teorija - racun

Pouzdrav ! zavrsio sam drugi razred (teh. za elektroniku) rudjera boskovica (zg) e, sada mi smo racunali izmjenicne mreze itd.. sa komplexnim brojevima..

mene zanima.. npr.. da imam neki drugi signal, (npr. , pilasti napon, kvadratni (digitalni)), ili nesto, u spoju s RCL, kako bi ja mogao tu negdje nesto izracunati, kada je sve ovo sto smo mi ucili samo za sinusne izmjenicne struje.., dal postoji nacin na koji se racunaju bilo koji oblici ? vjerojatno je jako komplicirano., ali ono.. ni matematike tolko vjerojatno neznam, al ak moze netko objasnit dal se to uopce moze izracunat..

Hvala ! , pozdrav !

----------------------- Hrvoje Kusulja

formatting link

Reply to
Hrvoje Kusulja
Loading thread data ...

Imas praf. Komplicirano je. Najlaksi nacin je upotrebom Laplaceove transformacije. Vecinom se sve u elektronici radi preko Laplacea jer je laka za nauciti i znatno pojednostavljuje racun. Teorija mreza i linija :)). Ferovci znaju o cem pricam ;)

Inace stvar je jednostavna. Laplac ti je samo transformacija. Dok su fizikalni pojmovi U=I*R isti. Takodjer je paralelni i serijski spoj isti ko i za normalne elemente.

--
Pero(Klicov),makni SPAM za reply
kaciga glavu cuva , a sta cuva kacigu?!.?
Reply to
Pero

Fazorski racun se primjenjuje samo za sinusoidalno ustaljeno stanje. Prijelazne pojave ces sve racunati (ako upises elektrotehniku) rucno, diferencijalnim jednadzbama. Za sve ostalo tu je Laplaceova transformacija

Neki cesto koristeni signali definirani su vec u samoj Laplaceovoj transformaciji (jedinicni impuls, jedinicni skok), dok se za neki bezvezni, random signal, racunanje provodi tako da se razvije u Fourierov red (sumu sinusa visih frekvencija, pojednostavljeno receno), te se provodi fazorski racun za relevantije harmonike.

Reply to
luda krava

Ja sam zavrsio FER i vec neko vrijeme radim...i to u struci kao ing u razvoju i vjeruj mi na rijec ako imas iole kompliciraniju mrezu ni jedna matematika ti nece pomoc jer je stvar tolko komplicirana da ces rjesavati do beskraja i svaki puta dobiti drugi rezultat. Zato postoje programi. Laplace ti je OK samo da vidis da je to moguce. Eventualno uneses sve potrebne formule u Mathcad i izracunas al ni to nije bas neko rjesenje. Bitno je razumjeti materiju da znas otprilike sto ocekivati, tocan racun najlakse dobijes s nekim od programa. To ti na ruku znaju izracunai samo studenti koji su jucer ili u najboljem slucaju prekjucer polozili taj ispit (TMIL) i profesori koji se samo time i bave.

Dakle s time ne razbijaj glavu.

Reply to
Kresimir Pecnik

Bitno je

E to! Cini mi se da je ovo jos najjaci odgovor.

;)) Ovo bas i nije poticajno. Samo ti razbijaj glavu time no ne previse cesto. Inace sva trojca su ti dali dovoljno informacija i mahom tocnih. U srednjoj skoli radite analizu istosmjernih krugova, analizu izmjenicnih (gdje postoji samo jedna frekva) i nesto malo impulsne sklopove gdje ce za vase potrebe sve moci rijesiti i bez poznavanja diferencijalnih jednadzbi... Pitanje ti je odlicno. Mnogi studenti i kad poloze TMIL i/ili OE ne znaju kad krug treba rjesavati primjenom fazora, kad diferencijalnim, kad ...

Reply to
zeljko stojanovic

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.