Dzielnik napięcia

Czołem.

Banalna sprawa: sygnał 0-10 V z przetwornika ciśnienia idzie na wejście

0-2 V przetwornika A/C. Prawdopodobnie przetwornik A/C ma dużo więcej niż 10 MOm, ale nie wiem nic o dopuszczalnej obciążalności przetwornika ciśnienia; chyba 10 MOm będzie bezpieczne. Da się porachować prosty dzielnik napięcia i z czego to zrobić ? Pożądana jakaś tam stabilność, współczynnik podziału nie musi być dokładnie równy 0.2, załatwi to oprogramowanie.
Reply to
PeJot
Loading thread data ...

W dniu 2011-09-02 10:41, PeJot pisze:

Dziadowsko: Jakieś wymagania co do stabilności temperaturowej? Jak nie ma to wystarczy nieomal jakikolwiek dzielnik. W standardzie 0-10V można pociągnąć spokojnie kilka mA. Impedancja ADC zawiera się od 50 Ohm do kilku GOhm. Kalkulator w rękę i działa.

Amatorsko: Gotowy dzielnik rezystancyjny Vishay lub Maxim.

Profesjonalnie: Specjalizowany wzmacniacz o wzmocnieniu 0.2V/V np. INA326

K.

Reply to
John Smith

W dniu 2011-09-02 11:46, John Smith pisze:

Bez szaleństw, temperatura pokojowa.

Dużo, ale to wygodne.

THX za wyjaśnienia, myślę że przy tej obciążalności źródła wystarczy zwykły dzielnik. Gdzieś mam w przydasiach rezystory precyzyjne z dzielników wejściowych multimetrów, powinny być stabilne temperaturowo.

Reply to
PeJot

W dniu 2011-09-02 12:14, PeJot pisze:

Przy dziadowskich rozwiązaniach trzeba uwzględnić samopodgrzewanie się rezystorów w dzielniku. Z zakresu ADC 0-2V wróżę, że masz SAR, a te zwykle mają kilkanaście kOhm na wejściu. Według mojej wiedzy, nie możesz polegać na tej impedancji jako na stałej. Czyli banalny problem wymaga rozważenia. Albo "lejesz na całość" i dajesz cokolwiek, ale wtedy to próbnik, a nie miernik. K.

Reply to
John Smith

W dniu 2011-09-02 12:35, John Smith pisze:

Przy 10 V i dzielniku 100 k/25k wychodzi 0.8 mW na 2 rezystory. To chyba niewiele.

Pod ręką mam 4 kanałowy ręczny wielofunkcyjny "kombajn" do pomiaru temperatury/100 innych/napięcia 0-2V i pasuje mi zrzucać do PC 3 kanały temperaturowe i 1 ciśnienia.

W prostych DMM jest wygodnie, ta impedancja jest stała, 1 lub 10M. Tymczasem tu pomiary impedancji są OKDR rozbić, ale sądzę że jest dużo więcej jak 10M. Jeśli dzielnik będzie 100k/25k, zmiany rezystancji wejściowej przetwornika nie będą miały wielkiego znaczenia.

Paprobujem/uwidim. Nie mam jak symulować ciśnienia, dlatego sygnał 0-10V wezmę z kalibratora, który mam pod ręką. Jak będzie coś pływać na wyjściu, zacznę się zastanawiać nad czymś bardziej skomplikowanym.

Reply to
PeJot

Straty mocy w dzielniku 0.8mW, jest OK. Postaraj sie aby rezytory miały taką samą temperaturę.

A nie pisałeś, że już masz miernik, oby miał separację galwaniczną. Zadbaj aby nie było pętli masy.

K.

Reply to
John Smith

W dniu 2011-09-02 14:02, John Smith pisze:

Jeszcze raz dzięki za wyjaśnienia.

Reply to
PeJot

W dniu 2011-09-02 13:22, PeJot pisze:

No i pływa, ale nie z winy dzielnika tylko z winy dziadowskiego miernika. Ostatnia cyfra jest OKDR już na samym kalibratorze. Dotychczas nie używałem tego miernika jako woltomierza, pracował jako termometr. Sam dzielnik zrobiony na rezystorach, wydartych z jakiegoś złomowanego DMM pracuje stabilnie, nie jest wrażliwy na temperaturę. Będzie inny przetwornik a/c z zakresem 30V, nie ma potrzeby dzielenia napięcia.

Reply to
PeJot

Użytkownik "PeJot" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:j3q4si$6ik$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Uwielbiam Lema. Sprawa jest banalna. Praca dyplomowa czy zlecenie za pieniądze?

Feromon

Reply to
Feromon

Użytkownik "PeJot" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:j3qe9a$4pp$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Jak kalibrator pływa, to idź sprzedawać do warzywniaka.

Feromon

Reply to
Feromon

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.