Hvordan skiller jeg et lysstofrør ad?

Jun 07, 2005 8 Replies

Hej



Jeg skal lave noget springvand, og skal i den forbindelse bruge et rør der kan løbe noget vand igennem.



Jeg fandt at røret fra et lysstofrør var perfekt til det da det er af glas og derfor ikke ridset osv. og derudover er det hvidt og godt til at gengive lys (der snak nemlig være nogen lysdioder inde i røret også)



Jeg tog et ældre rør fra et solarie som jeg ville dele over på midten så jeg havde 2 kortere rør, og jeg satte så noget tape på midten af røret og slog med en tynd plade på midten af røret til det knækkede. Resultatet blev dog at trykket inde i røret gjorde at det splintredes lidt mere end forventet - men det hvide på glaset skallede også af og løb ud af røret som pulver (ja, jeg ved dette er skadeligt og det har jeg taget højde for)



Mit spørgsmål er nu: Er der nogen måde man kan åbne et lysstofrør på - uden at det hvide på siderne krakkelere?



Er der evt. nogen der har forslag til en anden slags rør jeg kunne bruge hvis dette ikke kan lade sig gøre?



/Morten


-- Jeg beskyttes af den gratis SPAMfighter til privatbrugere. Den har indtil videre sparet mig for at få 1712 spam-mails. Betalende brugere får ikke denne besked i deres e-mails. Hent den gratis her:

formatting link


Hej Morten

Jeg gider ikke fortælle dig at de indeholder noget giftigt stads, da du tilsyneladene god ved det.

Prøv en gammel ide der dur til bl.a. flasker og glas. En uldtråd rundt om glasset, hæld sprit på og sæt ild på, når ilden har brændt et stykke tid, ja så ind under den kolde hane med det, så skulle røret knække pænt og nydeligt.

Mvh Max

Det var også mit bud på det, men sørg først for at fjerne undertrykket i røret ved at bore et lille hul i dækpladen i den ene ende af røret.

JB

Hej

Sorry, sorry, det er jeg ked af, jeg glemte fuldstændig at tænke på at der jo er undertryk i røret, ja det er en rigtig god ide at få udlignet trykket inden manøvren udføres.

Mvh Max

=_NextPart_000_009D_01C56C27.911AE370 Content-Type: text/plain; charset="iso-8859-1" Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

Morten skrev bl.a. i en meddelelse:

hvide p=E5

Som andre har skrevet er det lidt noget "snavs" du er inde p=E5. :-)

bruge

Jeps! brug PVC eller acrylr=F8r de f=E5es i mange forskellige = dimensioner og ogs=E5 i transparant, ja tilmed i farver. Jeg ville f.eks. kontakte nordisk plast og h=F8re hvad de kan klare. =

formatting link

Mvh Gert K. =20

Nu kan har jeg læst en masse gode forslag, men hvad med bare at ta et klart plastrør og bruge det ?? det er under alle omstændigheder også mere solidt

Mvh René

Hej

klart

Eller et elektrikerrør hvis man kan leve med den lidt gullige farve.

Mvh Max

"Max" skrev i en meddelelse news:42a738ef$0$161$ snipped-for-privacy@dtext01.news.tele.dk...

De er ikke rigtig tykke nok ... og farven er jeg heller ikke specielt glad for :)

-- Jeg beskyttes af den gratis SPAMfighter til privatbrugere. Den har indtil videre sparet mig for at få 1712 spam-mails. Betalende brugere får ikke denne besked i deres e-mails. Hent den gratis her:

formatting link

Den Wed, 8 Jun 2005 21:34:09 +0200, "Morten" skrev:

De fås da i 50mm, men farven er den samme kedelige.

Jens OZ2JP www.oz2jp.dk *** DO NOT WRITE BELOW THIS LINE *** FOR OFFICIAL SYSOP USE ONLY

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required