USB punjac za dinamo?

formatting link
Evo slika kako dinamo izgleda unutra. Rotor se vrti, stator naravno stoji. U nekom trenutku pokraj namota statora prolazi S pol magneta i generira struju u jednom smjeru, a kad se rotor okrene za 180° onda prolazi N pol magneta i generira struju u drugom smjeru. Tako ima¹ AC na izlazu. Po¹to je taj dinamo namjenjen samo svjetlima onda se radi jednostavnosti konstrukcije koristio AC generator jer je ¾arulja obièni omski otpor i svejedno joj je je li AC ili DC.

Uz dodatak elektrolita i 4 komada 1n4007 diode ili graetza nije problem dobiti DC.

--

Reply to
[.Night.]
Loading thread data ...

I drastièna razlika u cijeni!?

Hmm..da! Ali vlasnicima firmi gdje rade FER-ovci neæe ba¹ mnogo znaèiti ako se djelatnici ku¾e u 100 godina stare stvari, a nemaju pojma o IN-stvarima!-:)

Reply to
vaso

Nije za LED, vec za USB. Doublerom dobijes dosta visi napon i pri manjoj brzini te onda trebas samo step-down konverziju....

U gradu vise stojis nego vozis....

Reply to
vaso

Dinamo daje nazivno 6V pri opterecenju cca 0,5A, ali tek kod prilicno velike brzine...E sad, moj stari ima 72godine i ne pedala bas jako brzo, pa mu obicne sijalice 6V jedva zmire... Dvije LED od 1W (bijela naprijed i crvena nazad) uz voltage doubler daju prihvatljivo svijetlo veæ kad polako hodas uz bicikl, a pri 10ak km/h gotovo da svijetle punim intenzitetom... Uz opterecenje 2X LED 1W, paralelni stabilizator nije uopce potreban, struja bijele LED ne prelazi 350mA, a crvena je spojena preko malog predotpora i dobija cca 150mA...

Reply to
Sinisa Platz

Ja imam drugacije rjesenje BUM "Seculite", ima 1F kapacitor koji daje struju dok stojis ili se kreces vrlo vrlo polako drzi par minuta a napuni se odmah vec kod brzina 7-10km/h (ja sporije ne mogu) samo crveni LED je kod mene oko 15ma ako ti se cini da ne stimaju matematike. Imao sam i prednju takvu LED za stajanje i halogenka za voznju samo sam skrsio plastiku pa sam na 'obicnoj' halogenki naprijed zasada. Vidio sam negdje i shemu kako to napraviti (Elektor?) treba samo gretz od dioda sa malim padom napona i serijski regulator 7805 tipa sa malim padom napona i otpornik i 1F/5.5V naravno i mozda jos koji otpor ili kondenzator

Boris

Reply to
Boris Vuletic

Odlicno pitanje. Ne pise na njemu niti u datasheetu (nevjerojatno!), a iako "dinamo" upucuje na DC, i moj radi sa LEDicama, izgleda da je prije AC. Biti ce da je elektronika za LEDicu skrivena u samom kucistu reflektora.

Mislim da cu morati provjeriti uzivo dok stignem. Po svemu dolje cini se da ce biti AC, ali obzirom da uz ulaze iz huba kod samog reflektora prednje lampe i posebne izlaze (prazne), nije nemoguce je da tamo bude vec ispravljen DC za LEDicu? Ili samo pass-through za to sto vec dobivam od huba.

U svakom slucaju, gretzov spoj i kondic mogu spojiti ispred ako vec je AC, pa onda stabilizirati taj DC, right?

Ovako?

formatting link

zapravo, kaze wikipedia da je to totalni misnomer, jer se dinamom zove kada daje DC, a ono sto mi zovemo dinamo (hub dynamo na novim biciklima, ili bottle dynamo na starim pony-ima :) je zapravo mahom AC generator:

formatting link
formatting link
formatting link

Pa nemam pojma, ovaj hub dynamo vec na malom broju okretaja (nisam mjerio, ali red velicine 1km/h) vec daje 6V (open-terminal voltage; da bi 2.4W+0.6W LEDice mogle povuci svoje, ipak treba oko 5km/h da pocnu raditi treperavo, i bar jedno 8km/h da prorade normalno. Svi brojevi su dosta odokativni).

Kaze wikipedia za neki tamo model hub dynama da je najefikasniji na 15km/h. Ti brojevi i praksa su mi sasvim ok - obzirom da hub dynamo stalno vrtim, po danu bi stavio rucni switch kojim prebacim umjesto na ledicu output na punjac za mob (umjesto sadasnjeg prekidaca LED/nista)

Treba mi za visednevne (kad bi bilo srece i visetjedne!) puteve biciklom sa upaljenim GPSom non-stop, i dosta cesto upaljenim i ekranom - sto potrosi extended bateriju na Galaxy S2 za par sati max.

Emergency punjac imam, kao i solarne igracke one (premalene za koristiti kao primarni izvor), a ne pada mi na pamet kad odem na par dana pola bisaga za put napuniti baterijama :)

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

Jedna ili vi¹e led-ica redno spojeno? Naime, LED æe svijetliti i ako ga napaja¹ s AC-naponom ( ali samo u pozitivnim poluperiodama). Ako je frekvencija dovoljno velika, ne primjeæuje¹ ¾mirkanje...

Reply to
vaso

Iz generatora ide kabl u prednji bijeli LED (2.4W), a od prednjeg LEDa do zadnjeg crvenog LED (0.6W). Zadnja znam da ima neku plocicu unutra (well, ima i batterije tako da i kad stanes svijetli jos par minuta), ali prednju nisam rasklapao pa ne znam.

Znam da ce LEDica raditi kao i dioda, ali nisam siguran koliko bi bila sretna s tim rjesenjem, a i nagadjam da su napravili (KTM je firma bicikla, navodno nisu neki kinezi anonimci kazu mi, nemam pojma) nesto smisleno i relativno efikasno a ne seljo-beljo rjesenje.

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

da li dovoljno malim? hub imam...

a te sa niskim padom napona bi bile? Schottky?

Mislim da mi cijena tu nije neki turbo faktor, 1N4007 (ako dobro citam?) kaze da ima drop 1V (pri 1A) a kosta me 4x 0,24kn u chipoteci, a 1N5819 (schottky) kaze da ima voltage drop 0.6V (pri 1A; 0,36V pri 0,1A) i kosta 4x

1,37kn. Mislim, je to visestruko skuplje, ali mi nista ne znaci tih 5kn razlike - pogotovo sto sam dosta kratak sa proizvedenom voltazom/snagom...

Ali me brine sto Schottky ima reverse current 1-10mA (za razliku od ove obicne sa 5-50uA), pa onda tu imam neke gubitke za gretza, zar ne?

No najvise me brine to kaj mi u gretzu uvijek vode dvije diode, to ce mi i sa Schottky biti do 1.2V voltage dropa (ili do 2V sa 1N4007)... Od 6V AC ce mi ostati 4-4.8V DC i trebati ce mi boost (a ne buck ili linear) iza da dobijem 5V za USB.

I moram izmjeriti da li je tih 6V ACa RMS ili peak-to-peak, jer ak nije RMS onda sam tek u banani i sigurno ce mi trebati boost.

Kaze wikipedija da se to sa jos manjim gubitcima moze sloziti da se umjesto dioda stave MOSFETovi, ali tu sam se nazalost vec skroz pogubio :(

formatting link

Ideje kako najbolje minimizirati gubitke (a u rangu do 100ak kuna sve skupa ako moze? ili ako ne moze, koliko)?

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

Isao bih sa sto manjim gubitcima ako je moguce. 3W sve skupa imam ACa na pocetku, a treba mi 2.5W stabiliziranog DCa (5V*0,5A). Znaci *sveukupno* si mogu priustiti jedno max 15% gubitaka...

A i nisam siguran da li mi nakon gretza (cak i sa schottky diodama) bude ostalo 5V (ili vise) da bi 7805 mogao raditi posao (jer mi on ne bude dizao napon, a ako padnem ispod 4.8V van USB specifikacije sam)

a SMPSova ne nalazim za taj rang voltaza (6V AC), mahom su svi ulaz bar 85+V AC. Ili trebam napraviti svoj SMPS? (i kako?)

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

da, nema sanse da to radi na taj nacin, evo nakon googlanja LM7805 ima jos typical 2V dropout voltage, sto znaci da bih na ulazu 7805 (*nakon* gretza) morao imati barem 7V da bi mi mogao regulirati na 5V... ima nesto boljih (LM2940-N) koji zahtjevaju samo 0.5V-1.0V razlike napona, no opet toga nemam ni sa vrlo efikasnim gretzom.

znaci morati ce nekako drugacije biti izgleda...

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

to mi je nazalost prekompleksno za skuziti uopce a kamo li dizajnirati :(

Ok, znaci sa hub dynama neki standardni gretz sa 4x1N5819 Schottky, na njega neki ovakvi buck/boost:

formatting link
podesen da daje 5V, i eventualno iza toga neki jos neki elektrolit (koliki?) i na to USB female konektor?

I nadati se najboljem :)

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

Uh, zenerica mi zvuci kao preveliki gubitak... I ovako sam kratak sa snagom iz tog dinama...

Ali bi teoretski moglo sa dupliranjem napona i ispravljanjem

nesto kao circuit 8 odavde:

formatting link
(gretz + greinacher voltage doubler) samo bi meni umjesto LED1-6 na izlazu onda isao neki ovakav step-down converter sa 7-24V na 5V
formatting link

Pitanje je samo koliko je to efikasno... Cini mi se jednostavnije (a vjerojatno i efikasnije) uzeti obicni gretz (samo 4 diode) pa na njega buck/boost i gotovo (kako sam odgovorio Walteru)

Ili netko vidi razloga da bi ovo imalo nekih prednosti?

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

Aha. Ako te smetaju gubici Shmidt/Son je dynohub sa najmanjim gubicima koji se moze kupiti, a sto se tice tvog projekta ova reverzna strujica me nebi puno brinula da sam na tvom mjestu

Pa premotaj namot - stavis 2x vise zavoja i izvod na sredini pa mozes ispravljati punovalno sa samo dvije diode

RMS provjereno (barem na normalnom generatoru)

Bumm (Busch unt Muller ili tako nekako

formatting link
radi takvu stvarcicu samo kosta. Pogledaj kod kineza mozda vec imaju nekakve generatore za punjenje mobitela. Kako god okrenes sva rjesanja su 'komplicirana' pa mozda ima razloga za relativno visoku cijenu gotovih

Boris

Reply to
Boris Vuletic

nda, vec imam dynohub koji imam, ne mislim to sad mijenjati radi umanjenih gubitaka, novi je 270+ USD :) Da gledao sam i cini se da je schottky najidelnija za to.

koji namot? nemam nikakvih namota (ni trafoa uopce), nego tih 6V iz dynohuba drito na gretz vodim?

Ili mislis da kupim nekim SMPS za AC 85-265V tipa

formatting link
pa na njemu vadim i premotavam navoje? Nisam bas toliko dobar da znam da li se takvo sto uopce moze, i ako moze da li moram sto drugo mijenjati :)

Pri 1A, svejedno nece ici - gretz sa 1N5817-icama ima drop od 2x0.45V, i iza dobro hladjeni LM2940 bi mogao imati dropout od samo 0.5V, pa mi ispadne

1.4V, a imam samo 1V (6V-5V) lufta.

Istina meni treba 500mA a ne 1000mA... sudeci po

formatting link
ako je dobro hladjen mogao bih proci sa samo 270mV dropouta na LM2940. Nazalost na diodama nisam te srece, na 500mA bih imao drop od mozda 0,395V. Jedina prednost je sto voltage drop na diodama pada sa rastom temperature (huh? ili ne citam dobro datasheet), pa ako ih zagrijem na 125C (umjesto 25C) ce taj drop biti 0.25V. Vec vidim kako cu sa dogrijavati diode sa LM2940 da bi bolje radile :-)

Ali to je sve u idealnom slucaju, i tada bi moglo proci sa 1.06V gubitka, sto bi bilo jos unutar USB tolerancije 5V+-0.2V, ali dosta jako nategnuto.

Ne znam da li mi se isplati zezati s probavanjem uzivo, ili se jednostavno odluciti za gretz+buck/boost iza pa znam da sigurno dobijem tih 5V a struje koliko vec ide i to je to...

Da, ima ih raznih, nasao sam neku listu

formatting link

ali to sve kosta od AU$100-$300 (+shipping iz AU + porez + pdv), i to su samo dodatci ako vec imas dynahub! :-(

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

A ovo mi se cini jos bolje:

formatting link
pod "Figure 3.14: Full-wave passive MOSFET bridge rectifier"

Koliko vidim umjesto dioda idu MOSFETovi, i jos jedan otpornik, inace je vise manje isto kao i sa diodama (sto se tice komponenti, zica ima jos par vise ocito jer MOSFET ima 3 nogice) a efikasnost je znacajno bolja:

- 55% (obicne diode gretz)

- 80% (Schottky diode gretz)

- 99% MOSFET passive bridge rectifier (2 N-channel, 2 P-channel)

tako da mi se cini da bi najidealnije rjesenje bilo:

sa 6V AC hub-a na MOSFET passive bridge rectifier (eventualno neka zenerica za overvoltage protekciju ispred?), sa rectifiera na linerni regulator LM2940 (koji ce mi imati voltage dropout 0.5-1V, pa mi je OK jer su mi gubitci na MOSFETu mizerni pa tamo i dalje imam 6V) i onih par kondica oko njega LM2940, i nakon toga na 5V DC USB female konektor.

pitanje je uglavnom samo koje MOSFETove bih trebao kupiti za tu namjenu, i da li to mogu kod nas (i ako ne, gdje mogu?) i koliko kosta (da sad ne ispadne da je 150kn po komadu odgovarajuceg MOSFETa :)

Ima netko prijedlog tko se razumije u MOSFETove? (ja sam jedva cuo za takve stvari, tj. imam tek okvirnu ideju da radne nesto djelomicno slicno kao BJT tranzistori, a koji su moj maksimalni domet znanja u elektronici :)

(Inace, ima gore i aktivni MOSFET bridge rectifier ali je za te manje voltaze kaze znacajno kompleksniji a nepotrebno, i jos treba nezavisni izvor napajanja za kontrolnu elektroniku)

BTW teoretski bih i umjesto LM2940 linearnog regulatora bolje mogao i neki buck driver, ako ima drop ispod 2V (no obicno je oko 3V koliko vidim). Ali i ne znam da li bi mi buck umjesto linearnca ista pomoglo sto se tice maksimalne snage, odnosno da li ce uredjaj moci povuci vise struje na 5V ako ima buck driver umjesto linearnog regulatora?

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

Zenerica je spojena paralelno trosilu, i ustvari trosi samo visak energije onda kada trosilo ne treba energiju... Dakle, dok punis bateriju ili trosis energiju, zenerica nije problem...

Reply to
Sinisa Platz

Vjerojatno ima ispravljanje i ako je napon dovoljno velik, uz led-ice dopunjava i bateriju....

Reply to
vaso

Ne ba¹ jeftino, ali za navedenu primjenu mo¾da najbolje: Mali 12V akumulator ( paket èlanaka) koji se puni iz 'dinama' preko udavajaèa napona:

formatting link
A iza baterije je step-down pretvaraè 12V na 5V

Reply to
vaso

U teoriji bi trebalo raditi, ali mozda bi bilo bolje malo povecati samo onaj kondenzator iza graetza tj. prije SMPS-a tako da se ne opterecuje njegov izlaz.

--
Pozdrav, 
Walter
Reply to
Walter Gottwein

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.