Struja iz morske vode

Moze mi netko objasniti princip rada ovog

formatting link

thx

Reply to
jerts
Loading thread data ...

To ti radi na principu "galvanskog clanka" sto ga je izumio onaj talijan Volta poznatijeg pod popularnim i krivim nazivom "baterija" Zapravo se kod proizvodnje struje ne trosi voda nego elektrode - ono sto je ona zenska stavila u case.

Boris

Reply to
Boris Vuletic

Tamo negdje 1980'ih to je bilo obja¹njeno u ud¾eniku kemije, mislim da je bio onaj za 7. osnovne. No, mislim da se nalazilo i u ud¾beniku fizike meðu temama koje se tièu elektriciteta.

E, a sada ti objasni kako ne zna¹ za to?

Reply to
Mario Malenica

A, daaaj, svi znamo da je to zapravo to je zapravo napredna tehnologija koju zle korporacije i nafta¹ki lobi sakrivaju od obiènih ljudi. :D

Reply to
Mario Malenica

jer smo to radili sa vinom :)

Reply to
jerts

koji bi bio proces slican sonoluminiscenciji a da se upotrebljava morska voda i kao rezultat bi bila velika kolicina hidrogena, temperatura ili slicno ?

Reply to
jerts

i ovo me isto interesira. Veli

formatting link

"Exactly what happens next remains a mystery, but one theory posits that the sodium chloride may weaken the bonds between the strong>oxygen and hydrogen atoms in water. Radio waves break apart the bonds and liberate flammable hydrogen gas molecules."

kako se dodje do ovih "pod uvjetom otopljene kuhinjske soli i uticajem vala

14 mHz voda se brze raspada" ?
Reply to
jerts

Moras prvo objasniti sto je to sonoluminiscencija ja sam ti malo zaosta. Je li to mozda ono sto je ona umjetnica pokazivala na zadnjem Touch Me festivalu - ne vidim vezu? BTW tamo je jedan eksponat bio sat na pogon starim Nescaffe vrecicama, isti princip rada i podjednako beskorisno kao i ono na videoklipu samo je puno "ekoloskiji" jer se nista ne kupuje od Panasonica nego koristi materijal koji bi inace zavrsio u smecu - mozda jos imam negdje brosuru i par fotografija Inace 'hidrogen' sto se po hrvatski kaze vodik ili je barem tako bilo dok sam ja isao u skolu se moze dobiti iz vode elektrolizom, vrlo visokim temperaturama ili nesto nizim temperaturama uz upotrebu katalizatora. E sad da li je to slicno sonoluminiscenciji nemam pojma. Sto se tice kolicina mozes dobiti vodika koliko u vodi ima dakle jedna H2O molekula daje jednu H2 molekulu

Boris

Reply to
Boris Vuletic

Princip identièan akumulatoru. Izmeðu dvije ploèice-elektrode uronjee u vodljivu tekuèinu-elektrolit pojavit ce se neki napon, i to se ne moze izbjec. Elektrièna energija se moze dobit na takvih tisuce poznatih i nepoznatih nacina, ali toliko je mala, i nije odrziva. U ovom slucaju 1000-10 000 puta vise energije je ulozeno u kreiranje zeljezne i bakrene plocice nego ce se dobit elektriène.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Nema tu trosenja, dolazi samo do kemijske reakcije kojom se slana voda razlaze na natrij i klor koji se taloze svaki na svoju plocicu i vodik koji ispari.

Reply to
Petar Bjelčić

recimo da se ima bilo koja vodena otopina. Kako se zove postupak kojim s jedne strane "spingam" valom tu otopinu a sa druge strane docekam val ( obris ) koji je "ostao" ? Odnosno, kako se zove postupak gdje nekoj "tvrdoj tvari" podmecem drugu tvar na koju cu djelovati relativno malom energijom kako bi rastvorio prvotnu ? Recimo ovo sto ti pises sa energijom potrebnom za zeljezo bi znacilo da rudaci bogatoj zeljezom dodam nesto tipa katalizatora da bi onda valovima djelovao na cijelu smjesu, a u biti samo na katalizator, sto bi odvojilo trosku od zeljezna ? Identicno kao sa mikrovalkom samo sto ona titra vodu u namjernici proizvodeci temperaturu odnosno kuhajuci je. To isto samo titranjem katalizatora se zove ________ ?

Reply to
jerts
O

Uh. Reklo bi se - sjedni, jedan.

Reply to
Philip Pirrip
O

Nemoj tako. Petar kona?no rije?io energetsku krizu a ti tako.

//Marin

P.S. Imam u spremniku 5 kubika vode. Koliko bi soli trebao staviti za proizvodnju natrija, klora i vodika? Kila je par kuna pa slutim ekonomsku isplativost. :)

Reply to
Marin

Pa to su slutili jos prije 200 godina prije tebe. Natrij je neupotrebljiv kao metal, osim ako ne radi? napalm, ili klor ko otrov. Tom metodom dobivaju vodik, ali je puno bolji efekt vodu zasolit sa NaOH sodom, da ne trebas svaki cas ribat naslage klora sa elektrode, koji cini izolator. Natrij je tesko odrziv na zraku, vodik bjezi i iz celicnih boca, pa je cuvanje i skladistenje skuplje od proizvodnje, a klor je opasni otpad.

Reply to
Petar Bjelčić

Ne znam.

Reply to
Petar Bjelèiæ

ima jos jedan nacin generiranja struje dok je u pitanju more

formatting link

Ima jos...iskoristavnajem morskih struja uronjenim turbinama.

Reply to
BladeRunner

sjecam se da je neki cudak imao nekakvo kolo, rotor, sto li, pa ga montirao staticki u more a valovi ga okretali i generirali struju ali ubila ga. Tuga velika :)

Reply to
jerts

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.