Grote Spanningsverschillen Opvangen?

Jan 05, 2004 16 Replies



In Suriname hebben we de beschikking over 127v-60hz en 220/230v-60hz.



Maar heel vaak valt de "stroom" uit. Hierdoor zitten we dan tijdelijk in het donker. Maar als de "stroom" weer komt, dan komt het niet meteen netjes terug. Soms komt er dan 140v/150v uit de stopcontacten (heel eventjes dan). In elk geval niet meteen 127v of 220/230v. We hebben wel wijktransformatoren, maar dat helpt niet echt.



Dit _lijkt_ mij gevaarlijk te zijn voor de apparaten in je huis. Harde schijven van computers gaan hierdoor sneller kapot. Zelf al ervaren, meerdere keren.



Mijn vraag is: hoe kan ik ervoor zorgen dat ik daar geen last van heb?



Zelf bedacht ik het volgende:



In het gedeelte achter de meter, plaats ik bv een grote transformator die de spanningsverschillen automatisch opvangt/verkleint. Deze transformator plaats ik netjes buiten het huis, ivm de warmte.



Dus in principe twee grote transformatoren voor elke lijn (127v-lijn en de 220/230v-lijn). De transformator zorgt er netjes voor dat ik de gewenste spanning krijg.



Wat vinden jullie van mijn idee, of weten jullie een andere betere oplossing.



Radjesh



"Radjesh David" schreef in bericht news: snipped-for-privacy@corp.supernews.com...

Helpt niets Een transformator is geen spanningsstabilisator. De spanning komt er net zo ongestabilliseerd uit, als die er in gaat.

Het enige wat helpt is een UPS of een aparte stabilisator voor de computer.

MRE

Dat is juist, alleen bij gelijkspanning zou je het een en ander kunnen opvangen met accu's en/of condensatoren.

Precies, die maakt intern immers ook gebruik van accu's. Ik gebruik voor op beurzen waar we vaak te maken krijgen met lage spanningen (ivm lange verlengsnoeren) ook UPS-en. Bijvoorbeeld een Back-UPS van APC, de 650 VA versie heeft een minimale ingangsspanning van 160 Volt! Dit betekent dat ie vanaf die spanning op netstroom kan werken, de uitgangsspanning is dan gewoon 230 Volt! Onder die spanning schakelt ie over op noodstroom, zodra de spanning dan weer hoog genoeg is gaat ie weer over op het net en laadt de accu's weer bij.

Voor een woning is deze versie ruim onvoldoende, maar er zijn ook types van 2000 VA en groter (met externe accu-packs) In verband met de kosten en vooral de veiligheid raadt ik je af om zelf te gaan bouwen/knoeien, je wilt immers geen geëxplodeerde accu's in/bij je woning.

De UPS is als laatste ook beveiligd tegen overspanning, da's ook wel fijn.

Richard

formatting link

Hoi,

Richard Hijdra Imaging wrote:

Ik kan me iets herinneren van een "autotransformator", een ding met alleen een primaire wikkeling (in feite een "spoel" dus) waarbij de ingangsspanning op een uiteinde en instelbare "loper" aangesloten wordt, op de uiteinden van de spoel hangt de belasting cq. is de uitgang. Het schuiven van de loper wordt met een geintegreerde motor met regeling op de uitgangsspanning gestuurd. Het is volgens mij nogal oud, maar mogelijk werd zo'n ding hiermee bedoeld (Ja, Ranesh ?). Verder is ook niet uitgesloten dat de techniek nog (nieuw) gebruikt wordt in een of andere toepassing. Mogelijk zijn die dingen te traag voor de genoemde "variaties" vanwege de servoregeling met motoren. Een UPS van het type dat "continu draait" (weet de naam zo niet), en het geleverde uitgangsvermogen altijd vanaf de DC-bus gehaald wordt (de inverter is altijd in bedrijf, normaal gesproken levert de zware voeding/akkulader het daarvoor benodigde vermogen en blijven de aan de DC-bus hangende akku's vol) vangt ook schommelingen op en levert altijd een constante "synthesizer" netspanning (maar geen wekker op aansluiten :), ooit gelezen dat dat de 50 Hz hier centraal gemiddeld over een jaar op de juiste waarde wordt geregeld, weet niet of het (nog) zo is, maar 50Hz digitale wekkers hoeven inderdaad eigenlijk nooit bijgesteld te worden). Maar veel UPS'en zijn van het "schakelende" type, als de netspanning buiten het bereik valt wordt de belasting snel op de inverter die dan pas gaat lopen (of al onbelast liep), die corrigeren dus niet voor afwijkingen maar houden die binnen de marges (effectief weer hetzelfde eigenlijk).

groeten van Bart

Hoi,

Bart Jorritsma wrote:

De UPS die jij bedoelt Richard kan dus inderdaad van het type zijn waarbij het vermogen altijd vanaf de DC-bus gehaald wordt, mogelijk wel altijd op de input gesynchroniseerd en dan klopt het wekker-verhaal dus niet en zal het gewoon net zo goed gaan als anders

groeten van Bart

"Radjesh David" schreef in bericht news: snipped-for-privacy@corp.supernews.com... | >

Er zijn grofweg twee mogelijkheden je "probleem" op te lossen en dat zijn....

Toepassen van een netstabilisator, nadeel is dat deze duur groot en zwaar zijn. Toepassen van een UPS, wanneer je daar echter meer dan slechts een PC wil hangen kom je al in megagrote apparaten met een jaarlijks accuvervangfeest wat uiterst kostbaar zal blijken...

In jouw geval is er eigenlijk maar een serieuze oplossing en dat is het toepassen van een windmolen die accumulatoren op spanning houdt en het creeren van een no-breaksysteem middels een of meer cyclo- convertors. Je zou in geval van gebruik van een windmolen zelfs aan het openbare net kunnen leveren wat je weer een aanzienlijk kosten- besparing kan opleveren..

Als je nou eens een relais neemt dat zichzelf 'op' houdt... Als de spanning weg valt, valt het relais af. Dan nog iets (voor het relais) dat als de spanning bijvoorbeeld een minuut terug is het relais weer 'op' laat komen, moet je een aardig eind komen.

Dat iets: goedkoop voedinkje, 7808 en een 555 of zo? Als je het luxer wilt: secundair van dat voedinkje bewaken. Pas als een minimale spanning gehaald wordt de timer starten.

Overigens... Ik kan me nauwelijks voorstellen dat een HDD ter ziele gaat door een te lage voedingsspanning. Hoogstens als het een erg beroerde PSU in die PC is. Kan me zoiets wel voorstellen van bijvoorbeeld een motor in een koelkast.

Succes Marco

Ik meen me te herinneren dat er vroeger speciale trafo's waren die de spanning konden stabiliseren. Had iets te maken met verzadiging van de kern. Magnetische versterkers of zoiets heette dat. ALS mijn herrinering juist is heb ik er waarschijnlijk in de eerste helft van de jaren '70 over gelezen in het Amerikaanse tijdschrift EDN, wat nog steeds bestaat.

Mat Nieuwenhoven

Zoals eerder gezegd bedoel ik de Back-UPS van APC Op de website van APC (volgens mij

formatting link
staan al deze gegevens vermeld.

Greetz, Richard

Even zoeken op google naar 'magnetic voltage stabilizer' en je vindt genoeg.

Mat Nieuwenhoven

Ik kan me voorstellen dat dit te bereiken is door een dynamisch gestuurde kern, waardoor de verzadiging regelbaar is. Maar denk niet dat de regeling snel genoeg is om plotselinge spanningsvallen op te vangen (binnen 2 sinussen, dus binnen 0,04 sec)

Een oom van mij heeft een windmolen, die werd geregeld door een paar platen te laten zakken in een bak zuur, zo kun je ook regelen. Goedkoop maar niet echt veilig.

Richard

Een heel simpele oplossing is een nulspanningsbeveiliging, of hoe zo'n ding heet. Je hebt een relais met maakkontakt en een drukknop nodig.

De netspanning stuur je door het relaiscontact. Erachter sluit je de gebruikers aan, en ook de spoel van het relais.

De drukknop schakel je over het relaiscontact heen.

Als de stroom uitvalt is er geen spanning meer en het relais laat los. Als de spanning terugkomt, haperend of niet, gebeurt er nisk. Want het relaiscontact is open, en de spoel krijgt geen stroom omdat hij achter het contact zit.

Als je tevreden bent over de stabiliteit van de spanning druk je op de knop. Het relais krijgt nu stroom (je computer ook), het relais trekt aan, en als je de knop loslaat blijft de spanning aanwezig. Tot de stroom uitvalt.

Het kan zijn dat deze schakeling te snel reageert op korte onderbrekingen. Als je dat niet wilt kan je een laagspanningsrelais gebruiken dat bijvoporbeeld gevoed wordt uit de gelijkstroom van de computer.

Thomas

Nadeel; Werkt niet als je niet thuis bent ;-)

Dat is nog een voordeel van zo'n APC apparaat (nee ik heb daar geen aandelen in); die kun je op de PC aansluiten waardoor die automatisch afsluit voordat de accu's leeg zijn. Ook kun je macro's draaien waardoor je bijvoorbeeld een SMSje ontvangt, etc.

Richard

Bij de kon. luchtmacht hadden we 25 jaar geleden langwepige trafo's waarbij er met een motortje de uitgangsspanning tussen de 150 en 250 volt automatisch naar 220 volt werd geregeld hoe die dingen heten mij onbekend!!

"Richard Hijdra Imaging" schreef in bericht news: snipped-for-privacy@www.rhi.nl...

etc.

Hoi Henk,

Henk van der L>

Die dingen beschreef ik inderdaad, volgens mij heet dit "autotransformator" oid., maar heb de documentatie waar ik het in heb staan zo niet bij de hand.

groeten van Bart

Dat is zo. Maar het is wel goedkoop.

Het belangrijkste voor de OP leek me dat de boel niet stuk gaat. Om dat te bereiken moet je na het terugkomen van de spanning een tijs wachten voordat je de boel weer aansluit.

Ik hoop dat de UPS wel tegen de spanningspieken kan; een UPS voor een PC is meestal niet zo'n verheffend geconstrueerd apparaat, maar ongeveer net zo zuinig geconstrueerd als een PC-voeding :)

Thomas

Hoi,

Als je een "dold-relais" welke een onderspanning en een bovenspanning (of overspanning) meet dan schakeld het relais uit wanneer de spanning van het net valt. Deze relais werken met een "terugkomtijd". Dit houdt het volgende in: wanneer de spanning weer op komt over een grens heen, dan wacht hij een bepaalde tijd (soms in te stellen) voordat hij inschakeld. Dit relais regristreerd ook een overspanning, waardoor hij ook omschakeld bij een te hoge spanning.

Let erop dat je geen relais neemt die een hulpspanning gebruikt, anders moet je daarin voorzien.

Dit soort relais kunnen niet een hele huisinstallatie schakelen, omdat deze immers te veel stroom trekt. Daarom moet je het relais een magneetschakelaar laten schakelen. Het onderspanning/overspanningsrelais zet je parralel over het net en laat deze de magneetschakelaar schakelen.

Wanneer een onderspannings&overspanningsrelais te duur is volstaat alleen een onderspanningsrelais ook, want deze schakelt later, zodat de spanning dan al is afgevlakt.

Door deze vertraging zal in geval dat de spanning meteen weer wegvalt er voor zorgen dat er niet meteen wordt ingeschakeld.

Fabrikant van dit soort relais is bijvoorbeeld Schneider Electric, ABB, Dold

groeten hugo

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required