Re: 12V/+40A

Jan 09, 2005 14 Replies


Jeg søger en strøm forsyning på 12-15V som kan levere +40A. Den skal


Jeg har fundet PC-strømforsyninger omkring 36A. Det er jo ikke helt nok, men de er lette :-)

Med venlig hilsen Jesper G. Poulsen

en strøm forsyning er ikke en lader. den strøm forsyning jeg skal bruge skal tilsluttes 230V og omforme spændingen til noget mellem 12V og 15V. Den lader jeg har skal tilsluttes 12V. Jeg har ikke selv set en pc strøm forsyning kunne levere nok juice på 12V forsyningen.

De leverer ikke 35 A på 12 V udgangen, det er 5 V 35 A.

Hilsen Aksel

Hvad ved du om det? Har du kigget på de samme sider som mig eller skriver du blot for at holde dig vågen?

Her er 35A uden problemer:

formatting link

Med venlig hilsen Jesper G. Poulsen - Look, this is Debian. They don?t release things until you have to fire rockets at the thing to stop it working :-)

En strømforsyning til en lader - hvor svært er det at forstå?

Jeg kan se tre skribenter i denne tråd der bedes stige ned fra deres højhellige piedestahl...

Med venlig hilsen Jesper G. Poulsen - Look, this is Debian. They don?t release things until you have to fire rockets at the thing to stop it working :-)

Jesper har ganskerigtigt luret at det er en strømforsyning til en lader jeg søger. nærmere specificeret er det en strømforsyning til en schulze isl-8

936. den kan finde på at trække 45A hvis man piner den til det yderste. men 40A skulle kunne gøre det. Så grunden til at det ikke behøver at være en svinedyr programerbar djævel er at jeg ikke har brug får det. en almindelig strømforsyning på mellem 12V og 15V vil være helt fin når den ved 40A ikke har nogen stor ripple. med stor tånker jeg på 50mv og derover. derudover ville det være dejligt med en letvægts udgave. Jeg har overvejet at tage tre almindelige computer strømforsyninger og sætte deres 5V i serie. så får man noget der ligner i strøm styrke. Jeg håer dette besvarede en masse spørgsmål.

Mvh Jacob

Ok så kan du bruge eks

Ved

formatting link
Vare nr 408-4333 til £341.00 Vare nr 454-4065 til £360.00

Eller

formatting link

Model SPR-2480P6 Pris ?

Mvh Lars G

Hvad med en eks 500VA ringkernetrafo som vejer ca 4kg ?

Og så en ensretter og en stor lyt.

Er der krav for hvor stor ribel må være ?

Mvh Lars G

Spørgsmålet er, hvilket prisleje du gerne vil ned i. Schulze har selv en 40A forsyning, som de anbefaler til isl8-936'eren. Og vægten er 3.5 Kg, så det er en tiendedel af din nuværende. Den er nok bare ikke blandt de billigste muligheder.

Jeg bruger den selv (til samme lader), og den virker perfekt.

M.v.h. Mikael

Mikael Ejberg Pedersen http://www.ejberg.dk

OK den kan levere 2 x 12 V 18 A, men det er absolut ikke almindeligt.

Hilsen Aksel

Enermax har bare taget højde for de moderne grafikkort der skal have separat forsyning.

Med venlig hilsen Jesper G. Poulsen - Look, this is Debian. They don?t release things until you have to fire rockets at the thing to stop it working :-)

Jeg kunne godt tænke mig at komme under 1500-1600kr jeg så somsagt en switchmode der kunne levere 50A i 12V for 1200kr + moms problemet er blot at jeg ikke kan huske hvor. Schulze har en 40A til 205 euro. så den opfylder jo kravet. så skal jeg bare se om der er nogen der forhandler dem her i stor kbh.

Jeg tvivler. Men du kan altid prøve at høre Electric Flight Equipment:

formatting link
De forhandler Schulzes varer i Danmark, og har gode priser. De er ikke just i Storkøbenhavn, men så har postvæsenet også lidt at lave ;-)

Jeg tror dog ikke at sådan en sag er lagervare, så hvis du tripper for at få fat i en hurtigt, så skal du nok finde en anden. Jeg mener at det tog en god uge at få min hjem.

M.v.h. Mikael

Mikael Ejberg Pedersen http://www.ejberg.dk

Det håber jeg da at jeg kan. men jeg har bestilt en

det er inckl forsendelse. jeg ved ikke lige hvormeget der er forsendelse. men esamtgewicht:

Produktpreise: Euro119,83

MWST: Euro19,17

Versandkosten: Euro14,50

Gesamtsumme Inclusive: Euro153,50

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required