teorija - racun PONOVO

Pozdrav ! dole, sam postavio pitanje u vezi racunanja mreza s razlicitim signalima i freq. nazalost nisam bio u mogucnosti citati newse do danas, pa sam procitao, e sada ako napravim replay na ono dole, nitko nece vidjet, pa zato ponovo post-am

hvala, ferovci na imenu, ali mene bas zanima kako to rucno izracunati , vjerujem da je tesko i komplicirano

al dal postoji neki site di ima objasnjeno to, odnosno, kao sto postoje site-ovi za obicno istosmjerno itd.., tako i za tog Laplac-a, ako netko zna ?

HVALA

--
-----------------------
Hrvoje Kusulja
http://www.hrvoje-kusulja.tk
Reply to
Hrvoje Kusulja
Loading thread data ...

Ti ba¹ ne odustaje¹ ha? ;-) Koliko se sjeæem netko je odgovorio u smislu da se ne vrijedi zamarati s time?

--
_______________________________________________________
A clear conscience is usually the sign of a bad memory.
_______________________________________________________
Reply to
Makaweli

Zovem se hrvoje i imam jedan problem...ne znam sto je vatra al bi zelio nauciti kako se projektira termoelektrana na kruta goriva. Ucili smo o ugljenu u skoli pa ... :-))

Ja sam se 20godina skolovao i nemam pojima o racunanju mreza ako signal nije sinusan. Imas literature na FERovoj skiptarnici i nisu skupe pa ako ti je u blizini i stvarno imas volje... Knjiga se zove Teorija mreza i linija ....tako je bar bilo u moje vrijeme.

E da jesi probao google.. Ovo je ono sto sam nasao na brzinu

formatting link
formatting link

Uzivaj.

zna

Reply to
Kresimir Pecnik

E da a ovdje imas o Laplaceu

formatting link

nije

u
i
e
Reply to
Kresimir Pecnik

Hvala, zgodna prica !!!!

pozdrav !

--
-----------------------
Hrvoje Kusulja
http://www.hrvoje-kusulja.tk
Reply to
Hrvoje Kusulja

zna

Vidim da te zanim i to je pohvalno! Odgovor na tvoje pitanje ne daje Laplaceova transformacija nego FOURIEROVA TRANSFORMACIJA.(Ako ces se interesirati na internetu, onda trazi pod pojmom "discrete Fourier analysis"!) Laplaceova se koristi kada se racunaju prijelazne pojave, npr. u trenutku ukapcanja mreze dok se ne uspostavi stacionarno stanje.

Taj famozni Fourier je dokazao da se bilo koji signal koji se ponavlja, moze prikazati kao ZBROJ SINUSNIH SIGNALA KOJIH TEORETSKI IMA BESKONACNO, A KOJIMA SU FREKVENCIJE I AMPLITUDE: f i A, 2f A2, 3f A3, 4f A4... To znaci da je prva sinusoida u Fourieru jednake frekvencije kao ona od tvog signala, a ostale imaju visekratnicki raspored: 2f, 3f, 4f, 5f... To znaci da se tvoj nesinusni napon na ulazu nekog sklopa, moze prikazati kao serijski spoj beskonacnog broja sinusnih napona, navedenih frekvencija i amplituda. I sad, kada ides racunati recimo napon na nekom izlazu u RLC mrezi, tada prvo racunas posebno za jedan signal na ulazu, onda taj kratko spojis i gledas utjecaj drugog itd...I na kraju pravi napon na tom izlazu ce biti ZBROJ DOPRINOSA SVIH NAPONA (Ako ti nije jasno, potrazi u literaturi Teorem superpozicije, jer se pomocu njega 90% stvari u praksi moze objasniti)!

Ovo je bilo onako globalno, iako toga ima puno vise kada se ulazi u samu matematiku! Ako te zanima konkretno racunanje u Fourieru, potrazi literaturu!

Reply to
Minotauro

hvala, kuzim i znam metodu superpozicije...

jos jednom, HVALA PUNO SVIMA !!!

--
-----------------------
Hrvoje Kusulja
http://www.hrvoje-kusulja.tk
Reply to
Hrvoje Kusulja

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.