Antena ferrytowa na pasmo CB

Tak pomyślałem sobie - gdy zależy nam tylko na odbiorze komunikatów z kanału 19, może dałoby się zrobić antenę do CB w formie ferrytowej?

Ja wiem, że to trochę wyżej niż fale średnie, ale ferryty są coraz lepsze, na pewno wiele lepsze niż 30-40 lat temu!

Próbował ktoś może? Roman na pewno coś wie!

Pozdrawiam,

Marvin

Reply to
Marvin
Loading thread data ...

A co ja mam wiedzieć na temat krótkofalarstwa? Nic się nie zmieniło - w tym paśmie nie stosuje się anten ferrytowych, bo to sensu nie ma.

Były dziwaczne konstrukcji anten UKF, w których dążono do skrócenia anteny prętowej owijajac ją dziwacznymi kształtami na pręcie ferrytowym ale to nieskuteczne było.

Kup byle magnesówkę powyżej 65cm - do _słuchania_ wystarczy. Ja od lat jeżdżę z metrową antenką na magnesie i nawet pogadać się da.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "Marvin" snipped-for-privacy@spam.com napisał w wiadomości news:kfidm3$31n$ snipped-for-privacy@speranza.aioe.org...

Antena ferrytowa wykazuje się dość dużą kierunkowością. Już sam ten fakt dyskwalifikuje ją do stosowania w radiokomunikacji ruchomej, chyba że będziesz biegał w tzw. łowach na lisa.

Marek

Reply to
4CX250

Powitanko,

Albo na bekaczy, "pysia-pysia" (juz chyba zaniklo), rzucajacych k'wami...;-)

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak

To wiem i mam taką. Ale temat wydaje się godny eksperymentu. Marvin

Reply to
Marvin

Am 14.02.2013 12:17, schrieb Marvin:

Móc można, dlaczego nie. Stare radia miały anteny ferrytowe również na pasma 10m, ewentualnie uzupełnione małą anteną teleskopową. Ale masz wtedy antenę kierunkową. No i oczywiście jest ona tylko do odbioru.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

W dniu 2013-02-14 11:18, Marvin pisze:

Mam nadajnik do alarmu samochodowego na 27Mhz w którym jest antena ferrytowa. W odbiorniku też się powinna sprawdzić, o ile znajdziesz odpowiedni rdzeń.

Reply to
RR

Pan Marek napisał:

Bądźmy ściśli -- kierunkowość ma taką, jak prętowa antena używana w CB. Tyle że umieszczana jest poziomo, a nie na sztorc. A inaczej być nie może ze względu na polaryzację i kompatybilnoćś z innymi antenami.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Nie sprawdzi się - ma kierunkową charakterystykę.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Tylko, że przy polaryzacji pionowek na kierunkowość anteny prętowej możemy czniać w normalnych zastosowaniach CB. A niestety kierunkowość skladowej poziomej - a taka jest składowa magnetyczna - już nie jest do pominięcia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "4CX250" napisał w wiadomości

Hm, ja tam nie wiem, ale sporo nadajnikow TV nadaje w polaryzacji poziomej, dipol elektryczny nadaje wtedy kierunkowo, a przeciez emisja dociera do _szerokiego_ grona sluchaczy ..

J.

Reply to
J.F

Użytkownik "J.F" <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:511cd698$0$26685$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Wszyscy ci odbiorcy mają jednak antenę nakierowaną na nadajnik. Nadajnik TV nie biega po okolicy, nie musisz więc posiadac swojej anteny odbiorczej na maszcie obrotowym.

Marek

Reply to
4CX250

Użytkownik "4CX250" snipped-for-privacy@posta.ornet.pl> napisał w wiadomości news:511cd8fc$0$1304$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Dodam jeszcze, że to twoje szerokie grono odbiorców to ci, którzy są w zasięgu wiązki anteny nadawczej. Pozostali odbierają od przypadku do przypadku z odbić albo z poziomem sygnału o niedostatecznej sile. Anteny nadawcze TV i radiowe są o różnej szerokości wiązki po to, aby nie występowały interferencje z innymi nadajnikami. Lepiej jest zastosowac antenę kierunkową o większym zysku skierowaną w jakiś obszar bo sygnał na tym pożądanym obszarze będzie lepszy a i interferencji z innymi nadajnikami nie będzie. To samo dotyczy takze np. WiFi. Ludziska walą sektorówki na jakieś tam strony świata które ich interesują a ich klienci dla jak najwyższego poziomu sygnału anteny swoje ustawiają sobie nie jakoś tam tylko w kierunku anteny nadawczej.

Marek

Reply to
4CX250

W dniu 2013-02-14 13:18, RoMan Mandziejewicz pisze:

Można nią obracać. Wirująca antena ferrytowa. Gdybyś musiał skonstruować wszechkierunkowy miniaturowy odbiornik z anteną, a długość fali nie sprzyjałaby miniaturyzacji? ;-) Albo zestaw anten ferrytowych sprzęgniętych z odpowiednią korekcją fazy? Albo zestaw odbiorników.

Reply to
RR

W dniu 2013-02-14 13:18, RoMan Mandziejewicz pisze:

Jeśli to cudo by odbierało w ogóle, można dalej pomyśleć nad dwoma antenami w formie krzyża pracującymi równolegle.

Marvin

Reply to
Marvin

Masz małą wyobraźnie - antena nadawca dla pojaryzacji poziomej składa się z wielu anten mocowanych wokół masztu i odpowiednio polaryzowanych

- w efekcie masz bezkierunkową charakterystykę. Albo instaluje nadajnik blisko skraju obszaru, tak, żeby główna, kierunkowa wiązka pokryła większośćobszaru. A reszta, blisko - dostanie polem rozproszonym, z listków bocznych i odbić.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2013-02-14 13:59, Marvin pisze:

A nawet dwa niezależne odbiorniki - łącznie z głośnikami. Będzie akustyczna kontrola kierunkowa. ;-)

Reply to
RR

A tu fotka:

formatting link
nie da się użyć rdzenia z anten długo-średniofalowych.

Reply to
RR

Ale nie ma rdzenia, który zamknąłby pole magnetyczne wewnątrz...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.