ladowanie NiMH w ladowarce NiCd - rozne zdania widze...

Witam,

mam ladowarke "ansmann automatic 4x1", jestem tez szczesliwym posiadaczem akumulatorkow FOREVER AAA (NiMH, 700 mAh). Mam kilka uprzejmych pytan:

1) wedlug napisow na ladowarce, laduje ona akku R6 (AA) NiCd, w dwoch trybach wybieranych przelacznikiem: 15h - 150 mA 5h - 50mA poza tym ma diody, zielona i czerwona - czerwona swieci sie podczas ladowania, zielona po.

Mam pytanie: czy mozna ladowac w tej ladowarce akku NiMH 700 mAh (opis jw.) w "programie" 15h/50mA? 50 mA to nawet mniej niz 1/10 C, a nawet wydaje mi sie ze troche za malo naladowane beda - w sumie 750 mAh. Slyszalem ze nie nalezy ladowac NiMH w ladowarkach NiCd, z drugiej strony, prad jest ponizej 1/10 C. Dodatkowa heca jest w tym, ze akku sa AAA, a ladowarka AA - ale po odgieciu blaszek i to pasuje.

2) na ladowarce napisane jest: uwaga, przed zgasnieciem czerwonej diody nie wylaczac ladowarki z sieci. Tak mnie zawsze zastanawialo, po co ten napis? Swoja droga, zaraz po wyjeciu ladowarki z kontaktu zielona gasnie, a czerwona na chwile sie zaswieca. ciekaw dlaczego. Jak sadzicie, czy ta ladowarka automatycznie przestaje ladowac po okreslonym czasie czy nie?

3) probowalem ww. ladowarka (15h) potraktowac prawie calkiem rozladowane bateryjki (nie akku) duracell alkaline 1.5V AAA. Slyszalem jakoby zwykle bateryjki dawaly sie tak nieco "podladowac". Niestety po ladowaniu nie ma prawie w nich pradu. Czy w ogole takie dzialanie ma sens? A moze ma sens wsadzenie ich do zamrazalnika? :)

Pozdrawiam, Leh.

Reply to
l.e:h
Loading thread data ...

jeśli się wcześniej pomyliłeś, i tam miało być 15h/50mA + 5h/150mA, to możesz je spokojnie ładować w tym 15h/50mA.

jak chcesz naładować do full, to wyjmij ładowarkę z gniazdka po ca. 6h i wsadź ją na nowo jak obie diody zgasną (kilkanaście sekund).

timer się zeruje jak ją wyciągniesz z sieci, więc czas ładowania się przedłuży... Może być to żyteczne - j.w.

Reply to
Marek Lewandowski

Użytkownik Marek Lewandowski napisał:

NIE MOŻNA. Koniec i kropka.

Reply to
A.Grodecki

a wytłumacz mi proszę dlaczego, jeśli ładowarka jest piętnastogodzinna i ładuje poniżej 1/10C ?!

Reply to
Marek Lewandowski

Użytkownik Marek Lewandowski napisał:

Bo nawet prąd 0.1C jest za duży (kilkakrotnie), żeby nie skracać życia akumulatorów.

Reply to
A.Grodecki

mooomencik...

15h (!) i 0.1C (!). Przeladowanie zerozeronic. Noty katalogowe cel NiMH sa oparte o szesnastogodzinne ladowanie 0.1C, to jest referencyjne ladowanie cel podawane tam, na jakiej praktycznej podstawie opierasz wnioski o skroceniu zycia accu uzywanego cyklicznie i ladowanego 16h-pradem?
Reply to
Marek Lewandowski

Użytkownik Marek Lewandowski napisał:

Przeczytałem bardzo dużo not katalogowych różnych producentów i przetestowałem osobiście wiele typów ogniw. Ogniw wodorkowych się nie przeładowuje i nie stosuje pradu doładowującego (bo to im szkodzi), a jeśli juz to kilkakrotnie mniejszy niż dla odniw kadmowych. Noty katalogowe zwykle nie podają optymalnych warunków ładowania, bo większość ładowarek takich nie potrafi zapewnić a poza tym trwałość ogniw to nie jest to na czym większości producentów zależy, wręcz przeciwnie.

Reply to
A.Grodecki

OK...

nikt nie mówił o ładowaniu podtrzymującym. A co do przeładowania: jaka metoda gwarantuje, że zakończymy o czasie? Przecież przy ładowaniu 1C błąd wynikający z pomiaru napięcia co 3 minuty powoduje "tyle samo" przeładowania, co ładowanie 0.1C przez pół godziny, a termiczny efekt nawet gorszy. A założenie, że rozpoznamy koniec z dokładnością do 3 minut jest nieco optymistyczne, zwłaszcza, jeśli ładuje się pakiet accu....

Reply to
Marek Lewandowski

Użytkownik Marek Lewandowski napisał:

Rzuć okiem na ładowarki stosowane przez modelarzy używających napędów elektrycznych.

  1. koniec ładowania wykrywa się metodą przyrostową z precyzją 1% (stopnia naładowania) lub lepszą i nie ma tu nic z optymizmu, po prostu odpowiednie rozwiązania układowe to umożliwiają
  2. metoda jest skuteczna przy prądach ładujących w ciągu kilku godzin lub krótszych (maksymalnie szybkie ładowanie dla najlepszych ogniw NiMH to ~2C)
  3. w przypadku bardzo długich czasów łądowania (małe prądy) stosuje się też kryterium napięciowe, ale bez wykrywania przyrostów) i czasowe (całkowanie ładunku)
  4. Przy krótkich czasach ładowania wskazane jest stosowanie dla tych ogniw czujnika termicznego, szczególnie w przypadku pakietów.
  5. Algorytmy ładowania są czesto dużo bardziej złożone, niż wydaje się użytkownikowi, i raczej nikt Ci nie powie co, jak i dlaczego bo to należy do know-how.
  6. Ogólną i powszechnie znaną prawdą jest (i dotyczy to WSZELKICH typów akumulatorów), że z każdego powodu lepiej jest ładować dłużej i mniej forsownie.
  7. W ogóle nie nalezy próbować szybkich ładowań dla pakietów wykonanych z gów....nych ogniw (GP, Varta i wszystkie no-name lub pochodne). Dobra ładowarka potrafi zwykle bez poważnego stresu dla ogniw, ładować w czasie 3-4x szybszym niż pokazują dane katalogowe, ale dotyczy to przede wszystkim ogniw markowych (Sanyo, Saft, ew. Panasonic)
Reply to
A.Grodecki

Czy usiłujesz mi powiedzieć, że w pakiecie ogniwa są tak dobrane, że ich pojemności nie rozbiegają się o więcej jak o 1% ?

czyli dla naszego piętnastogodzinnego ładowania możemy sobie ją wetknąć...

no to właśnie o tym mówimy: np. 15h a 0.1C a sprawnosc cyklu ~2/3 daje nam 1C. Napięcie końcowe ograniczone od góry do 1.5V.

czyli jednak metoda ma prawo się mylić, bo niby czemu accu mają się grzać?

no to wyduś wreszcie z siebie, jaką metodą mależy kończyć ładowanie przy ładowaniu prądem 0.1C, żeby nie niszczyć accu. Bo ja znam jedną: wyłączyć po 15h, wsadzać puste accu.

ale co ty się uparłeś na szybkie ładowanie? Lepsze od wolnego? Zdrowsze? Sam piszesz, że nie! No to czemu manewrujesz w tamtą stronę?

Reply to
Marek Lewandowski

Ale mozemy mierzyc co 30 sek :-) Poza tym byc moze ta metoda wykrywa koncowke ladowania a nie przeladowanie.

Ale tu mozemy przeladowac o 4h..

A tu mozemy przeladowac o 24h :-)

J.

Reply to
J.F.

Dobre ogniwa nawet w niezbyt starym pakiecie są BARDZO zbliżone parametrami bo zachodzi efekt wyrównywania pojemnosci. Po dobrym uformowaniu i przecyklowaniu nie występuje problem nierównomiernego ładowania. Oczywiście, jeśli jedno ogniwo pada - tak, ale to szczególna sytuacja i ładowarki to wykrywają również.

Może inaczej. Metoda jest skuteczna zawsze, ale w stosunkowo prostych rozwiazaniach, które się stosuje, może być zawodna i stosuje się inne kryterium.

A skąd wziąłeś sprawność ~2/3? Taka precyzja jest niezadowalająca.

NiMH mają to do siebie że się bardziej grzeją od kadmowych. Dochodzi też czynnik temperatury otoczenia, następstwa cykli. Czujnik termiczny pełni raczej funkcję bezpiecznika niż kryterium naładowania, choć są i takie rozwiazania (nie polecam). Ładowarka musi stosowac wiele kryteriów na zaz nie tylko po to żeby poradzić sobie ze zwykłym naładowaniem, ale żeby podjąć właściwą decyzję w sytuacjach nietypowych.

0.1C spokojnie detekuje się przyrostowo.

Bo klient płaci za ładowarkę np 500zł zamiast 50zł za chłam z Allegro, żeby móc bezpiecznie ładowac akumulatory tak szybko, jak się tylko da, kiedy zajdzie taka potrzeba i osiągnąć maksimum pojemności. W modelarstwie, normalnym zabiegiem jest ładowanie pakietów CdNi w 15-20 minut. Do tego potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Zadałeś ogólne pytania o ładowanie, to odpowiadam. Tyle na ile mogę, dalej to juz niestety musisz pójść sam :) I nikt Ci nie broni ładować wodorków na czas przez opornik.

Reply to
A.Grodecki

nie, no OK, ale tylko o ile monitorujemy pojedyncze ogniwa a nie pakiet, nie?

Bo jakoś nie widzę możliwości wyłapania tego przy np. 8 celach w szeregu...

i?

hmmm... przyznaję, nie załapałem dowcipu/aluzji... Może czas spać...

Reply to
Marek Lewandowski

aż do 1%? to się da tak powtarzalnie powiedzieć, że ogniwa 700mAh mają

714mAh i jak podgrzeję jeden koniec pakietu bardziej a drugi mniej i rozładuję to przy następnym cyklu też tak będzie do 1%? Ajak tak, to gdzie luz na błąd ładowarki?

jakie? To właśnie próbuję wydoić...

niezadowalająca do czego? Powiedz mi...

autor wątku napisał:

"mam ladowarke "ansmann automatic 4x1", jestem tez szczesliwym posiadaczem akumulatorkow FOREVER AAA (NiMH, 700 mAh). Mam pytanie: czy mozna ladowac w tej ladowarce akku NiMH 700 mAh (opis jw.) w "programie" 15h/50mA?"

  1. w tej ładowarce pakuje w 15h około 1C w ogniwa. Jak on nią przeładuje te cele, to ja jestem święty Mikołaj.
  2. ładuje poniżej 0.1C, więc nie można mówić o ryzyku uszkodzenia przez zbyt szybkie ładowanie
  3. Za te 500zł za Twoją dobrą modelarską ładowarkę to on sobie kupi 15 kompletów takich accu, to nie jest rozwiązanie dla niego... Nie rozumiesz? Nie twierdzę, że można wpakować bezkarnie 2C @ 2C w pakiet, albo łądować 1C na timerze, ale po prostu nie ma sensu kombinować dla 1 kompletu ogniwek formatu AAA!!!
Reply to
Marek Lewandowski

"A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com skribis:

No wlasnie, tez mi sie tak wydawalo, slyszalem to od wielu osob, i wydaje sie to sensowne (choc cos co wydaje sie sensowne i wiadome dla wszystkich czasami okazuje sie nieprawda).

Tymczasem na

formatting link
jest:

Nickel-metal-hydride should be rapid charged rather than slow charged.

It is difficult, if not impossible, to slow-charge a nickel-metal-hydride.

nickel-based batteries prefer fast-charge. Lingering slow charges cause crystalline formation (memory).

Pozdrawiam, Leh.

Reply to
l.e:h

Użytkownik Marek Lewandowski napisał:

Tak szczegółowymi danymi niestety nie mogę służyć.

Nie musisz wszystkiego dostać na talerzu. Kumasz trochę, więc pokumaj intensywniej. A jak nie wykumasz i Ci to spokoju nie daje - zmierz.

Idź spać, i niech Ci sie przyśnią krowy... Może być rasa niemiecka. ;)

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik l.e:h napisał:

Ale nie w ym przypadku

Autor pisze w tekście, że wolne ładowanie NiMH jest trudne bądź wręcz niemożliwe, ponieważ jest wtedy bardzo trudna kontrola końca procesu ładowania co grodzi szkodliwym przeładowaniem ogniw. NIE OZNACZA TO ŻE SZYBKIE ŁADOWANIE JEST SKUTECZNIEJSZE!

Zapewne jest tak jak w przypadku wielu prosesów fizycznych, że jest optimum a wszystko poza nim daje gorsze efekty. Podobnie jak w przypadku rozładowania. Ale to optimum jest w strefie wolnego ładowania a nie szybkiego. Oczywiście prąd ładowania nie może być mniejszy niż prąd upływu :) Zresztą nie wiem, co autor miał na myśli pisząc o szybkim ładowaniu. Mogę zapewnić, że szybkie ładowanie jest mniej efektywne niż ładowanie wolne. A wiele ogniw w ogóle nie da się ładować szybko!

Reply to
A.Grodecki

to odeślij mnie do sensownych źródeł, bo jak na razie, to tylko negujesz, a nie widzę przesłanek...

lol. Ale dlaczego wyciąłeś najistotniejszą część mojego posta, tę, która odnosiła się do tego wątku, a nie do wizji szybkiego ładowania?

przypomnę: autor wątku napisał:

"mam ladowarke "ansmann automatic 4x1", jestem tez szczesliwym posiadaczem akumulatorkow FOREVER AAA (NiMH, 700 mAh). Mam pytanie: czy mozna ladowac w tej ladowarce akku NiMH 700 mAh (opis jw.) w "programie" 15h/50mA?"

  1. w tej ładowarce pakuje w 15h około 1C w ogniwa. Jak on nią przeładuje te cele, to ja jestem święty Mikołaj.
  2. ładuje poniżej 0.1C, więc nie można mówić o ryzyku uszkodzenia przez zbyt szybkie ładowanie
  3. Za te 500zł za Twoją dobrą modelarską ładowarkę to on sobie kupi 15 kompletów takich accu, to nie jest rozwiązanie dla niego... Nie rozumiesz? Nie twierdzę, że można wpakować bezkarnie 2C @ 2C w pakiet, albo łądować 1C na timerze, ale po prostu nie ma sensu kombinować dla 1 kompletu ogniwek formatu AAA!!!

pójdę zaraz spać, może obudzę się z odpowiedzią na ten kawałek tutaj?

Reply to
Marek Lewandowski

A nie wiem. Ale kto wie czy pozostale ogniwa dadza rade skompensowac warunek na tym jednym ..

i 3 min *1C to mniej niz 4h*0.1C :-)

Modelarze laduja szybko duzym pradem i generalnie jakos sie nie slyszy zeby im czesto ogniwa rozrywalo.

Przy 0.1C to efekty termiczne sa znikome. Mozesz w ogole nie zauwazyc naladowania.

P.S. Znacie jakas inteligentna ladowarke ktora potrafi naladowac nie tylko 2 lub 4, ale takze 3 i ewentualnie 1 paluszek ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik Marek Lewandowski napisał:

Wątek zmienił dawno bieg. Autor wcześniej dostał odpowiedź. Ode mnie NIE, od Ciebie TAK. Mnie się nie wydaje, tylko wiem na pewno, że NIE. Jeśli nie jestem pewien, nie upieram się. Nie muszę nic udawadniać, stwierdzam fakt. Nie jestem chemikiem, nie znam mechanizmów fizycznych i nie jest mi to do niczego potrzebne. Jeśli komuś za mało niech sobie szuka kosztem własnego czasu. Jeśli ktoś wątpi, "bo mu się wydaje inaczej", jak wyżej.

Reply to
A.Grodecki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.