x groen 0 0 0

0 0 0 0

Ik heb het stopkontakt losgemaakt. Er is een veelkleurige bundel draden, waaronder twee blauwe en twee rode draden. Inmiddels kan ik het dromen: rood op A en blauw op B.!!! Echter welke combinatie van blauw en rood (enkel, dubbel, gekruist) ik ook probeer: geen kiestoon!

Ik krijg wel een kiestoon als ik de doorzichtige draad op A doe en de zwarte draad op B. Ik kan dan wel bellen, maar heb nog geen dsl. Tenminste het dsllampje van het Zyxelmodem gaat niet branden!

Heeft iemand nog een suggestie????

Wederom dank!

Ellen.

Posted by news://news.nb.nu

Heel merkwaardig. Uit de Nederlandse PTT leiding horen m.i. de draadkleuren wit, oranje, rood en blauw te komen. Verder zit er nog een blanke aarddraad in de huisaansluitkabel. Op rood en blauw staat lijn 1 of de enkelvoudige aansluiting. Wit en oranje worden gebruikt voor een tweede lijn. Het lijkt me nogal verwarrend als er twee blauwe en twee rode draden in de bundel voorkomen. Is dit wel het echte zgn. abonnee-overgavepunt ?

-- Met vriendelijke groeten, Ben Doedens

formatting link

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required