Znowu rura - długie , jak i zresztą sama rura :-/

Niecały tydzień temu rzuciłem hasło dotyczące nadawania informacji z wnętrza rury, była dość ciekawa dyskusja , wnioski wyciągnąłem. dziękuję zwłaszcza Markowi Dzwonnikowi oraz innym biorącym udział za ciekawe pomysły.

Mam następny temat do dywagacji , tym razem wyobraźmy sobie wszyscy ( bo wobraźnia pomaga w takich razach) że trzeba przesłać informację szeregowo z jednego uC (procka) do drugiego i ze uparłem się aby wykorzystac wlasnie rure ktora lezy w ziemi do tego celu. Przypominam, izolacja na poziomie od

10^6 a nawet do 2*10^7 Ohm/m^2 ....

Ilosc informacji do przeslania jest b.mala (kilkadziesiat bajtow , no moze kilkaset na godzine) - chodzi o pojedyncze wyniki pomiarow z 1-2 czujnikow z aktualizacja co kilkanascie minut- pol godziny. Czujniki takie rozmieszczone sa na rurze powiedzmy co 2-3 km, baza jest oddalona o 10-20 km od najdalszego z nich. kazdy czujnik ma dostep galwaniczny do rury.

Kwestia jest wiec nastepujaca : czy udaloby sie przeslac dane "na zywca" szeregowo wykorzystujac rure i uziemienie ?

Czy mozna byloby wykorzystac rozwiazanie podobne jak w standardzie RS485 czyli wyjscia różnicowe ?

A może jakiś układ który by "strzelał" jakimś większym napięciem w rurę impulsami ?

Podobno z pomiarów rzeczywistych wielkości elektrycznych rury wynika , że na długości około 100km rezystancja do ziemi sięga kilku omów, jeśli to prawda (przeprowadzę takie pomiary, i inne tez ) to zdaje się że trzeba by dosyć silny sygnał nadawać aby po 10-20 km "coś jeszcze z niego zostało" ?

Nie wiem, ja sobie policzyłem ponownie i mi wyszło że dla odcinka 1km rezystancja do ziemi jest rzędu 1kOhm (zakładając najgorsze parametry izolacji - 10^6 Ohm/m^2)

Jesli chodzi o rezystancje samej stali , z moich obliczeń wynikło coś takiego: srednica rurki :323,9 mm , scianka 5 mm , rezystywnosci uzytej stali dokladnie nie znam , przyjalem z jakiejs ksiazki dla stali : 0,125 *10^-6 [Ohm*m] i wyszlo mi ze na kazdym kilometrze rura ma ok. 0,025 Ohm <-- coś mało może ktoś to sprawdzi ?? Jesli to prawda (no w sumie mozliwe, stal dobrze przewodzi, a powierzchnia przekroju dosyc duza w porównaniu z kazdym przewodem normalnie uzywanym) to rezystancja z punktu do punktu nawet na kilkanaście kilosów praktycznie pomijalna...

Kolejny szkopuł to pojemność - w rzeczy samej (jak i zresztą obok) taka rura leżąca w ziemi to ogromny kondensator - rura to jedna okładka, potem słynna izolacja a następnie wilgotna nieraz ziemia jako druga okładka - jeszcze nie mierzyłem ani nie liczyłem ( o może komuś się chce ?) , ale sądzę że pojemność będzie niebagatelna - jaki jej będzie wpływ na transmisję ? przypominam, że sygnał ma prawo zmnieniać się naprawdę flegmatycznie, starczy mi kilkadziesiąt bodów czy mniej. (btw w standardzie RSa jakie tam są najniższe prędkości ?)

Ostatnia myśl jaka mi przychodzi do głowy to opór uziomu. zakładam skorzystanie z głębokich uziomów ochrony katodowej (8-20m zależy od głębokości warstw przewodzących - glin i iłow , zresztą nie wiem nie znam się na tym poprawiajcie jakby coś). W każdym razie chodzi mi o to że rezystancja ziemi jako "drugiego przewodu" jest na pewno większa niż rury ze stali - ktoś w ogóle ma pomysł jak to obliczć, a właściwie oszacować bo obliczyć się nie da jak sądzę ?

Michał Jasieniecki

Reply to
Oscylo
Loading thread data ...

------------------------

Witam,

Czy czujniki sa w rurze czy na rurze, czy jest pusta czy wypelniona, a jesli tak , to czym i jaka jest predkosc przeplywu tego medium? Lakie jest cisnienie w rurze? Ile bajtow zawiera kompletna, jednorazowa informacja z czujnika (zapewne zawiera wlasne zasilanie, jesli tak, to jak nastepuje jego wymiana i o jakich poziomach sygnalow jest mowa), gdzie i jak ma wygladac stacja bazowa do odbioru informacji, czy jest w tym miejscu dostep do wnetrza rury, czy nie, czy te czujniki sa montowane na stale i pracuja w trybie ciaglum, czy tez sa montowane na okres testow, remontow i diagnostyki..??? ITP!!!! Musisz popuscic troche informacji.., albo zjesc to ciastko i go nie miec:))

HaMMeR

Reply to
HaMMeR

Użytkownik "HaMMeR" snipped-for-privacy@astercity.net napisał w wiadomości >

Witam, odpowiadam : czujniki są na zewnątrz rury - mierzą temperaturę medium pośrednio, mierząc temperaturę izolacji rury (są dodatkowo odizolowane styropianem od wpływów temp. otocznia) nadto opcjonalnie będzie pomiar temp. gruntu. Czujniki - punkty pomiarowe są instalowane tylko na czas próby gazociągu. zasilanie każdego czujnika (wraz z układem mikroprocesorowym do znierania temperatury i nadawania do bazy) będzie najprawdopodobniej w postaci akumulatora 12V, rozważałem również wariant zasilania z rury, ale zdaje się że znacznie komplikowało by takie rozwiązanie cały układ. Wewnątrz rury podczas prób znajduje się powietrze lub woda (zależy jaka próba) , ciśnienie wody dochodzi do stu atmosfer, powietrza do kilkudziesięciu. Ile bajtów zawiera kompletna informacja z jednego pomiaru ? nie wiem dokładnie ale około dosłownie kilkunastu (numer czujnika, dokładny czas pom, dwie wartości temperatury, sumy kontrolne itp.)

Michał

Reply to
Oscylo

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.