Transformer brummer

Dec 19, 2004 21 Replies

Præcis

En af fiduserne ved vakuum metoden er at den er velegenet til tokomponent lakker/støbemasser hvor der ikke er så lang "potlife" og hvor der er rørt en del luft ind under blandingen. Til alm nettrafoer er det muligvis overkill da det ikke spiller nogen rolle om der er nogle luftbobler inde i trafoerne, bare kernens blade er fikseret.

/carsten

Jo, netop den korte potlife bevirker, at det ikke er muligt at imprægnere trafoer i bundter, og så kunne jeg forestille mig, at det bliver for omkostningsfuldt.

Selvfølgelig skal jernet bankes ordentlig sammen, og det sidste stykke blik skal nærmest voldes ind. Et problem kan der imidlertid være, og det er, at en spoleform med en given størrelse til en trafo, hvor jernet passer til den samme størrelse ikke altid passer, så spoleformen ligefrem kan rasle på kernen, så det skal man i givet fald være opmærksom på.

Tid efter anden har jeg da oplevet trafoer, der var lakimprægnerede, der pludselig begyndte at støje - simpelthen fordi lakken var for gammel og sprød. Men en ny opkogning hjalp altid. Jeg har også i nogle tilælde dænget den til med noget af det her K70 fra Kontakt Chemie - det er virkelig en universallak, der holder.

-- Med venlig hilsen KHJ

Stadig med hang til det analoge

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required