Bedste AA-batterier ved lave temperaturer?

Jan 24, 2005 6 Replies

Hej gruppe



Jeg er den glade ejer af et termometer med trådløs udeføler. Udeføleren drives af 2 stk AA-batterier. Problemet er, at ved lave temperaturer (under frysepunktet) vil batterierne fryse med nedsat kapacitet og ultimativt et funktionssvigt af føleren til følge.



Spørgsmålet er nu: Hvilken type batterier bevarer bedst deres kapacitet ved lave temperaturer?? Alm. alkaliske? NiMH? - eller måske NiCd??


Venlig hilsen Bo Velschow 3540 Lynge Ved svar til mail-adresse: Erstat "invalid" med korrekt landekode for Danmark

NiCd og NiMH vil du hurtigt blive træt af at lade op (pga. deres høje selvafladning), så du hænger nok på Alkaline. Ved dog ikke om NiMH og NiCd bedre holder spændingen v. lave temperaturer end alkaline.

Man kan få nogle foto "Lithium" batterier i AA størrelse på 1,5 v, måske det var en ide at prøve dem? De påstås at kunne gå ned til -20 og stadig være lige frisk.

Prøv

formatting link
og indtast 626830 i søgefeltet.

Mvh Morten

Hej Bo

NiCd batterier er kendt for at være meget effektive ved lave temparaturer, så hvis du har sådan et par stykker var det nok forsøget værd. Hvordan NiMh har det ved lave grader ved jeg ikke.

Mvh. Poul

Hvis du ikke skal trække noget strøm af betydning så vælg alkaline. skal du trække lidt mere strøm vælg nicd. nimh har det ikke godt med lave tempraturer. allerede ved 10C begynder de at være sløve. Du kunne også vælge en blycelle hvis alkalinerne ikke kan levere nok strøm. men det kræver jo lidt ombygning.

et lithium batteri er på 3.6 eller 3.7 afhænigt af generationen. så det duer ikke her. uden regulator.

Nå ja det er rigtig.

Jammen så skal du helt sikker af hensyn til milijøet vælge Nikkel-metalhydrid (NiMH) = 1,2 V

NiMh batteri( Afladning = -20 til + 60 grader ) -->>

( Opladning = 0 til + 45 grader ) ( Selv afladning = ca 20 % per mdr.)

Så hvis der er 1,2 V så er dette den mest milijø venlige løsning.

Denne batteri type har næsten samme specifikationer som NiCd NiCd = ( Selv afladning = ca 15 % per mdr.)

De bedste hilsner

J.

nimh selvaflader 4 gange hurtigere end nicd. Man siger at nicd selvaflader

1% af den mængde energi den indeholder om dagen. tilsvarende for nimh er 4%.

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required