indikering af sprunget pære??

Apr 20, 2004 23 Replies

Hejsa.. jeg skal lave en række indikerings lamper i en rugemaskine, som kan indikere hvis en af varmepærene er sprunget... jeg forestiller min tre indikeringslamper. altser en lampe for hver varmepære...



først tænkte jeg på at bruge telemecanique lamper til indikering.. og så sætte sådan en i serie med pæren, det ville jo ikke taget meget effekt fra varmepæren. men kom så til at tænke på at indikeringspæren jo nok ikke kan holde til at varmepæren trækker 150w igennem den...



hvordan kan man ellers løse problemet.. (det er ligemeget om indikeringslampen er slukket eller tændt for indikering af sprunget varmepære...)



håber i kan hjælpe



hvis det er noget elektronisk vil et lille frihåndstegnet tegnet ilustration i paint gøre lykke på snipped-for-privacy@REMOVEbadazz.dk


Mvh Brian


Sådan kan du ikke se på det. Hvis indikatorpæren er til 230V bliver tråden i varmepæren nok ikke engang varm - men kan du finde en indikatorpære til f.eks. 6.3V med samme strømforbrug som varmepæren kan du opnå både at indikatorpæren lyser når varmepæren trækker forbrug, samt at varmepæren holder længere ( og giver mindre effekt ) Husk at alt skal være isoleret til 230V, selvom det er en lavvoltsglødelampe er der stadig farlige spændinger i forhold til jord.

Naij - slukket indikatorpære ville så kunne indikere enten alt OK eller sprunget indikatorpære og muligvis ikke alt OK- den skal være tændt hvis det skal have en værdi....

Jeg vil foretrække et spændingsfølsomt modul fra Carlo Cavassi, det kan fx. aftastes over en modstand i serie med varmelampen (1 - 2 ohm) modulet fås med relæudgang, som du så kan bruge til ønsket alarm.

"Badazz" skrev i en meddelelse news:408571dd$0$146$ snipped-for-privacy@dread11.news.tele.dk...

kan

ilustration

Kan du ikke bare bruge en lille termosikring af den slags med et stykke bimetal i, og som slår fra ved en given temperatur ex 80 grader, den kunne monteres direkte på lampen eller porcelænsfatningen, og når lampen slukker og bliver kold vil der tændes en rød pære som indikerer "sprunget pære" hvis du har flere pærer som skal chekkes, kunne du evt serieforbinde "sikringerne" til den samme kontrollampe som derved vil tændes hvis en af pærene strejker.

Med venlig hilsen Michael Sørensen

Jeg laver ikke noget i dag, for i går lavede jeg heller ikke noget, og det blev jeg ikke færdig med.

"Badazz" skrev i en meddelelse news:408571dd$0$146$ snipped-for-privacy@dread11.news.tele.dk...

kan

ilustration

tjooo... det er nok ikke nemt at styre .da pærene sidder ret tæt op af hinanden. så hvis en pære springer. er jeg ikke sikker på at det kan give så stor ændring ved metallet. at metallet vil ændre sig..

Mvh Brian

"Biker Mike" skrev i en meddelelse news:c641tf$1v9n$ snipped-for-privacy@news.cybercity.dk...

hvis

fra

kan

Lyder dyrt .. link?? eller en modelnummer, så kan jeg selv finde den i kataloget..

Mvh Brian

"Børge Larsen" skrev i en meddelelse news:40858124$0$269$ snipped-for-privacy@dread16.news.tele.dk...

fx.

fra

kan

Det er jo rigtigt da.. det lærte jeg jo på grundforløbet...

mvh Brian

"Poul Bundgaard" skrev i en meddelelse news:40857b6a$0$216$ snipped-for-privacy@dread11.news.tele.dk...

Hej Brian

Problemet med indikatorlamper og andet overvågnings elektronik er jo at det jo også kan gå i stykker, og så skal det jo også overvåges, så det er skruen uden ende. En mekanisk løsning er at foretrække, f.eks. et stykke lyslederkabel monteret i et lille hul i kassen og så monteret henne ved pæren inde i kassen, så kan man se om der er lys i pæren.

Mvh Max

Hmm, Joe jeg er nu ret overbevist om at det kan lade sig gøre, sikringerne er meget små, sådan ca på størrelse med en 25 øre, de fåes i forskellige temperaturvarianter og bruges et hav af steder fra komfurer til støvsugere, hvis du ex køber dem til 80 grader og monterer dem direkte på pæren er jeg ret overbevist om at når pæren springer vil den afgivne varme fra de andre pærer ikke kunne nå op på denne temperatur, i så fald vil dine æg vel være mere end "blødkogte"

Hvor mange rækker pærer har du, og hvad afstand sidder de med, hvad er watt effekten pr pære, og er det spotpærer der er tale om ?

Med venlig hilsen Michael Sørensen

Jeg laver ikke noget i dag, for i går lavede jeg heller ikke noget, og det blev jeg ikke færdig med.

"Badazz" skrev i en meddelelse news:40859367$0$164$ snipped-for-privacy@dread11.news.tele.dk...

kunne

slukker

af

som

"Badazz" skrev i en meddelelse news:408571dd$0$146$ snipped-for-privacy@dread11.news.tele.dk...

kan

ilustration

Du kan gøre som jeg med held ( og skibstilsynets godkendelse) har brugt til lanternekontrol på skibe. I en alm kontrollampefatning E 10 monterer du en 1,2volt pære (osram linsepære), over tilledningerne monteres to modsat rettede dioder, sæt opstillingen i serie med din varmelampe så lyser kontrollampen når der er liv i varmelampen. Nemt og billigt.

mvh Thorbjørn

Hej..

der sidder 3 elstein pære.. som holder rummet på en temperatur af 37,8 grader. styret af en temperatur automatik.. hvis der er en pære der springer. kan 2 pære også holde maskinen igang... på samme temperatur, men springer der 2. går det galt.. derfor skal der indikeres så snart der springer en. så man kan få den skiftet med det samme... pærene sidder med 5 cm mellemrum..

Mvh Brian

"Biker Mike" skrev i en meddelelse news:c65cap$6p5$ snipped-for-privacy@news.cybercity.dk...

støvsugere,

watt

give

meddelelse

stykke

pære"

tre

og

effekt

ikke

er det noget du kan tenge til mig og maile til snipped-for-privacy@REMOVEbadazz.dk

??

Mvh Brian

"Thl" skrev i en meddelelse news:ulrhc.146938$ snipped-for-privacy@news000.worldonline.dk...

fra

kan

til

Ikke smart da det er elstein pærer.. de varmer kun, lyser ikke..

"Max" skrev i en meddelelse news:4085b0b4$0$174$ snipped-for-privacy@dtext01.news.tele.dk...

Badazz skriver:

dioder +-||-| | | o-------o o------------o | .---. | 230 volt ind +--| X |-+ 230 volt ud '---'pære o-----------------------------o

Klaus

Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk Modeltog, NE2 internetopsætning, elektronik og andet: http://home6.inet.tele.dk/moppe

Hej

Hvis de ikke lyser, ja så er det jo ikke pærer :)

Mvh Max

Hej Klaus,

Skulle det ikke blot have været flgd. ? ;)

+---||---+---O | | +---(X)---+

O-----------------O

Venlig hilsen, Søren * If it puzzles you dear... Reverse engineer * LM317-PSU-Designer v1,0b

Hej Max,

Hæhæhæ og så en af mine yndlingskæpheste... Hvis de ikke rådner, ja så er det ikke pærer ;)

Venlig hilsen, Søren * If it puzzles you dear... Reverse engineer * LM317-PSU-Designer v1,0b

Hej Brian,

Som et alternativ til diodeløsningen:

Check lige Albertos "Appliance status monitor" 3/4 nede på siden:

Med en alm. lamineret jernkerne skal du bruge et viklingsforhold på 30:1 til 60:1, men bruger du ferrite skal du nok regne med snarere regne med

500:1 til 1000:1, da ferrite er meget ineffektivt ved 50Hz. En (jern)pulverkerne er bedre ved 50Hz hvis man vil bruge en toroid.

Og jeg ville også sætte en alm. diode i antiparallel, da I_reverse ellers kan blive vild ved indkobling.

Venlig hilsen, Søren * If it puzzles you dear... Reverse engineer * LM317-PSU-Designer v1,0b

"Søren" skriver:

Jo, hvis det er en 0,7 volts pære.

Klaus

Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk Modeltog, NE2 internetopsætning, elektronik og andet: http://home6.inet.tele.dk/moppe

Hej Klaus,

Nu blev der skrevet "to modsat rettede dioder" til en 1V2 lampe og det lyder nu også mere fornuftigt i mine ører, at køre en vigtig kontrollampe med underspænding frem for med overspænding ;)

Venlig hilsen, Søren * If it puzzles you dear... Reverse engineer * LM317-PSU-Designer v1,0b

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required