loddetin

Feb 13, 2007 8 Replies

Min gamle 500g rulle loddetin er ved at være tom, den har så også holdt i ca. 25 år :-)



Men hvad skal jeg købe? Hos El-Supply kan jeg se 4 slags: low cost,



60/40 proff. kval, med sølv, blyfri Der ikke den store forskel på prisen, slet ikke når jeg bruger så lidt som jeg gør, selvom jeg bruger en hel del mere nu end jeg har gjort i mange år.

Jeg kan næsten regne ud at det sundeste for mig selv må være det blyfri, men holder det ligeså godt som det i proff. kval?


med venlig hilsen Leonard - http://leonard.dk/ Min nye hobby: http://oy-blu.dk/

Det blyfri er nok sundere, men det er ikke så godt. Det kræver bl.a. højere loddetemperatur og giver ikke så pæne lodninger.

Alt elektronik du køber skal være lavet med blyfri tin eller andre metoder der ikke bruger bly.

Leonard skrev:

Jeg ville vælge 60/40, det er nemt at have med at gøre. Der er ingen krav om at det skal være blyfri til privat brug.

Hilsen Mikkel Lund "Sund fornuft, har aldrig stoppet en tosse" Jokeren i "Mænds ruin"

OK, jeg holder mig til det 60/40 proff. kval

med venlig hilsen Leonard - http://leonard.dk/ Min nye hobby: http://oy-blu.dk/

Hej HKJ

Næsten, men trods alt ikke det hele, man har erkendt at blyfri lodning er problematisk, så udstyr der betyder noget må stadigvæk laves med almindelig loddetin.

Mvh Max

loddningerne blive mere matte, men er stadig som de skal være det kræver også væsenlig meget bedre lodde teknik for at bruge blyfrit, men ellers er der ikke meget hokus pokus i det

Det kan loddes ved 380grader hvis jeg husker rigtig hvorimod normal loddetin er max 350grader (MIL2000).

Flux er ret giftigt at bruge i forvejen, så om det er mere sundt ved jeg nu ikke, det er stadig de samme flux typer man bruger.

Militær, fly og medicin produktion er undtaget af denne regel udover det kan man også søge om, undtagelse indtil at man har en løsning på holdbarheden af blyfri, i den produktion man nu kører, typisk snakker vi produkter der skal have høj sikkerhed, i drift.

/Rasmus

----------------------------------------------------------------------

formatting link
formatting link
formatting link

Einstein er død - Freud er død - og jeg har det heller ikke for godt.

----------------------------------------------------------------------

Jeg er nu alligevel mere eller mindre gået over til blyfri til privat brug. Det burde heller ikke kaldes loddetin men nærmere loddebly.

Blyfri komponenter er også fandens svære at opbevare.

Benny

"Benny"

Pladder! Der er 60% tin, og 40% bly i loddetin.

Iøvrigt er ROHS en hul-i-hovedet ting. Hvor mange tons bly smides der "væk" om året, på grund af forbrugerelektronik (= loddetin), sammenlignet med hvor meget der smides væk som bilbatterier?

/Bo.

Hej Bo

Problemet er faktisk "smides væk", bilbatterier bliver modsat forbrugerelektronik næsten 100% genanvendt.

Mvh Max

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required