kapacitativni zaslon

Ako mi netko moze objasniti na koju foru to radi, jer koliko sam shvatio sa Wikipedije, radi se o "mjerenju" elektricnog polja unutar stakla, i kad nesto "kapacitativno" ilitiga vodljivo dotakne staklo, mijenja se elektricno polje, i procesor racuna gdje se nalazi pritisak pomocu 4 kutna "senzora"

E sad meni nije jasno zasto ekran ne reagira kad se na njega prisloni metalni predmet, koji se na kraju krajeva drzi s golim rukama? Zasto ekran reagira kroz dvostruki sloj izloir trake? Izolirka bez problema sprecava protjecanje 230V, ali tih par mV ne sprecava?

Ako moze zdravoseljacko objasnjenje, bio bi zahvalan :)

Reply to
Dakky
Loading thread data ...

Zamisli da ima¹ kond koji je nabijen na neki napon. Kad paralelno njemu spoji¹ drugi kond, kond se prazni, napon mu pada a naboj se rasporedi na oba konda. Ovaj drugi kond je prst. Hipotetski bi on reagirao i na druge predmete, pogotovo metalne, ali oni ne mogu ostvarit mali razmak, odnosno dobar kontakt uz povrsinu kao prst, jer tu se radi o desetcima mikrona. Galvanske veze i nekakve elektriène vodljivosti tu nema.

--
Pozdrav !
http://paramedia.ath.cx
Reply to
Petar Bjelèiæ

A kako onda objasnjavas da uzmem komadic 80-gramskog papira, omotam ga izolir trakom, stavim na ekran i svejedno "hvata" dodir prsta???

Meni nije jasno!

Reply to
Dakky

pa lijepo ti je napisano...samo mo¾da ne razumije¹ :( elektronika za prepoznavanje dodira bilje¾i kapacitivne promjene. Promjene kapaciteta mogu biti i u vrsti i debljini izolacije na odreðenoj toèki ekrana ali se sigurno ne radi o provoðenju struje kroz povr¹inu ekrana ( uostalom povr¹ina je izolator).

Reply to
Du¹ko

Nije ba¹ jednostavno:

formatting link

--
- while (1);

"I don't believe anything I hear and only half of what I see..."
Reply to
while(1);

bas pred par dana sam cistio jednu IBM-ovu tipkovnicu model F... nema klasicne vodljive kontakte vec radi na kapacitivnom principu... nema gubitka kontakata, ne smeta joj prasina... nema slabog kontakta pa da treba jace stisnuti jednostavno rade sve tipke savrseno i nakon 25 godina... ja kazem vjecna tipkovnica...

pozdrav

Reply to
Fastah

U stara dobra vremena radile su se tipkovnice i sa hall-senzorima. U tipkama su bili magneti?i, a na plo?ici senzori. Nepoderivo...

--
- while (1);

"I don't believe anything I hear and only half of what I see..."
Reply to
while(1);

tocno... vidio sam i to negdje... izgleda ko klasican svitch ali je unutra na fiksnom dijeku kucista switcha reed switch a u ponicnom dijelu je mali magnetic... kad naculis uho cuje se kak klikne kontakti u reed senzoru :-) e da sad sam se sjetio... rashodovao sam jednu staru digiralnu vagu sa LED displayima pa je tipkovnica bila sa tim reed switchevima

pozdrav

Reply to
Fastah

Da, i neki modeli uredskih kalkulatora su imali taj princip.

Reply to
vaso

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.