Ladowanie akumulatorkow NiCd 9V

Ostatni trafiły mi się dwa akumulatorki rozmiaru 6F22 (110 mAh), które po kilkunastu godzinach ładowania (C/10 = 11 mA) dość mocno się wybrzuszyły. Czy coś się zmieniło w technologii aku NiCd, że nie znoszą one obecnie nawet nieznacznego przeładowania?

Z tego co czytałem, nadmiar energii powinien być zamieniany na ciepło i NiCd są pod tym względem bardziej odporne od NiMH - dopiero przy dużych prądach mają prawo wydzielać się gazy (wodór i tlen z wody) i ogniwa nadające się do szybkiego ładowania mają zawory bezpieczeństwa. Ale tutaj było normalne ładowanie prądem

10-godzinnym (dla pewności mierzyłem, ładowarka daje tyle ile jest na niej napisane), a z ogniw zrobiły się "balony" - zewnętrzna obudowa zrobiła się zbyt mała i pękła.

Obydwa te akumulatorki były kupione w jednym miejscu, napisane na nich "VARTA" - jakaś podróba, czy może chcą w ten sposób zachęcić do przejścia na NiMH? Bo inne, starsze akumulatorki jeszcze działają i nic takiego się z nimi do tej pory nie stało mimo, że czas ładowania zawsze był odmierzany "na oko".

Czy ktoś jeszcze spotkał się z podobnym problemem?

Marek

Reply to
Marek Michalkiewicz
Loading thread data ...

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.