Żarówkowi ściemniacze

Hello,

Właśnie na Planete+ leci film dokumentalny o tytule jak w tytule.

Ciekawa liczba: w UE DZIENNIE trzeba będzie utylizować milion świetlówek. A utylizuje się jedynie 20% - reszta trafia do śmietników i na normalne wysypiska...

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

Dnia Sun, 6 Jan 2013 15:16:03 +0100, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Tylko tyle ? Miliard ludzi, na kazdego po kilka swietlowek w domu, kilka w pracy, i moze kilka w sklepie, trwalosc teoretyczna kila lat - to mi wychodzi kilka milionow dziennie. Do kilkudziesieciu.

Ale wiesz - jedna swietlowka emituje mniej rteci niz zarowka wraz z elektrownia. Przynajmniej w Polsce, bo Francji i Norwegii nie, ale Norwegia to wyjatek bez znaczenia.

Poza tym, milion swietlowek ... kilogram rteci.

J.

Reply to
J.F.

Z programami w telewizji jest troche tak, ze nie zawsze patrza na calosc tematu. Ludzie ktorzy te programy robia nie maja odpowiedniej wiedzy i podpieraja sie przypadkowymi fachowcami. A troche nie chca dązyc do pelnego zrozumienia tematu bo nie bylo by sensacji.

Klasyczna zarowka zasilana elektrownia węglową wyemituje wielokrotnie więcej rteci w spalinach z wegla niz rtec zawarta w kompaktowej swietlowce.

To jest dopiero dramat.

Reply to
mysiur

Nowoczesna świetlówka 2.3mg rtęci. Klasyczna świetłówka (nie zakazano ich produkcji!) - kilkadziesiąt mg rtręci. Nie gra ta arytmetyka...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jasne - a ile jest rtęci w węglu spalanym w gospodarstwach domowych?

Dlatego najwyższy czas postawić na najczystszą energię - atomową.

Ano właśnie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia Sun, 6 Jan 2013 15:16:03 +0100, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

I jak zwykle, usiłuje się zrobić sensację na siłę, jak to zła Unia perfidnie nie głosowała nad wycofaniem żarówek. Ale zauważcie, dyrektywa wycofała termometry rtęciowe. Stłukłem w ciągu życia jakieś 4 termometry po

1 g rtęci (optymistycznie). Zużyję w ciągu życia jakieś 50 świetlówek po 2 mg rtęci. Czyli 4000g dyrektywa zamieniła na 0,1g. Czysty zysk dla środowiska :) Dziadki takie jak ja noszą w zębach ładnych parę mg rtęci i jakoś żyją :) Ale dyrektywa wycofuje amalgamaty z stomatologii, będzie zdrowiej. Kolejny aspekt - świetlówki to tylko etap przejściowy. Z 10-20 lat nikt nie będzie ich stosował. LED-y potanieją do akceptowalnego poziomu. J.F wskazał na fakt że żarówka + elektrownia uwalnia więcej rtęci do środowiska niz tandem świetlówka + elektrownia, a ja jeszcze dopiszę że wraz z tą rtęcią elektrownie uwalniają całkiem sporo innych metali ciężkich, w tym i radioaktywnych, cholernie sporo siarki i innych szkodliwych produktów spalania. Szczegóły można sobie wygoglać i zapewniam was że włos się jeży a elektrownie atomowe zaczynają wyglądać na superekologiczne :) Wszystko to co napisałem wyżej nie znaczy wcale że rtęć w świetlówkach mi się podoba. Ale ja trzymam w pudle zepsute świetlówki do czasu kiedy będę je mógł sensownie oddać do przetworzenia.
Reply to
Jacek Maciejewski

W ramach demagogii do termometru wcisnąłeś kilogram rtęci?

Ja w ciągu długiego już życia stłukłem jeden termometr i całe mnóstwo klasycznych swietlówek. One mają po kilkadziesiąt miligramów rtęci i są nadal legalne!

[...]

Bo takie właśnie są. I właściwa drogą jest zmiana elektrowni a nie rtęć.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia Sun, 6 Jan 2013 16:17:23 +0100, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Ale taka rurowa, 40W ?

Bo tu np jest 1.5mg

formatting link
W innych faktycznie wiecej.

Jestes pewien ze nie zakazano ? Ewentualnie ze poldobrowolnie nie ma juz mniej ?

Dyrektywa ograniczajaca lampy rteciowe jest, ale nie czytalem.

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sun, 6 Jan 2013 16:37:11 +0100, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Literówka. Miało być mg.

Reply to
Jacek Maciejewski

A ja mam wieczne swietlowki :)

Kupilem kilkanascie w Liroju - padaja co kilka tygodni :) Gromadze partie w pudelku i jak sie uzbiera zestaw to ide wymienic na nowe. No bo maja 24 miesiace gwarancji. Co zabawniejsze te nowe, ktore dostaje w zamian tez maja pelne 24 miesiace gwarancji :) I w ten sposob powstala wieczna swietlowka ;) A ze w Liroju musze od czasu do czasu bywac to dla mnie zaden klopot...

W sumie moga mi zrobic na zlosc i wyprodukowac w koncu takie, ktore wytrzymaja te deklarowane dwa lata - ich ruch ;)

q
Reply to
Jakub Jewuła

Nie - energooszczędna 23W

Czyli wychodzi 1mg/10W...

Cały czas można je kupić...

Odrobinę mniej na pewno - w końcu średnica została zmniejszona, czyli zmniejszyła się też objętość.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia Sun, 6 Jan 2013 19:57:47 +0100, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Stare zapasy, czy moze wydaje ci sie ze to stara rura o duzej zawartosci rteci, a ona juz niewiele zawiera ..

Ale cisnienie par rteci w tych temperaturach jest znikome, i to nie ma nic wspolnego z pojemnoscia rury.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2013-01-06 19:29, Jakub Jewuła pisze:

To tylko kwestia kto wyrzuca kosza... y... utylizuje.

Michał

Reply to
Michał Lankosz

Dnia Sun, 6 Jan 2013 19:29:46 +0100, Jakub Jewuła napisał(a):

Zrobia to, myslisz ze dlugo tak beda doplacac do interesu ? Kiedys im sie znudzi i przestana kupowac, a inne beda mialy 26 miesiecy sredniej trwalosci :-)

Nic nie jest wieczne :-(

J.

Reply to
J.F.

Pan J.F. napisał:

Już o tym pisałem -- dyrektywa nakazuje, by zadeklarowany średni okres ma wynosić nie mniej niż 24 miesiące, a po tym czasie musi działać jeszcze 75% (to od września, bo w tej chwili wystarczy połowa). Czyli nawet ustawodawca pisze o tym perpetum mobile.

Nawet pióro?

Reply to
Jarosław Sokołowski

Dnia 07 Jan 2013 00:09:13 GMT, Jarosław Sokołowski napisał(a):

Zadeklarowac latwo. No chyba ze ustawodawca zmierza do tego aby uniewaznic gwarancje na swietlowki, no bo "mial pan pecha byc w 25% grupie" :-)

J.

Reply to
J.F.

Pan J.F. napisał:

Wręcz przeciwnie -- ustawodawca tak to zrobił, że producent nie może skrócić gwartancji poniżej dwóch lat. A w dodatku, gdy kupię cztery tysiące lamp do oświetlenia biurowca, a po dwóch latach padnie mi więcej niż tysiąc, to mam podstawy do wystąpienia z roszczenem o wymianę wszystkich czterech tysięcy na "wolne od wad".

Reply to
Jarosław Sokołowski

Dnia 07 Jan 2013 00:25:46 GMT, Jarosław Sokołowski napisał(a):

No, w ta strone to zmierzaja od dawna, nie tylko do swietlowek.

Hm, a jak nie padnie 25% ? Kupilem swietlowki o trwalosci 8 tys h, pala sie sredniorocznie 5h dzienie przez 5 dni w tygodniu, powinny wytrzymac 6 lat, a tymczasem po 2 latach padlo juz 25% ... bez jednej ...

A z drugiej strony ... supermarket, oswietlony stale, 8760 godzin rocznie .. sa swietlowki o trwalosci 18 tys h ? Czy gdzies tam moge dopisac malym drukiem "wyrob przeznaczony do uzytku biurowego zgodnie z norma ISO-nnnnn", czli nie dluzej niz 8h dziennie.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:1fzt6vm6576xq.17fi9gcn68aj4$. snipped-for-privacy@40tude.net...

Świetlówkom bardziej szkodzi włączanie niż żarówkom. Raz włączona świetlówka bez problemu będzie świecić dwa lata - jeżeli już, prędzej coś padnie w jej zasilaniu. Co ciekawe dla żarówk trwałość (1000godz) podaje się wraz z jakąś tam ilością włączeń. Dla świetlówki marketingowo - teoretyczny czas świecenia. Raz włączona żarówka powinna osiągnąć trwałość świetlówki. Moim rekordem jest żarówka używana normalnie (ale z eliminacją prądu udarowego) przez 15 lat. Pamiętam jeszcze jedną żarówkę... nie spaliła się, włókno rozpadło się podczas mycia żyrandola.

Reply to
Desoft

Z ostatniej chwili: dziś świetlówka Osram Dulux Star 24W zrobiła bzzz... przy zapalaniiu i zakończyła żywot. Z radością znalazłem oryginalne opakowanie z napisem: 6 lat gwarancji, a w nim paragon i z niedowierzaniem czytam: 2006.11.22 ;) A przecież tak niedawno ją zakładałem ;) Wygląda to na zaprogramowane zużycie ale trzeba przyznać, że lekko nie miała: rurkami w dół i w zamkniętym kloszu.

Mirek.

Reply to
Mirek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.