Trimmepotentiometer til chassis-montage

Apr 28, 2004 2 Replies

Hej NG



Ved i hvor man kan få et trimmepotentiometer til chassis-montage - og gerne med låsning?



formatting link
Tag et kig på ovenstående side. Bag de to rør øverst - der er sådanne potentiometre jeg er på udkig efter. Skal også selv bruge dem til bias justering til en rør-forstærker :) Gør ikke noget det ikke lige er dem, men jeg vil sætte pris på at de også kan låses så de ikke uforvarende ændres, hvilket jo kan være skadeligt for rørene.



Har dog ikke endnu ikke været en tur forbi Brinck, da det er lidt af en omvej for mig og mange gange har de kun de mest alm. ting :o)



Mvh Morten


Morten skriver:

Jeg kender ikke lige de to der

Okay Jeg kender til gengæld almindelige 10 torns potmetre, med skalaknapper, så der er udlæsning i 1/100 del justering og med lås.

Klaus

Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk Modeltog, NE2 internetopsætning, elektronik og andet: http://home6.inet.tele.dk/moppe

Dem synes jeg ikke lige jeg kender eller jeg synes ikke lige umiddelbart. Har du ikke et link til billede af dem? Hvor meget fylder de? Og hvor fås de? (Brinck?)

Mvh Morten

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required