zarowki LED

Loading thread data ...

Dlatego, że luminofor w świetlówkach jest pobudzany UV a w LEDach swiatłem niebieskim. To są całkiem różne luminofory.

Masz spektrometr zamiast oka - ja tam nic ciekawego w odbiciu na płycie nie widzę :(

Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

Czyli zbudować spektrometr i sama płyta nie wystarczy.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Obecnie przede wszystkim B + Y, bo tańszy, widać na wykresach w notach katalogowych. Na podstawie widma można określić co tam jest, bo będących w praktycznym użyciu luminoforów jest raptem kilkanaście, każdy ma charakterystyczne widmo. UV + W rzadko, raczej w tych gdzie trzeba osiągnąć wysoką wartość CRI, bo tam jest trochę większe pole do popisu przy manipulacji kolorami (luminofor wieloskładnikowy), zwłaszcza od strony krótszych długości fali.

A no dlatego, że w świetlówce panują dość specyficzne warunki, nie każdy luminofor można tam zastosować i odwrotnie. W LED popularny jest żółty Ce3+:YAG. Uwięzienie Ce w sieci krystalicznej YAG powoduje przesunięcie absorpcji Ce z UV do Vis i zmianę widma emisyjnego (na szersze). Jeżeli wsadzisz taki do świetlówki, to działać będzie kiepsko (wzbudzenie przez linię G rtęci (436 nm), a maksimum absorpcji ma przy

458 nm). "Świetlówkowe" luminofory tlenkowe, fosforanowe i krzemianowe prawie wcale nie zostaną wzbudzone przez światło niebieskie. Ten z cerem (a nawet kilka, od zielonego do pomarańczowego) mają widmo emisyjne dużo węższe niż Ce3+:YAG.

Jasne, jak zapłacisz, to Ci nawet wsadzą luminofor ze świetlówki do LED, tylko co z tego, skoro nie będzie działał? Rzecz w tym że luminofory świecą tylko, kiedy wzbudzi się je promieniowaniem o odpowiedniej długości fali i trzeba dopasować charakterystykę absorpcji promieniowania luminoforów do charakterystyki promieniowanie pierwotnego źródła, a te w LED i świetlówkach są różne.

Reply to
shg

Są? Poka palcem albo linkiem. Są takie, które mają w miarę ciągły kawałek w okolicy żółtego, tylko że one są bardzo stare (tzw. II generacja) i akurat CRI mają kiepski.

Reply to
shg

Albo nie pokazuj, sam znalazłem

formatting link

Reply to
shg

Nie jest normą pisanie "bynajmniej" zamiast "przynajmniej".

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Na szczęście - tutaj mogę w każdej chwili sPLONKować i mieć z głowy. Na Elektrodzie nie było mechanizmu ignorowania wątków założonych przez lamerów, którzy pisać po polsku nie potrafią i mają problem z rozumieniem dość podstawowych pojęć.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jeszcze ze dwa razy i PLONK jak w pysk strzelił.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2011-09-01 11:01, J.F pisze:

Niestety standard E27 jest nie do ruszenia. Żaden system oparty na innych gniazdach nie ma szans na opanowanie rynku. Da się sprzedać masowo tylko to co da się wkręcić w E27.

Reply to
Mario

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.