doświetlenie

Witam grono :)

Ostatnio spotkałem się z uproszczonym układem doświetlenia zakrętów ( opartym na włączaniu odpowiedniego światła przeciwmgielnego w zależności od kierunku skrętu pojazdu) i tak kombinuję na jakim układzie rozwiązać rozpoznawania kierunku skrętu koła kierownicy w samochodzie . Macie jakieś doświadczenia w kwestii takiego czujnika ( czujników ) poza żyroskopowymi ?

Reply to
Grzegorz G
Loading thread data ...

Projektował to chyba ktoś z "uproszczonym systemem myślenia" :-). Nie zastanawiałeś się jak to będzie działało na jadących z przeciwka? Takie migające jedno światło przeciwmgielne? Poza tym w momencie jego zapalenia w warunkach normalnej przejrzystości powietrza łamiesz przepis PoRD.

Ciekaw jestem w jakim kierunku potoczy się dyskusja ;-). Jak już kombinujesz z żyroskopem to aż boję się końca dysputy ;-)))

Reply to
Robert J.

Robert J. pisze:

Takie rozwiązanie jest stosowane w nowej C klasie Mercedesa , cieżko będzie posądzić konstruktorów Mercedesa o uproszczony system myślenia:) Uproszczony bo to jest standard , w wersji "bogatszej" doświetlany jest zakręt poprzez zmianę położenia lustra reflektora.) Układ stosowany w mercedesie włącza sie automatycznie podczas 1. skrętu koła kierownicy o ok 25 stopni 2. włączenia kierunkowskazu. 3. działa do prędkości 60 km/h. ( programowane , mozna zmienic ) . Jako ze klasa C ma krajową homologację takie rozwiązanie jest chyba zgodne z polskim prawem .

Właśnie NIE chce stosować czujników żyroskopowych. Szukam innego rozwiązania do określenia kierunku skrętu .

Reply to
Grzegorz G

Ma, ale zastosowane są różne dodatki, typu prędkość, kąt skrętu... Uważasz że zrobienie takiego czegoś samemu ma uzasadnienie? Poza radosną twórczością oczywiście...

A po co właściwie chcesz to stworzyć? Pytam z ciekawości. Sterownik poduszek, ABS też byś tworzył? W sumie to też proste urządzenia...

Reply to
Robert J.

Robert J. pisze:

drogę do domu mam usłaną zakrętami 90 stopniowymi poprzez wioski , nie jeden raz sarnę widziałem dopiero jak byłem juz od niej 5 metrów . Ot powód .

Reply to
Grzegorz G

Użytkownik "Robert J." <rob snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:fru6id$i8e$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

piszesz jak urzedas ktory jest tylko po to by utrudniac komus zycie; skoro takie cos jest dopuszczone w autach homologowanych, zabranianie odwzorowanej funkcjonalnosci w autach ktore tyego nie maja (z zastosowaniem atestowanych zrodel swiatla oczywiscie) jest czysta biurokracja; gdyby zarejestrowal auto jako SAM z takim ukladem zapewne by dostal homologacje na calosc bez wiekszego problemu, bo dlaczego nie?

pozdrawiam Artur

Reply to
ArturVF500

Obecnie wystarczy dowolna homologacja unijna, a moze nawet nieco szersza .. choc akurat Norwegia czy Szwajcaria aut nie produkuje ..

Czemu nie - tu sie moga swietnie nadac

wylaczniki krancowe gdzies na maglownicy, moze wspomaganie masz elektryczne ? Z czujnikow ABS wyciagnac roznice predkosci kol po obu stronach ?

J.

Reply to
J.F.

Dnia Thu, 20 Mar 2008 19:38:52 +0100, J.F. napisał(a):

aby tylko wartość samochodu nie wzrosła 3x :) masz moze rozeznanie ile taki czujnik moze kosztowac ? Wstępne rozeznanie w cenach czujników zyroskowpowych wprawiła mnie w niemiłe zaskoczenie :)

nie

Wole nie ingerować w mechanizmy mające wpływ na bezpieczeństwo.

Reply to
Grzegorz G

Modelarskie to chyba wzgledna taniocha,

formatting link
ile w tym prawdy mozna sprawdzic
formatting link
O, chyba nic lepszego nie znajdziesz.
formatting link

A od biedy jakis poprzeczny przyspieszeniomierz/przechylomierz. I to nawet uproszczony, typu ciezarek na potencjometrze...

To w zasadzie nie jest ingerencja. Ciekawe czy sie nie uda odczytac z komputera jakims softem diagnostycznym - w koncu niektore auta tak wykrywaja spadek cisnienia w kolach.

J.

Reply to
J.F.

A to moze gwizdki ultradzwiekowe, generatory jakies .. albo nawet sprzac swiatla z GPS i niech swieca jeszcze przed zakretem.

Albo .. elektrozaworek na dziurce z tlumika :-)

J.

Reply to
J.F.

Nie no żyroskop ani czujnik przyspieszenia moim zdaniem nie bardzo się nada: czasem pokonujemy zakręt bardzo wolno, do tego droga może być pochyła itp. no i trzeba to będzie uzależnić od prędkości, bo się nam będzie włączać na łukach na autostradzie. Najprostsze rozwiązanie jakie mi się nasuwa to czujnik skrętu kierownicy, który może być tak prosty, że aż obawiam się go tutaj przedstawiać ;)

Mirek.

Reply to
Mirek

J.F. pisze:

Oj zdziwiłbyś się jakie auta produkuje Szwajcaria (Rinspeed chociażby).

Dariusz Żołna

Reply to
Dariusz Zolna

ArturVF500 pisze:

A Ty jak człowiek bez wyobraźni.

Homologowany jest konkretny produkt, a nie pomysł. Analogicznie możnaby dopuścić do obrotu sprzęt typu wiertarka z fazą na wrzecionie, bo przecież inne wiertarki są w sprzedaży itp. produkty. Tutaj nikt nie kwestionuje poprawności pomysłu, tylko wykonanie. Nikt nie da żadnej gwarancji, nawet osoba wykonująca daną modyfikację, że jest ona w 100% bezpieczna i pozbawiona błędów.

Reply to
Filip Ozimek

Dnia Thu, 20 Mar 2008 20:40:15 +0100, Mirek napisał(a):

a napisz , szukam czegoś prostego, odpornego na warunki panujące w pojazdach , fakt faktem ze w oryginale jest stosowany własnie czujnik skrętu kierownicy .

Reply to
Grzegorz G

Dnia Thu, 20 Mar 2008 20:44:56 +0100, Filip Ozimek napisał(a):

eeee panowie , nie gadamy o aspektach prawnych, moralnych tego pomysłu . Tym bardziej ze sam pomysł nie ma, nawet podczas błednego działa skutków, silnie ubocznych . Co najwyzej efektem błednego zadziałania układu czujnika bedzie efekt spalonej zarówki. Zupełnie na marginesie , jechałem tym samochodem własnie w warunach ostrych i ciemnych zakrętów -- doświetlenie zakrętu jest naprawdę dobrym rozwiązaniem poprawy bezpieczeństwa jazdy.

Reply to
Grzegorz G

Grzegorz G pisze:

Oczywiście, a jedynie o zdrowym rozsądku. Po prostu widząc jakie ludzie potrafią zrobić głupoty, należy uczulić każdego potencjalnego tuningowca. Jeśli chce odpicować rower którym jeździ po własnym polu -- nie ma sprawy. Ale nie pojazd uczestniczący w ruchu.

Zacznij zbierać pieniądze na nowy samochód. ;-)

Reply to
Filip Ozimek

Dnia Thu, 20 Mar 2008 21:31:51 +0100, Filip Ozimek napisał(a):

EOT

Reply to
Grzegorz G

Gumeczka, która nawija się na drążek kierownicy (w kabinie), koniec zaczepiony na dźwigni mikrowyłącznika. W drugą stronę analogicznie. Jak ktoś woli bardziej nowocześnie to tarcza z otworami, dwa transoptory szczelinowe i mikroprocesor. Położenie neutralne możemy łatwo ustalić bez dodatkowego czujnika.

Mirek.

Reply to
Mirek

Nie jest tak źle - ten system działa chyba tylko do prędkości rzędu

30km/h, później przestaje reagować (inna sprawa że powyżej tej prędkości trudno skręcić koła na tyleżeby osiągnąć kąt pozwalający na włączenie dodatkowego światła). Ale to dotyczy oficjalnie homologowanych systemów a nie radosnych samoróbek.
Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Taka np. Hella sprzedaje do większości współczesnych samochodów tego typu homologowane zestawy - tyle że w Maluchu nie da się ich zamontować z braku stosownych czujników i komputra centralnego...

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.